Откривени нови трагови УСТАШКИХ ЗЛОЧИНА
Потврдио је то "Фокусу" предсједник Удружења бивших логораша из Другог свјетског рата, Гојко Кнежевић, објаснивши да је локација гробнице откривена захваљујући свједочењу мјештанке Божице Урић.
- Божица Урић, из мјеста Бок Јанковац, јавила нам се и испричала како је као дјевојчица гледала масовне егзекуције на обали Саве. Она нам је објаснила да зна тачно гдје је гробница и ми смо управо на тој локацији открили посмртне остатке још непознатог броја усмрћених - казао је Кнежевић.
Према његовим ријечима, гробница се налази испод великог бетонског блока.
- У удубљење бетонског блока бацани су лешеви које је Сава доносила још из Јасеновца. Усташе су их, баш у близини тог моста, вадиле из воде и одлагале у јаму. У исту гробницу бацани су и лешеви оних који су побијени ту, на самој обали Саве - казао је Кнежевић, те додао да се локација гробнице налази у близини ријеке Саве.
Тачни подаци о броју сахрањених у овој гробници, каже Кнежевић, нису познати, јер ни мјештани не знају колико је жртава у бетонски блок убачено.
- Грађани нису могли да присуствују убацивању лешева у ту јаму, а могли су само да гледају из далека. Тешко је рећи о колико се страдалих ради, јер је много лешева плутало низ Саву од Јасеновца, а многи су убијени и на том мјесту гдје је гробница - рекао је Кнежевић.
Како је истакао, приликом обиласка овог мјеста, од грађана су сазнали да постоје још двије или три локације за које се сумња да су гробнице у којима се налазе жртве из Другог свјетског рата.
- Након што прикупимо податке о овим гробницама и пронађемо свједоке, ми ћемо обиљежити те локације и договорити да почнемо с откопавањем и ексхумацијом - казао је Кнежевић.
О овим гробницама, каже Кнежевић, мјештани раније нису жељели да говоре због страха од одмазде претходног, комунистичког режима, а сада су одлучили да проговоре, како би се кад-тад сазнала права истина о страдањима недужног српског народа током Другог свјетског рата у овом крају.
Он је рекао да су гробницу у Бок Јанковцу обишли и представници Оперативног тима за тражење несталих лица РС.
- Локацију гробнице у овом градишком селу смо фотографисали, а фотографије ћемо уступити Удружењу логораша Другог свјетског рата. Ова документација требало би да буде у неком од пројеката, као што је пројекат "Доња Градина" или "Јасеновац" - истакао је Горан Крчмар, руководилац Оперативног тима за тражење несталих лица РС.
Како је рекао, поступак у вези с ексхумацијом биће у надлежности Удружења логораша, а не Оперативног тима.
- Извор
- Фокус
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »