BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Списак Милера“ и наводно руско мешање у изборе у САД-у

„Списак Милера“ и наводно руско мешање у изборе у САД-у
17.02.2018. год.


Америчке власти званично су оптужиле 13 држављана и три организације из Русије за наводну умешаност у руску интервенцију у америчке председничке изборе 2016. године, објавило је Министарство правде САД.

Из докумената следи да је у вези с овим случајем већ формирана федерална комисија у Вашингтону која је потврдила заснованост оптужби које је против тринаесторице Руса и три компаније покренуло америчко Специјално тужилаштво на челу с Робертом Милером.

Он је именован за вођење истраге о наводном покушају Русије да утиче на ток последњих председничких избора у САД. Међу оптуженима су предузетник Евгениј Пригожин и Агенција за интернет истраживања. 

Милер тврди да су руски држављани прикупљали обавештајне информације на територији САД са циљем да се мешају у изборе. 

Према тврдњама специјалног тужиоца, Руси су приликом добијања виза изјављивали да намеравају да путују у САД с личним циљевима и сакрили чињеницу да раде за „организацију“. 

Оптужени су посећивали државе Невада, Њу Мексико, Колорадо, Тексас и Њујорк. 

„Са циљем да прикупе додатне информације, оптужени и њихови помагачи су се претварали да су држављани САД и контактирали с америчким политичарима и друштвеним активистима“, наведено је у документу. 

Након саопштења о томе да друштвена мрежа Фејсбук сарађује с америчким властима, оптужени су „почели да уништавају доказе да би онемогућили истрагу“, наведено је у закључку тужиоца. 

У документу се наводи да су оптужени користили лажна имена за регистровање „пеј-пал“ рачуна, с којих су плаћали „мешање у изборе“, као и да су користили лажне америчке исправе и возачке дозволе. 

Оптужнице су подигнуте по више тачака, укључујући „заверу против САД“. 

Заменик главног тужиоца САД Род Розенстајн је рекао да оптужнице не садрже податке о томе да су њихова дејства утицала на резултат председничких избора. 

Розенстајн тврди да су оптужени користили сервере у Сједињеним Америчким Државама да би сакрили своју везу с Русијом. 

„Да би сакрили руско порекло своје делатности оптужни су користили место на компјутерским серверима у САД како би створили виртуелну приватну мрежу“, рекао је Розенстајн.

Та инфраструктура је, како је навео, коришћена за креирање на стотине налога на социјалним мрежама, као што су Фејсбук, Инстаграм, Твитер, како би се створио утисак да ове налоге контролишу људи који се налазе у САД.

Према подацима канцеларије специјалног тужиоца за „руски случај“, ова операција је почела 2014. године.

Бизнисмен Евгениј Пригожин изјавио је да није узнемирен због оптужби специјалног тужиоца САД Роберта Милера против њега.

„Американци су веома импресивни људи, они виде оно што желе да виде. С великим поштовањем се односим према њима. Уопште нисам узнемирен што сам се нашао на том списку. Ако желе да виде ђавола, нека га виде“, рекао је Пригожин.

Министарство финансија САД је прошле године увело санкције против руског угоститељског холдинга „Конкорд кетеринг“, на чијем је челу Евгениј Пригожин. 



  • Извор
  • фото: © AP Photo / J. Scott Applewhite, File / RIA.ru/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА