Водоничне ћелије уместо нафте
Масовна производња аутомобила са погоном на водоничне ћелије ослободила би САД зависности од увоза нафте, преноси "Глас Америке". И бивши амерички председник Џорџ Буш предлагао је овај алтернативни извор енергије.
У такозваним водоничним ћелијама сједињавају се водоник из резервоара и кисеоник из ваздуха, стварајући електричну енергију која покреће електромотор.
Чиста вода је једини производ ове реакције. У делу јужне Калифорније таква возила су већ у употреби, па их на локалним телевизијским каналима и рекламирају.
Директор Технолошке лабораторије за енергију водоника на Универзитету државе Мичиген Ливи Томпсон истиче да је крајњи циљ да се водоник добија из воде коришћењем обновљивих извора струје, као што су ветар, сунце и хидроелектране.
Међутим, Томпсон тврди да ће, иако је ова метода скупа, постати јефтиније како се буду ширили алтернативни извори струје.
Само за краћа путовања
Директор америчког Секретаријата за енергију и добитник Нобелове награде за физику Стивен Чу каже да возила на водоник могу да се добију, али да није препоручљиво полазити са њима на дужи пут, јер за сада постоје само две пумпе на којима резервоар може да се напуни водоником.
"Таква инфраструктура требало би да буде разграната као инфраструктура за бензин и дизел, што не може да се догоди преко ноћи", истиче Чу.
Чу би желео да укине све државне фондове за истраживање погона на водоник јер, како каже, у тој области има превише крупних проблема. Поред недостатка инфраструктуре, водоничне ћелије су скупе.
За сада најјефтинији метод за производњу водоника ослобађа велике количине штетних гасова. Још један проблем представља складиштење водоника који је веома запаљив.
Секретаријат за енергију се није сасвим одрекао истраживања са водоничним ћелијама. Чу каже да би такве ћелије могле да се користе у мање распрострањеним возилима, као што су виљушкари у складиштима.
Иако администрација америчког председника Барака Обаме жели да смањи средства за истраживање и развој тих ћелија, последњу реч има Конгрес, који за сада, жели да се истраживања наставе.
На другој страни, произвођачи аутомобила наглашавају да неодлучност федералних установа не ремети њихове планове. Неколико компанија каже да ће за 6 до 8 година почети да продају аутомобиле са погоном на водоник, а да ће затим препустити тржишту да одлучи судбину те врсте погона.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »