Струја за Европу из афричких пустиња
Под пустињским сунцем температура је већа од 60 степени, и то сада треба искористити. И то претежно путем соларних електрана, мада су на обалама предвиђене и електране на ветар. Физичар Герхард Книс већ седам година ради на пројекту "Дезертек"; каже да у пустињи има довољно енергије - за све: "За шест сати добијемо онолико колико човечанство потроши током читаве године. Техника за тако нешто већ постоји. А најбоља идеја која може да се оствари у пустињи - јесте ова".
Техника - то су соларне електране какве већ данас имамо у Шпанији. У њиховој производњи учествује и једна немачка фирма. Сунчева енергија се сакупља специјалним огледалима тако да се производи топлота која покреће парне турбине. Једна таква електрана кошта око 300 милиона евра. Пројекат "Дезертек" би требало да прогута много више: око 400 милијарди. И поред тога, потенцијалних инвеститора већ има довољно.
Ко сада инвестира могао би да заради милијарде
Инвеститорима, на пример, жели да се прикључи "Минхнер рик", највећи светски реосигуравајући концерн. Исто то жели и "Дојче банк", али и енергетски концерни као што су Е.ОН или РВЕ. Десетак немачких фирми је већ присутно у конзорцијуму који треба да реализује пројекат. Технолошки концерн "Сименс" 2005. године је поставио најдужи подморски кабл на свету између Аустралије и Тасманије. Та веза ће бити пример и за повезивање Африке и Европе електроводовима.
Концерни су уочили могућности профита - онај ко сада инвестира у соларну енергију, ускоро би могао да заради милијарде. Током наредне три године настаће конкретан план градње соларних електрана у Африци - њихове локације још нису одређене. Циљ је да се, уз помоћ неисцрпног извора енергије, у том комплексу производи 15 процената струје потребне Европи.
- Извор
- www.dw-world.de
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »