Косовски званичници спремни за борбу у МСП
Лист подсећа да су међу аргументима косовских представника право народа на самопредељење, Косово као суи-генерис случај, позадина дезинтеграције бивше Југославије, губитак моралног и законског права Србије над Косовом због систематичног државног насиља, проглашење независности у кординацији са међународним факторима и укључење УН-а у процесу дефинисања политичког статуса преко свог изасланика Мартија Ахтисарија.
Поднеске су у првој фази Међународном суду правде, поред Србије и привремених власти Косова, поднели и Чешка, Француска, Кипар, Кина, Швајцарска, Румунија, Албанија, Аустрија, Египат, Немачка, Словачка, Русија, Финска, Пољска, Луксембург, Либија, Велика Британија, САД, Шпанија, Иран, Естонија, Норвешка, Холандија, Словенија, Летонија, Јапан, Бразил, Република Ирска, Данска, Аргентина, Азербејџан, Малдиви, Сијера Леоне, Боливија и Венецуела.
До 17. јула све земље имају право да суду предају додатне писане аргументе и коментаре о поднесцима других учесника у поступку.
Поступак за оцену законитости једностраног проглашења независности Косова, највиши суд УН је покренуо по налогу Генералне скупштине УН, а на иницијативу Србије.
Резолуцијом Генералне скупштине затражено је да Међународни суд правде да саветодавно мишљење да ли је једнострано проглашење независности Косова у фебруару 2008. било у складу са међународним правом. Суд је, затим, у октобру 2008. године позвао УН и све њене чланице и организације које сматрају да могу доставити битне информације и мишљења о проглашењу независности Косова, да их поднесу до 17. априла ове године.
Судије Међународног суда правде ће потом размотрити све поднеске и заказати расправу на којој ће стране разменити усмене аргументе. Суд ће потом донети саветодавно мишљење да ли је једнострано проглашење независности Косова у складу са међунардним правом.
За доношење саветодавног мишљења Међународног суда правде не постоје рокови, а у пракси одлучивање судија траје месецима.
Генерална скуштина УН је, на предлог Србије, 8. октобра прошле године усвојила резолуцију којом се од Међународног суда правде тражи да одговори на питање: "Да ли је једногласно проглашње независности од стране привремених институција самоуправе на Косову у складу са међународним правом". Суд ће о томе, у складу са резолуцијом, дати саветодавно мишљење, које није обавезујуће.
Од оснивања 1946, Међународни суд правде је до сада дао саветодавно мишљење у 25 међудржавних спорова.
- Извор
- Блиц
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »