BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Варади: Мишљење МСП-а средином 2010.

Варади: Мишљење МСП-а средином 2010.
19.07.2009. год.
Саветодавно мишљење да ли је једнострано проглашена независност КиМ у складу с међународним правом, Међународни суд правде могао би да донесе већ средином 2010. године, каже професор Тибор Варади. Мишљење суда може бити такво да га и Београд и Приштина тумаче као победу. Варади уверен да ће одлука бити резултат професионалног мишљења.

Међународни суд правде у Хагу могао би већ средином наредне године да донесе саветодавно мишљење да ли је једнострано проглашена независност Косова у складу с међународним правом и да тиме стави тачку на "случај Косово", рекао је Професор међународног права и један од заступника Србије пред овим судом у спору са БиХ Тибор Варади.

Према његовим речима, реално је очекивати да усмени део расправе Суд закаже за фебруар или март следеће године, а да већ након три месеца изађе и са саветодавним мишљењем.

Варади сматра да мишљење Суда може бити такво да га и Београд и Приштина тумаче као своју победу.

"У пракси суда дешавало се да донесе мишљења која нису била сасвим једносмислена", рекао је Варади за лист "Политику".

На питање колико је Међународни суд правде под политичким утицајима и да ли би на његово мишљење могао утицати притисак оних великих сила које подржавају независност Косова, Варади је нагласио да не искључује такву могућност, али је изразио уверење да ће одлука Суда бити, пре свега, резултат професионалног мишљења.

Варади истиче да ће Међународни суд правде, први пут од свог оснивања, одлучивати да ли је сецесија дела територије неке државе у складу са међународним правом, а први пут ће се пред судом као учесница у спору појавити и Кина.

У петак је, иначе, истекао рок од три месеца, у којем су државе које желе да учествују у овом процесу могле да предају свој одговор на поднеске других држава, у којима су изложиле разлоге у прилог или против независности КиМ.

На адресу највише судске инстанце у свету стигли су поднесци Русије, Кине, Грузије, Азербејџана, Аргентине, Боливије, Венецуеле, Румуније, Кипра, Шпаније, Словачке које су подржале ставове Београда.

Са друге стране, САД, Велика Британија, Немачка, Француска, Швајцарска, Аустрија, Финска, Данска и Словенија покушали су да образложе зашто је проглашење независности Косова у складу са међународним правом.

  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Захваљујући партнерству општине Србобран и компаније НИС, успешно је реализован пројекат потпуне реконструкције крова Основне школе „Вук Караџић“ у Србобрану. Овај пројекат обезбедио је сигурније и квалитетније услове за рад...


Програм лојалности који има више од милион активних корисника

Други тркачки викенд Отвореног првенства у картингу


Компанија НИС наставила је са употребом иновативних технологија у области истраживања и производње нафте и гаса и извршила дронско снимање бушотинског фонда и надземне инфраструктуре на нафтном пољу Кикинда. Ова метода...

Откријте све погодности НИС Агро картице и бренда NISOTEC


Оружје које су Западне земље испоручиле Кијеву вероватно ће подстаћи талас криминала широм континента, упозорава студија


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА