BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Лајчак промијенио начин одлучивања у Савјету министара БиХ

Лајчак промијенио начин одлучивања у Савјету министара БиХ
20.10.2007. год.

САРАЈЕВО, 19. ОКТОБРА Високи представник у БиХ Мирослав Лајчак наметнуо је данас одлуку којом се доносе измјене и допуне Закона о Савјету министара БиХ, од Парламентарне скупштине БиХ затражио да измијени пословник о раду оба дома, а политичким лидерима упутио позив да успоставе структурирани механизам с циљем боље координације реформских процеса.

"Данашње мјере не значе укидање ничијих права ни овлаштења, јер једини који се могу сматрати угроженим јесу они који мисле да је њихово право да спријече ову земљу да нормално функционише", рекао је Лајчак на конференцији за новинаре у Сарајеву.

Главне промјене односе се на правило кворума на сједницама Савјета министара БиХ, тако да овај орган може одржати сједницу кад год је присутна већина његових чланова.

Измјене су наметнуте и у домену процеса доношења одлука у Савјету министара БиХ на начин да одлуке о одређеним питањима могу бити донесене већином гласова присутних чланова и који гласају, док таква проста већина за коначну одлуку Савјета министара треба да укључује само по једног представника сваког конститутивног народа, а не два представника, како је то до сада био случај.

"Тако ће бити олакшано одлучивање, јер ће Савјет министара моћи да доноси одлуке чак и ако мањина министара одлучи да не присуствује сједници и на тај начин ће систем функционисати и у овако нарушеном политичком окружењу", објаснио је Лајчак.

Он је додао да му се на неефикасност Савјета мнинистара БиХ жалио лично и предсједавајући Савјета Никола Шпирић.

Друга мјера високог представника односи се на инструкције које је упутио заједничком Колегијуму Парламентарне скупштине БиХ и према којима до 1. децембра морају бити усвојене измјене и допуне пословника о раду оба дома парламента БиХ.

Те измјене се траже у три области, а прва је позната као "ентитетско гласање", гдје Устав БиХ прописује да већина гласова за доношење одлуке подразумијева најмање и трећину гласова представника изабраних са територије сваког ентитета.

"Постојећи пословници о раду тумаче то као једну трећину изабраних посланика из сваког ентитета, умјесто трећине оних који гласају из сваког ентитета", истакао је Лајчак.

Друга измјена тиче се потребе рјешавања питања кворума за одржавање сједнице Представничког дома парламента БиХ, гдје Устав једноставно утврђује кворум као већину свих чланова Представничког дома, 22 од 41.

"Према постојећем Пословнику постоји додатни захтјев да сједници присуствује најмање 10 чланова из Федерације БиХ и пет из Републике Српске, а то тумачење дозвољава малом броју чланова да једноставно спријечи одржавање сједнице Дома народа тако што не дођу на свој, иначе, одлично плаћен посао", рекао је Лајчак, додајући да се то "више не може толерисати".

Трећа област измјена третира начин одлучивања колегијума оба дома парламента БиХ.

Устав БиХ прописује да је улога предсједавајућег и његових замјеника да, радећи као комисија, настоје да постигну сагласност о одлуци која није могла добити такозвану ентитетску већину.

"Међутим, према постојећем Пословнику, након усклађивања и уколико постигне сагласност, Колегијум враћа закон парламенту на још једно гласање у првом кругу, што није ништа друго него бирократски механизам одгађања, који је већ направио застоје при доношењу Закона о негирању геноцида, Закона о пољопривреди и Закона о вину, те измјенама и допунама Закона о привременом располагању државном имовином", нагласио је високи представник.

Лајчак је упозорио да, уколико парламент БиХ ове измјене не донесе до 1. децембра, он лично ће бити приморан да их наметне.

Посљедња мјера коју је Лајчак данас реализовао односи се на питања координације унутар владајуће колације.

"Ријеч је о мом позиву политичким лидерима да успоставе структурирани механизам у који ће бити укључени сви коалициони партнери и представници институција с циљем обезбјеђивања боље координације активности у оквиру провођења реформи и проналажења компромиса који обезбјеђује заједничке ставове и заједнички интерес", рекао је Лајчак и додао да ће детаље овог механизма изнијети у писму лидерима странака које су формирале владајућу коалицију на нивоу БиХ.

Према његовим ријечима, данашња одлука, захтјев и позив за успостављање система боље координације извршне и законодавне власти нису усмјерени ни против једног народа или ентитета и усклађени су са Уставом БиХ.

"Ово је почетак процеса којим ћу наставити да радим на ефикаснијем провођењу Дејтонског споразума и јачању функционалне државе", рекао је Лајчак.

Он је објаснио да су данашње мјере само први сет његових будућих активности заснованих на бонским овлаштењима, што не искључује могућност да наредни кораци буду усмјерени и директно против свих који блокирају демократске и реформске процесе у БиХ и гуше европску перспективу ове земље и њених грађана.

Лајчак је подсјетио да је међународна заједница у јуну поновила своју апсолутну приврженост Дејтонском споразуму и јасно ставила до знања да неће толерисати никакве покушаје подривања Дејтонског споразума.

"Ово је само почетак позитивног процеса који води према бољој функционалности ове државе, процеса који је од виталног интерса за грађане БиХ", нагласио је Лајчак.



  • Извор
  • СРНА
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА