BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Суд у Хагу подржао став Русије о инциденту у Керчском мореузу

Суд у Хагу подржао став Русије о инциденту у Керчском мореузу
25.11.2019. год.


Суд у Хагу се сложио са аргументима Русије и предвидео могућност поделе процеса о инциденту у Керчксом мореузу на две самосталне фазе, јурисдикције и разматрања спора у суштини, саопштило је Министарство спољних послова Русије.


„Захтеви Украјине у вези са одбацивањем фазе надлежности и максималног смањења рокова поступака су занемарени“, саопштило је Министарство. 

Притом је суд свакој страни дао шест месеци да припреми меморандуме (Украјина је инсистирала на два месеца), што одговара пракси међудржавних арбитража формираних на основу Конвенције из 1982. године.

„Трибунал је подржао приступе Русије и по другим фундаменталним питањима, што је поништило покушаје Кијева да искомпликује процедурално стање Русије у овом поступку“, додаје се у саопштењу.

Министарство спољних послова напоменуло је да је Русија задовољна одлуком „која је узела у обзир све њене предлоге изражене током арбитражног заседања одржаног јуче у Хагу“.

Три брода украјинске ратне морнарице „Бердјанск“, „Никопољ“ и „Јани Капу“ пре тачно годину дана, 25. новембра 2018, нарушавајући чланове 19 и 21 Конвенције УН о морском праву, пресекла су државну границу Русије. Бродови су ушли у привремено затворене воде Русије и неколико сати изводили опасне маневре, не одговарајући на захтеве руских бродова који су их пратили. Сва три брода су задржана и касније превезена до луке у Керчу.

Приведена су 24 украјинска војника, укључујући два агента Службе безбедности Украјине, који су се, према речима прес-службе Федералне службе безбедности (ФСБ), налазили на бродовима и координирали провокације.

Председник Русије Владимир Путин назвао је овај инцидент провокацијом повезаном са ниским рејтингом тадашњег председника Украјине Петра Порошенка уочи избора, на којима је, на крају, победио Владимир Зеленски.

Међународни трибунал за поморско право УН затражио је у суботу 25. маја од Русије да ослободи украјинске морнаре и бродове који су заплењени у Керчком мореузу. Притом, трибунал не сматра да је потребно да се од Москве захтева да прекине кривични поступак. Осим тога, трибунал је одлучио да Русија и Украјина морају најкасније до 25. јуна да поднесу извештаје о догађајима у Керчком мореузу. Раније је руска страна саопштила да неће учествовати на саслушањима, јер трибунал нема надлежност за разматрање украјинске тужбе.

Морнари који су прекршили границу предати су Украјини 7. септембра у оквиру договора о истовременом ослобађању притвореника и осуђеника. Русија је 18. новембра Кијеву вратила и бродове. 


  • Извор
  • фото: © РИА Новости / Алексей Витвицкий/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА