Или децентрализација или блокада БиХ!
У интервјуу за "Фокус" Живковић говори о природи ентитетског гласања у парламенту БиХ, каскању на путу либерализације визног режима, али указује и на неуставно понашање колега из Клуба Бошњака у Вијећу народа РС.
ФОКУС: Недавно сте у парламенту БиХ упозорили на проблеме у вези са смјештајем заједничких институција. На шта се то односило?
ЖИВКОВИЋ: Преко седам милиона марака издваја се за смјештај заједничких институција. У томе предњачи Сарајево, гдје је смјештено чак 59 заједничких институција, само четири су у Источном Сарајеву, двије у Мостару. Централизација заједничких институција БиХ више је него очигледна. Настојања иду у правцу да се од Сарајева направи град који једини има институције, док остали градови треба да се баве другим пословима.
ФОКУС: Да ли је такво стање, можда, посљедица пасивности српских и хрватских представника или је притисак Бошњака исувише јак?
ЖИВКОВИЋ: Расподјела институција јесте катастрофална. Неки закони подразумијевали су да у тексту буде уврштено сједиште агенције, негдје су то били изразити захтјеви међународне заједнице. Разлози никад нису били довољно добро образложени. У наредном периоду никаква прича о сједишту неке институције не може завршити у Сарајеву. То би требало да се измјести у Добој, Бању Луку, Тузлу, Мостар. Неколико пута тражили смо да Централна банка БиХ буде измјештена у Бању Луку, али очигледно је да људи немају слуха о потреби децентрализације БиХ. Као што бошњачке партије имају жељу да блокирају неке процесе својим ултимативним захтјевима, тако и српски представници могу на исти начин рећи да је доста више овакве расподјеле. Ако затреба, ниједан закон неће бити донесен док се та расподјела не направи правично. Немам податак гдје ће бити смјештене неке полицијске агенције, али то не смије бити Сарајево. Они који понуде најбоље услове за њихов смјештај треба да имају предност.
ФОКУС: Може ли парламент БиХ реализовати услове из Мапе пута до октобра?
ЖИВКОВИЋ: Закони из Мапе пута у процедуру су дошли прегласавањем свих представника из РС. Нису могли проћи. Некада се прегласавање одигравало у Савјету министара БиХ, некада у парламентарним комисијама. Само консензус може да нас доведе до безвизног режима. Прегласавање нас присиљава да у парламенту БиХ користимо ентитетско гласање. Када Бошњаци престану прегласавати и тако мијењати суштину закона, укључујући и Устав БиХ, и за то кривити представнике из РС, доћи ћемо до закона за безвизни режим. Искрено се надам да ће то бити што скорије.
ФОКУС: Ентитетско гласање је актуелна тема, при чему се оно често оспорава, док се губе из вида мотиви који доводе до употребе тог механизма. Шта пракса показује по питању односа снага у парламенту БиХ?
ЖИВКОВИЋ: Када би се истраживачко новинарство заинтересовало за овај проблем, схватили би да је прегласавање на комисијама и другим мјестима далеко више пута кориштено од механизма ентитетског гласања. Систем одлучивања у комисијској фази, гдје се амандмани на законе убацују прегласавањем, и којима се у највећем броју случајева преносом надлежности нарушава Устав БиХ, те доводи до неопходности кориштења овог механизма. Истраживањем овог проблема дошли би до открића да је прегласавање кључни проблем у БиХ. Жеља за принципом један човјек један глас води до потпуне промјене БиХ и уставне позиције РС. Српска би остала без свих надлежности, имена и свега што она данас јесте. Ентитетско гласање само је блокада којом се не дозвољава прегласавање.
ОХР генератор кризе
Међународна заједница је генератор проблема БиХ. Док су они овдје, домаћим политичарима руке су везане. Представницима из РС који желе разговор руке су везане, а онима из ФБиХ ОХР је ослонац и вјетар у леђа за овакво понашање. Док је ОХР овдје, могуће су само блокаде. Није добар потез Клуба Бошњака, јер је антиуставан и неполитички. Ништа нам није страно док је међународна заједница ту, с понашањем према РС као према кривцима, а према Бошњацима као према жртвама. У таквим околностима од БиХ као модерне државе у скоријој будућности нема ништа.
Ко профитира на закупу
Највећи дио новца за смјештај заједничких институција одлази у приватне џепове. Евидентна је жеља да се то не промијени. Велике су разлике у вези са цијенама за закуп просторија. Најскупље су у Мостару, гдје је квадрат закупа дупло скупљи него у Сарајеву и Бањој Луци. Проблем недостајућег простора од 39.000 квадратних метара јесте тај што Сарајево нема више могућност да нуди нове просторе или су они прескупи. С друге стране, не желе градове у РС, гдје је квадратни метар и до осам пута јефтинији, а локалне власти и комплетна РС имају жељу да те институције смјесте, дајући бесплатно мјесто гдје ће се градити објекти, каже Живковић
- Извор
- Фокус
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Остале новости из рубрике »