BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Мило и Цане и на швајцарској оптужници

Мило и Цане и на швајцарској оптужници
26.07.2009. год.
Црногорски премијер Мило Ђукановић и српски бизнисмен Станко – Цане Суботић помињу се и у оптужници за шверц дувана, која је у септембру прошле године подигнута у Швајцарској. Оптужница швајцарског тужилаштва због криминалног удруживања и прања новца у Швајцарској је подигнута против Франка дела Тореа и Паола Савина, припадника италијанске мафије који су деведесетих година од црногорских власти добили ексклузивну лиценцу за транзит цигарета. На оптужници су још осморица италијанских, шпанских, француских и швајцарских држављана, који су у шверцу цигарета учествовали захваљујући дозволама добијеним од Дела Тореа и Савина.
Описујући дјела за која се терете, десеторица оптужених на челу са Дела Тореом, тужилаштво у швајцарском граду Берну наводи њихове везе и послове са Ђукановићем, Суботићем и осталим особама које су учествовале у шверцу цигарета.
У оптужници се наводе и милионске суме новца које је Дела Торе на име такса за транзит уплаћивао фирми „ЗетатрансЋ и државној компанији „Монтенегро Тобако ТранзитЋ (МТТ) преко које је обављан шверц ка Италији, затим фирмама које се повезују са Суботићем, али и на рачуне Мила Ђукановића, његове породице, министара и сарадника.
Франко дела Торе, према наводима оптужнице, на рачун црногорске фирме „ЗетатрансЋ, која је била задужена за превоз цигарета, од 1997. до 2000. године пребацио је 120 милиона долара само на име такси за транзит. На рачун ове транспортне фирме 76 милиона долара уплаћено је у банци УБС у швајцарском граду Лугану.
Од 1999. до 2000. у „ЛХБ Интернационале ХанделсбанкЋ у Франкфурту на рачун „ЗетатрансаЋ уплаћено је преко милион долара, док је 300.000 долара уплаћено преко „МонтенегробанкеЋ из Подгорице.
Таксе на транзит цигарета повећане су 1999. због ратних дејстава, што је условило и повећање уплата на рачун „ЗетатрансаЋ, које су те године ишле на рачуне страних компанија.
Према оптужници швајцарских власти, таксе су уплаћиване на рачуне фирми „ПегалимиЋ из Никозије, којој је уплаћено 11 милиона долара, ГМЛ-НјЕБО 6,4 милиона долара, „Икос финанцеЋ 4,9 милиона долара, „МалукЋ 4,3 милиона долара и „ ЦодеџЋ 1,5 милиона долара.
У оптужници се наводи да се фирме „ЦодеџЋ и "МалукЋ повезују са Станком Суботићем и претпоставља се да су уплатама на рачуне његових фирми плаћени трошкови авиона које је он унапријед финансирао за потребе Владе Црне Горе.
Тужилаштво у Берну наводи и уплате Дела Тореа и Савина према државној фирми МТТ, преко које је обављан посао шверца цигарета, а којом су, према одлуци Ђукановића, управљали Бранко Вујошевић и Веселин Баровић.
– Од 1997. до 2000. Франко дела Торе уплатио је 31 милион долара, највише у корист Бранка Вујошевића и Веселина Баровића, а преко њих и у корист „трећих лицаЋ – наводи се у оптужници тужилаштва у Берну коју преноси београдски "Блиц".
Фактуре за Вујошевића ишле су на рачун његове фирме „БранеџЋ и „ЊалсендЋ, као и на рачуне чланова Вујошевићеве породице.
Фактуре за Баровића ишле су на рачуне његових фирми и фирми које је држао са Вујошевићем, као што је „Пелицан блуеЋ, а уплате су добијали и чланови Баровићеве родбине.
Велике уплате, како се даље наводи у оптужници, ишле су и на рачуне чланова тадашње црногорске владе и чланова њихових породица Мила Ђукановића, Горана Ракочевића, Милана Перовића и Душанке Јекнић.
Ђукановић је тако, према наводима оптужнице, као премијер од краја 1992. омогућавао шверц цигарета са територије Црне Горе до обала Пуље у Италији, који су обављали чланови мафијашких организација „КамораЋ и „Санта Корона УнитаЋ. Са министрима и најближим сарадницима, Ђукановић је, како се наводи, „створио генијални систем наплате такса на шверцоване цигаретеЋ.
За узврат, италијанске криминалне организације добиле су цијелу инфраструктуру лука Зеленика и Бар, као и заштиту полицијских и царинских служби Црне Горе. У организацији система заштите учествовали су директори државних фирми, међу којима и Жарко Марковић, директор „ЗетатрансаЋ.

Брано сива еминенција

Бизнисмен Бранислав–Брано Мићуновић у оптужници из Швајцарске описан је као „сива еминенција свих илегалних активности у Црној ГориЋ.
- Од 1996. године Мићуновић је контролисао прилив новца који је уплаћивао Франко дела Торе на име таксе на транзит цигарета за МТТ. Он се бавио и истоваром и складиштењем робе у Црној Гори, а давао је и дозволе за њену коначну испоруку италијанским криминалцима - наводи се у оптужници.

Уточиште за криминалце

Глисери који су циркулисали између црногорске обале и обале Пуље, осим цигарета, превозили су и оружје, дрогу, али и италијанске држављане који су у Црној Гори налазили уточиште од хапшења у Италији.
Гориво за глисере достављала је државна компанија „ЈугопетролЋ, а дјелимично и фирма „АдмиралЋ Аца Ђукановића, премијеровог брата. Ацо је фирмом управљао са Енриком Рисполијем, чланом италијанске мафијашке организације „КамораЋ, познатим као Џек Паланс и чика Енрико. У Црној Гори се, под заштитом Мила Ђукановића, скривао и Франческо Прудентино, познат као Луиђи Пато и Дебели Кип, а који је за узврат улагао у црногорске инфраструктурне пројекте и позајмљивао новац утицајним људима у Црној Гори.

  • Извор
  • Дан
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.


Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...

Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.


Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...

Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...


Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА