BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Варади: Мишљење МСП-а средином 2010.

Варади: Мишљење МСП-а средином 2010.
19.07.2009. год.
Саветодавно мишљење да ли је једнострано проглашена независност КиМ у складу с међународним правом, Међународни суд правде могао би да донесе већ средином 2010. године, каже професор Тибор Варади. Мишљење суда може бити такво да га и Београд и Приштина тумаче као победу. Варади уверен да ће одлука бити резултат професионалног мишљења.

Међународни суд правде у Хагу могао би већ средином наредне године да донесе саветодавно мишљење да ли је једнострано проглашена независност Косова у складу с међународним правом и да тиме стави тачку на "случај Косово", рекао је Професор међународног права и један од заступника Србије пред овим судом у спору са БиХ Тибор Варади.

Према његовим речима, реално је очекивати да усмени део расправе Суд закаже за фебруар или март следеће године, а да већ након три месеца изађе и са саветодавним мишљењем.

Варади сматра да мишљење Суда може бити такво да га и Београд и Приштина тумаче као своју победу.

"У пракси суда дешавало се да донесе мишљења која нису била сасвим једносмислена", рекао је Варади за лист "Политику".

На питање колико је Међународни суд правде под политичким утицајима и да ли би на његово мишљење могао утицати притисак оних великих сила које подржавају независност Косова, Варади је нагласио да не искључује такву могућност, али је изразио уверење да ће одлука Суда бити, пре свега, резултат професионалног мишљења.

Варади истиче да ће Међународни суд правде, први пут од свог оснивања, одлучивати да ли је сецесија дела територије неке државе у складу са међународним правом, а први пут ће се пред судом као учесница у спору појавити и Кина.

У петак је, иначе, истекао рок од три месеца, у којем су државе које желе да учествују у овом процесу могле да предају свој одговор на поднеске других држава, у којима су изложиле разлоге у прилог или против независности КиМ.

На адресу највише судске инстанце у свету стигли су поднесци Русије, Кине, Грузије, Азербејџана, Аргентине, Боливије, Венецуеле, Румуније, Кипра, Шпаније, Словачке које су подржале ставове Београда.

Са друге стране, САД, Велика Британија, Немачка, Француска, Швајцарска, Аустрија, Финска, Данска и Словенија покушали су да образложе зашто је проглашење независности Косова у складу са међународним правом.

  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА