Инцко: Неће бити рата
Он је истакао да затварање ОХР-а не значи да ће се догодити нешто драматично.
"БиХ мора да стане на своје ноге и да овдашњи талентовани људи учине нешто за напредак ове државе. За то је потребна сарадња оба ентитета, јер тешко је ходати на једној нози", рекао је Инцко.
Инцко је поновио да ће о затварању ОХР-а одлучити Савјет за спровођење мира (ПИК) половином новембра.
"Као један од услова за затварање ОХР је и стварање позитивне политичке климе, у чему овдашњи лидери могу да помогну. Клима у Европској унији је таква да се жели скоро затварање", рекао је Инцко.
Он је истакао да ОХР врши притисак на лидере у БиХ у жељи да БиХ иде напред и постане модерна држава.
"Били бисмо срећни да домаћи политичари раде више, а да БиХ иде напред, као што то чине Србија, Хрватска,
Црна Гора", рекао је Инцко.
Инцко је рекао да је изненадна посјета Бориса Тадића Бањалуци, која је изазвала је бурна реаговања, била добронамјерна и конструктивна.
"Што је за мене најважније, и председник Тадић и премијер Додик су јавно потврдили интегритет и суверенитет БиХ. Чуо сам да је било неких протоколарних проблема. Било би лепо да убудуће протокол председника Србије обавести протокол БиХ да долази у посету и онда би било мање таласања", рекао је Инцко.
Инцко каже да је одлучио да употријеби "бонска овлашћења" током укидања закључака Скупштине РС под притиском Брисела, али је то био и његов лични став.
"Образлажући моју одлуку објаснио сам да сви политичари и народи имају право да праве своје платформе, али да то не може да буде у облику закључака, који пупут закона ступају на снагу. Немам ја ништа против да се неке надлежности врате ентитетима, али морамо се договорити", рекао је Инцко.
Инцко каже да је ОХР на "прудски процес" гледао благонаклоно, јер је ријеч о "производу домаће радиности".
"Тихић сада тврди да то више није оквир за договор, да је круг узак и да жели да сарађује са ширим кругом политичара. Два пута није дошао на састанке са Додиком и председником ХДЗ БиХ Драганом Човићем. Међутим, Тихић више са њима не жели ни да пије кафу", рекао је Инцко.
Говорећи о уставним промјенама, Инцко наводи да би међународну заједницу задовољило да БиХ добије премијера и предсједника, да се омогући да на највише државне функције буду бирани и грађани који нису припадници три конститутивна народа, те да парламент БиХ повећа број посланика.
"Остале ствари ће ићи теже. Поготово када су у питању Хрвати. Њима, као најмањем народу треба омогућити осећај да је БиХ и њихова земља и дати им неку врсту самоуправе. Не бих то назвао трећим ентитетом, већ неком врстом културне и језичке самоуправе", каже Инцко.
Говорећи о Додиковој најавио да ће тужити све међународне представнике који су прекорачили овлашћења, Инцко је одговорио да је спреман и да чека његову тужбу и у Сарајеву и у Бањалуци, па чак и у Бечу.
- Извор
- РТРС
Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »