BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

АНЂЕО СМРТИ

АНЂЕО СМРТИ
10.05.2008. год.

Одлуку о нападу је, први пут мимо Савета безбедности Уједињених нација, донео тадашњи генерални секретар НАТО Хавијер Солана, исти онај који је Србији понудио Споразум о придруживању Европској унији, али без Косова и Метохије .Остаће забележено да је 37 пута војно јача и 670 пута економски снажнија сила морала да се служи забрањеним оружјем

БЕОГРАД - Операција „Милосрдни анђео“, коју је пре девет година спровела НАТО алијанса сејући 78 дана смрт и терор над Србијом, однела је хиљаде људских живота, уништила на стотине цивилних објеката, а као коначан резултат довела до прогона 250.000 Срба са Косова и Метохије. Ваздушна агресија је спроведена под изговором заштите људских права косметских Албанаца, мада је прави циљ, као што се данас јасно види, био стварање такозване независне државе Косово, а у ствари прве НАТО државе.

Одлуку о нападу је, први пут мимо Савета безбедности Уједињених нација, донео тадашњи генерални секретар НАТО Хавијер Солана, исти онај који је Србији понудио Споразум о придруживању Европскох унији, али без Косова и Метохије. Након што су пропали преговори у Рамбујеу и Паризу, кршећи међународно право и знајући да би војна интервенција на Савету безбедности могла бити спречена ветом Русије, Солана је 23. марта 1999. године наредио почетак ваздушних напада на СРЈ.

Напади су почели 24. марта и трајали све до 10. јуна 1999. године, када је Солана издао наредбу о прекиду бомбардовања. Последњи пројектили пали су на подручју села Коколеч у 13.30 минута. Истог дана СБ УН је усвојио Резолуцију 1244, на основу које је на Космет упућено 37.200 војника Кфора из 36 земаља са задатком да чувају мир и осигурају безбедно окружење и повратак избеглица до постизања трајног решења.

Остаће забележено да је 37 пута војно јача и 670 пута економски снажнија сила морала да се служи забрањеним оружјем, не презајући од цивилних циљева и жртава како би победила у том, по НАТО, срамотном рату.

У Алексинцу је на људе и њихове куће пало седам смртоносних пројектила. Нестале су две улице, Душана Тривунца и Вука Караџића. Помажући повређенима у центру Београда након бомбардовања зграде Генералштаба, Ратко Булатовић из Градског штаба у другом налету НАТО бомбардера остао је без обе ноге.
На други дан Ускрса, у 11.40 часова, гранатиран је путнички воз у Грделичкој клисури. Погинуло је 15, а 35 путника тешко рањено. Колатерална штета. На пијаци у Нишу је од касетних бомби погинуло 14 људи. Колатерлана штета. На мосту на Лиму настрадала су деца Оливера Максимовић, Јулијана Брудар и Мирослав Кнежевић. Колатерална штета. Петогодишња Милица Ракић из Батајнице настрадала је на ноши. У Новом Пазару убијени отац и син, двогодишњи Марко Спасић у татином наручју. На Варваринском мосту погинуло десеторо, а рањено седамнаесторо људи. За НАТО пакт су ове невине жртве само колатерална штета.

РАЗОРИЛИ СРПСКУ ПРИВРЕДУ

Операција „Милосрдни анђео“ осим што је однела хиљаде људских живота, разорила је и опустошила српску привреду, уништивши или оштетивши 515 привредних, инфраструктурних и других цивилних објеката. А то су: две рафинерије, железара, рударско топионичарски басен, постројење за производњу фероникла, ваздухопловна индустрија, 18 машинских индустрија, 14 хемијских фабрика, седам електромашинских фабрика, три ауто-индустрије, четири индустрије гуме, четири фабрике намештаја, седам фабрика пића и хране, пет фабрика текстила, четири фабрике обуће, три индустрије дувана, чртири фабрике осталих грана индустрије, хидроелектрана, две топлане, четири далековода, пет разводних постројења, три преносна постројења, четири трафо-станице од чега две главне, 16 складишта горива, три стоваришта енергогаса, три бензинске пумпе, електродистрибуцију, погон површинског копа угља, 17 железничких пруга, четири железничке станице, ражирна станица, дизел железнички депо, 58 мостова, шест надвожњака, осам магистралних путева, четири аутобуске станице, четири поште, четири цивилна аеродрома, три ауто-транспортна предузећа, сервисна радионица, речно бродоградилиште, речна лука, шест релеја, четири радио-релеја, 26 репетитора, 16 предајника, три сателитске станице, шест антенских стубова, телевизијски торањ на Авали, две зграде РТС у Београду, зграда РТС у Новом Саду, радио установа, пет пољопривредних комбината, седам пољопривредних добара, четири фарме, две плантаже, три винска подрума, шумско газдинство, пет грађевинских предузећа, погон грађевинске механизације, две управне зграде, седам хотела, два мотела, две бање, шест осталих угоститељских објеката, две банке, седам трговинских предузећа, две робне куће, четири стоваришта хране, девет осталих објеката трговине, две метеоролошке станице, четири национална парка, 11 паркова природе, 23 манастира, 31 црква, једна капела, четири православна гробља, 15 клиника и болница, пет медицинских центара, девет домова здравља, две амбуланте, 19 основних школа, шест обданишта - вртића, шест средњих школа, једна виша школа, седам факултета и велики број стамбених зграда, продавница, угоститељских и занатских објеката.

СВОМ СИЛОМ И НА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ

Ваздухопловне снаге САД су заједно са другим НАТО чланицама користиле осиромашени уранијум против српске Војске у Републици Српској у августу и септембру 1995. године. Према НАТО изворима, од 5. до 11. септембра 1995. године њихови авиони испалили су 5.800 граната са осиромашеним уранијумом у Хан Пијеску и Хаџићима. Више од 90 одсто такве муниције испаљено је по српским положајима.

ОБОРЕН И ПОНОС АВИЈАЦИЈЕ САД

Војска Југославије или „српске снаге“, како су је називали политички и војни званичници Алијансе, оборила је 61 непријатељски авион, седам хеликоптера, 30 беспилотних летелица и 338 крстарећих ракета. Оборен је и понос америчке авијације, такозвани невидљиви авион, чувени Ф-117, као и чувени бомбардер Б-2. Подаци о броју оштећених борбених авиона и других борбених система који су пали на територије суседних земаља нису познати и мало је вероватно да ће их НАТО икада објавити.

У СРБИЈИ ГОДИШЊЕ 30.000 ОБОЛИ ОД РАКА

Иако се не може тачно утврдити веза НАТО бомбардовања са порастом малигних болести, у Србији је све већи број оболелих и он већ премашује цифру од 30.000 годишње. Стручњаци кажу да је период инкубације болести од пет до 50 година, што значи да нам тек предстоји период убрзаног повећања броја оболелих од канцера. Најгоре је на Косову и Метохији, где је практично свакодневно засипано бомбама са осиромашеним уранијумом. Италијански министар одбране Артуро Париси октобра прошле године изјавио је да је 255 италијанских војника оболело од рака, а 37 умрло после боравка на Космету.

ВИШЕ ОД 26.000 БОРБЕНИХ ЛЕТОВА

Током агресије НАТО пакта на СРЈ регистровано је 26.095 полета авијације од чега је 18.168 извела борбена авијација. Лансирано је 37.000 ракета, бомби и других пројектила са око 40.000 тона убојног високобризантног експлозива. На почетку акције „Милосрдни анђео“ ангажован је 371 авион дневно, док је на њеном крају бројка достигла 1.200 авиона на дан.

ЧЛАНИЦЕ ЕУ

Дарове „Милосрдног анђела“ донело нам је 19 водећих земаља Северноатлантске алијансе са САД на челу. Преосталих 18 су: Канада, Велика Британија, Француска, Немачка, Холандија, Италија, Грчка, Турска, Данска, Белгија, Шпанија, Португал, Исланд, Норвешка, Луксембург, Пољска, Мађарска и Чешка.

ОСИРОМАШЕНИ УРАНИЈУМ

Бомбардери Северноатлантског пакта користили су у акцији „Милосрдни анђео“ наоружање забрањено по свим међународним конвенцијама. На 113 локација испалили су 50.000 пројектила са осиромашеним уранијумом, док је 57 циљева гађано касетним бомбама. На градска подручја избачено је 156 контејнера са 37.440 касетних бомби. Одређен број тих бомби био је намењен убијању деце, јер су биле израђене у виду играчака или шарених предмета интересантних деци.

ВИШЕ ОД 3.000 ЉУДИ ПОГИНУЛО

Приликом НАТО агресије убијен је 1.031 војник, а погинуло 2.500 цивила, од чега 78 деце. Рањено је и повређено 5.173 војника и полицајаца и око 6.000 цивила.

ОГРОМНА МАТЕРИЈАЛНА ШТЕТА

Висина штете коју је цивилним објектима причинио НАТО приликом бомбардовања СРЈ износи, према домаћим проценама, 110 милијарди долара.



  • Извор
  • Курир
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Заменик државног секретара Курт Кембел изразио је сумњу да су ИОС способне да потпуно искорене Хамас


Председник Владимир Зеленски ће можда морати да донесе „тешке изборе“ суочен са новом руском офанзивом на истоку

Жена председника Украјине Олена Зеленска стигла је 12. маја у Београд. Посета је одржана у друштву супруге председника Србије Тамаре Вучић. Жене су пратили министри спољних послова Србије и...


Свеопшти напад на Рафу у Гази само би изазвао „анархију“, инсистира амерички државни секретар

Нова пољска влада открила је криминалне радње током ревизије иницијативе #StopRussiaNow


„Руси су само ушетали“ на територију коју држе кијевске трупе, изјавио је украјински војник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА