BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Косовски званичници спремни за борбу у МСП

12.07.2009. год.

Представници Косова предаће 17. јула Међународном суду правде додатне аргументе за одбрану легитимитета проглашења независности, пише данас приштински лист "Коха диторе".
Реч је о одговорима на поднеске других земаља који су поднети Међународном суду правде до 17. априла, у процесу у коме треба да изнесе мишљење о проглашењу независности Косова. Заменица министра иностраних послова Косова Вљора Читаку изјавила је да су аргументи у одговору "снажни" као и аргументи у првобитном поднеску које је Косово поднело.
Лист подсећа да су међу аргументима косовских представника право народа на самопредељење, Косово као суи-генерис случај, позадина дезинтеграције бивше Југославије, губитак моралног и законског права Србије над Косовом због систематичног државног насиља, проглашење независности у кординацији са међународним факторима и укључење УН-а у процесу дефинисања политичког статуса преко свог изасланика Мартија Ахтисарија.

Поднеске су у првој фази Међународном суду правде, поред Србије и привремених власти Косова, поднели и Чешка, Француска, Кипар, Кина, Швајцарска, Румунија, Албанија, Аустрија, Египат, Немачка, Словачка, Русија, Финска, Пољска, Луксембург, Либија, Велика Британија, САД, Шпанија, Иран, Естонија, Норвешка, Холандија, Словенија, Летонија, Јапан, Бразил, Република Ирска, Данска, Аргентина, Азербејџан, Малдиви, Сијера Леоне, Боливија и Венецуела.
До 17. јула све земље имају право да суду предају додатне писане аргументе и коментаре о поднесцима других учесника у поступку.
Поступак за оцену законитости једностраног проглашења независности Косова, највиши суд УН је покренуо по налогу Генералне скупштине УН, а на иницијативу Србије.

Резолуцијом Генералне скупштине затражено је да Међународни суд правде да саветодавно мишљење да ли је једнострано проглашење независности Косова у фебруару 2008. било у складу са међународним правом. Суд је, затим, у октобру 2008. године позвао УН и све њене чланице и организације које сматрају да могу доставити битне информације и мишљења о проглашењу независности Косова, да их поднесу до 17. априла ове године.
Судије Међународног суда правде ће потом размотрити све поднеске и заказати расправу на којој ће стране разменити усмене аргументе. Суд ће потом донети саветодавно мишљење да ли је једнострано проглашење независности Косова у складу са међунардним правом.

За доношење саветодавног мишљења Међународног суда правде не постоје рокови, а у пракси одлучивање судија траје месецима.
Генерална скуштина УН је, на предлог Србије, 8. октобра прошле године усвојила резолуцију којом се од Међународног суда правде тражи да одговори на питање: "Да ли је једногласно проглашње независности од стране привремених институција самоуправе на Косову у складу са међународним правом". Суд ће о томе, у складу са резолуцијом, дати саветодавно мишљење, које није обавезујуће.
Од оснивања 1946, Међународни суд правде је до сада дао саветодавно мишљење у 25 међудржавних спорова.

  • Извор
  • Блиц
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Програм лојалности који има више од милион активних корисника


Други тркачки викенд Отвореног првенства у картингу

Компанија НИС наставила је са употребом иновативних технологија у области истраживања и производње нафте и гаса и извршила дронско снимање бушотинског фонда и надземне инфраструктуре на нафтном пољу Кикинда. Ова метода...


Откријте све погодности НИС Агро картице и бренда NISOTEC

Оружје које су Западне земље испоручиле Кијеву вероватно ће подстаћи талас криминала широм континента, упозорава студија


Русија жели да осигура своју безбедност и створи услове за дугорочан и одржив мир, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА