BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Шумадијски језик у суду за ратне злочине

Шумадијски језик у суду за ратне злочине
20.02.2019. год.
"Није ово квиз и нема овде помоћи пријатеља, рекао је београдски судија официрима ЈНА, које Хрватска терети за напад на Банске дворе"


Пилот ЈНА, генерал-мајор Љубомир Бајић, одбио је да прими решење о спровођењу истраге на хрватском језику и латиници. Тужилаштво у Загребу терети га за ваздушни напад на Банске дворе, седиште Фрање Туђмана, у октобру 1991. године. Истрага је покренута 26 година касније, када је расписана и централна европска потерница за генералом и још петорицом пуковника и мајора ЈНА. Они су тражили да им се решење о спровођењу истраге уручи на србском језику и ћириличном писму, преноси
Политика.


– Добро. Сада ћу вам ја прочитати на чистом шумадијском језику – рекао им је судија Милан Дилпарић, у згради Специјалног суда у Београду, 27. децембра 2018. године, када су дошли на саслушање по замолници Жупанијског државног одвјетништва у Загребу.

Судија Дилпарић је србски језик и ћирилично писмо, као обележје србског народа и државности, свео на непостојећи шумадијски језик, а државу Србију на Шумадију, притом седећи поред грба Републике Србије и њене државне заставе, пред представником хрватског тужилаштва, чиме је увредио и понизио нашу државу и народ, тврди адвокат Братић.

– Истрајно је кршио основна права окривљених, вређао њихово достојанство и подастирао се хрватском тужиоцу. Рекао је: „Донећемо и Вујаклију, ако треба”, а на примедбе браниоца претио је да ће га избацити напоље, као да је избацивач а не судија – каже адвокат Душан Братић.

– Ја ћу, господине судија, одговарати само суду своје државе и свога народа – казао је генерал Бајић.

Тада га је, према речима Братића, судија грубо прекинуо и повикао: – Немојте ми те пароле „Тито – партија”. Ви овде одговарате на захтев правосуђа Републике Хрватске пред судом Србије и кажите да ли ћете се изјашњавати или нећете.

– Осумњичени је покушао да објасни да то није парола „Тито – партија”, али га је судија поново прекинуо повишеним тоном и захтевао да одговори да ли ће се изјашњавати, па је окривљени, да би прекинуо непријатност, рекао да се неће изјашњавати. Претходно је изјавио да неће давати исказ јер није ослобођен чувања војне тајне, али је судија закључио да се он неће изјашњавати чак и ако буде ослобођен чувања војне тајне. Тиме је прекршио закон и права окривљеног – наводи адвокат Братић.

Судија Дилпарић, у одговору на питања „Политике”, каже да су тврдње браниоца злонамерне и нетачне.

– Тачно је да сам окривљеном Бајићу рекао да ћу прочитати оно за шта се терети на шумадијском језику, желећи тиме да нагласим чистоћу србског језика, који ја користим с обзиром да сам Шумадинац, а с друге стране желећи да истакнем да нема сумње у врсту језика којим ћу то учинити. Међутим, није тачно да сам се том приликом окретао према државном тужиоцу РХ и гледао га у очи – наводи судија Дилпарић.
 

"Није ово квиз и нема овде помоћи пријатеља, рекао је београдски судија официрима ЈНА, које Хрватска терети за напад на Банске дворе"
 

У вези са алузијом на Тита и његову познату сентенцу да ће „одговарати само суду своје партије”, судија Дилпарић каже да јесте прекинуо окривљеног када је рекао да ће одговарати „само суду своје државе и свога народа”.

– Тачно је да сам га прекинуо, имајући у виду да политичким ставовима нема места у овом поступку. Казао сам окривљеном да даје исказ пред судом Републике Србије, те да нема места цитирању онога што се приписује Титу, а касније и већем броју хашких оптуженика – прича судија Дилпарић.

– Објашњавам да је реч о саслушању окривљеног Миличевића, у вези са његовим истицањем да не разуме реч „надређени”, када сам му казао да је то реч из србског језика, с чиме се и окривљени сложио и том приликом сам нагласио да је могуће у случају потребе то проверити и преко Вујаклијиног речника – објашњава судија Дилпарић у одговору који је „Политика” добила из Управе Вишег суда.

Судија Дилпарић изјаснио се на оптужбе које је адвокат Братић уочи Нове године изнео у појединим медијима, а касније упутио и званично Вишем суду.

– Овде ме гледајте! У очи ме гледајте! Не можете да гледате у браниоца. Није ово квиз и нема овде помоћи пријатеља. Тако се, према тврдњи адвоката Братића, судија Дилпарић обратио осумњиченом пуковнику Слободану Јеремићу, који је 1991. године у ЈНА био помоћник команданта РВ и ПВО. Том приликом, наводи адвокат, судија је показивао прстима на своје очи.

Судија Дилпарић у свом одговору каже да је више пута понављао окривљенима да гледају у њега, а не у браниоца. Није демантовао наводе о квизу и помоћи пријатеља, али тврди да је Братић реметио мир у судници.

– Чин и функција окривљених нису ни од каквог значаја за њихов положај у овом поступку, те се њихов статус не може разликовати у односу на друге окривљене, без обзира на то да ли су они пешадинци, резервисти или редовни војници, добровољци или пак цивили који су окривљени за ратни злочин – одговорио је судија Дилпарић.

Онемогућен да говори о нападу на Банске дворе
– Генерал Бајић жарко жели да исприча све што има поводом оптужбе Хрватске, управо пред судом Србије. Међутим, судија Дилпарић је својим непримереним и незаконитим понашањем довео у заблуду генерала, који има 83 године, тако што је рекао да неће ни тражити скидање војне тајне и да га неће поново позивати на саслушање – каже Братић.

Генерал је раније у медијима говорио да је напад на Банске дворе наредио како би онемогућио терористичке хрватске јединице да убијају војнике ЈНА и народ.

– Поступак по овој замолници је завршен оног тренутка када су се окривљени позвали на дужност чувања војне тајне. На тај начин у потпуности је поштовано право на одбрану окривљених – објаснио је судија Дилпарић.

Међутим, од оваквог понашања судије, много је важнија чињеница да је окривљенима ускратио увид у кривичну пријаву, записник о увиђају и налаз и мишљење вештака из Хрватске, наглашава адвокат. Судија Дилпарић у одговору наводи да ови документи у списима суда не постоје.

Александра Петровић, Политика


  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА