BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Пронашли једног! Помпео хвали „поморског стручњака“ Велику Британију за учешће у антииранској флоти

РТ: Пронашли једног! Помпео хвали „поморског стручњака“ Велику Британију за учешће у антииранској флоти
08.08.2019. год.


Многе државе су одбиле позив САД-а да заједно патролирају Ормуским мореузом како би „заштитиле“ западне бродове од Ирана, али је Велика Британија још једном успоставила „посебну везу“, одушевивши високог америчког дипломату.

Амерички државни секретар Мајк Помпео изгледао је посебно задовољан након што се у среду састао са својим новоизабраним британским колегом Домиником Рабом у Лондону, због одлуке Лондона да "помаже у заштити слободе пловидбе у Ормуском мореузу."


„Имате векове поморске стручности за својим појасом, тако да разумете важност заштите међународног бродарства од неиспровоцираних напада", рекао је Помпео британском колеги током њихове кратке конференције за штампу у Стејт департменту, називајући потез Лондона "победом смисленог и ефикасног мултилатерализма".

Вашингтон месецима покушава да да створи међународну поморску армаду која би патролирала кључном бродском трасом, прво покушавајући да оптужи Иран за сумњиве нападе на четири танкера у јуну. Покушај није успео након што су власници танкера изразили скептицизам према америчкој верзији догађаја.

Потом се Лондон умешао. Власти Велике Британије у Гибралтару су 4. јула заплениле танкер за који су навеле да илегално превози иранску нафту у Сирију. Иран се осветио запленом танкера под британском заставом у Персијском заливу две недеље после.

Рабов претходник, Џереми Хант је покушао да то искористити као изговор за "поморски напор" који би предводила ЕУ, али та иницијатива није успела. То је потом оставило Лондон самим у америчкој операцији "Сентинел", која је још увек у великој мери на карти за цртање.

Док је Британија некада имала морнаричко царство широм света, и највећу морнарицу на свету пре више од једног века, Краљевска морнарица се смањила на десетак фрегата и шест разарача, од којих сви бродови нису оперативни. Главни брод, носач авиона "Краљица Елизабета", још увек нема авионе, а можда ће на крају бити „позајмљен“ Американцима.

Трампова администрација једнострано је изашла из Нуклеарног споразума с Ираном у мају 2018. године и од тада намеће нове санкције и ограничења Техерану, те прети остатку света секундарним санкцијама. Велика Британија, Француска, Немачка, Русија и Кина такође су потписале споразум, али се нису повукле из њега.

Извор: Восток / РТ



  • Извор
  • Британска морнарица чува танкер с иранском нафтом у Гибралтару, фото: © REUTERS/Jon Nazca/ RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја


Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА