Почиње трка за индекс
Средњошколци који желе да наставе школовање на државним факултетима, на једном од седам универзитета, од данас до петка ће се пријављивати за полагање пријемног испита. Уз пријавни лист, који кандидати могу купити на факултету, мораће да предају фотокопије сведочанства о сва четири завршена разреда средње школе, диплому о положеном матурском, односно завршном испиту и доказ о уплати накнаде за полагање пријемног испита. Оригинале свих ових докумената мораће да поднесу на увид. Места на факултетима има за око 39.000 бруцоша, а школовање успешнијих кандидата (19.954) биће финансирано из буџета. Остали ће имати статус самофинансирајућих студената.
На приватним факултетима биће места за око 10.000 нових студената.
За недељу дана почеће полагање пријемног, односно испита за проверу склоности и способности, који ће трајати 27, 28. и 29. јуна. На испит кандидати обавезно морају да понесу личну карту или пасош као и прибор који им је неопходан, а који је наведен на огласној табли факултета. Како би постали буџетски студенти кандидати ће морати да освоје више од 51 бод и да се уклопе у уписну квоту. Успех у школи носи 40 поена, а на тесту највише могу да освоје 60 бодова.
На 14 факултета Универзитета у Новом Саду, јединог државног универзитета у покрајини, има укупно 9.102 места, од којих ће 4.291 бити на терет буџета, док је девет високих школа струковних студија обезбедило укупно 3.150 места (1.143 буџетска).
Пријаве за упис у првом конкурсном року моћи ће да се поднесу три дана заредом, осим на новосадској Академији уметности која само 20. јуна прима документа за упис на ликовни и драмски одсек, а дан касније за Одсек музичких уметности.
На суботичкој Високој техничкој школи струковних студија пријављивање за упис на прву годину у првом року биће обављено од 25. до 27. јуна. На државним факултетима и високим школама у покрајини будући бруцоши ће пријемне испите полагати од 27. до 29. јуна, а упис примљених кандидата биће 15. јула.
Учитељски факултет у Ужицу уписаће ове године 130 студената на смер професор разредне наставе, од чега ће се 70 бруцоша буџетски финансирати, док ће се на смеру васпитач у предшколским установама школовати 30 студената, међу којима ће само пет бити на буџету.
Висока пословно-техничка школа, после успешно завршене акредитације, у наредној школској години примиће 350 нових студената, али још се не зна колико ће их бити на буџетском финансирању и колики ће бити трошкови самофинансирајућих студената.
На прву годину Универзитета у Новом Пазару уписаће се 605 бруцоша – 370 који ће се школовати о трошку државе и 235 самофинансирајућих.
На Правно-економском факултету индекс ће добити 270 бруцоша, од којих ће 160 имати финансијску подршку државе.
На Филозофском факултету, на групи психологија, предвиђен је упис 30 бруцоша на терет буџета и 15 студената који ће школовање плаћати сами, иако је интересовање знатно веће. На групи српски – босански језик има 40 места за студенте које ће финансирати држава и 25 за самофинансирајуће.
Факултет техничких наука, на смеровима математика-информатика, технологија, хемија, биологија и грађевинарство–архитектура, уписаће 160 студената, од чега 100 о трошку буџета.
За Црногорце исти услови
Ректор Универзитета у Београду Бранко Ковачевић рекао је јуче да ће ове године тестови на пријемним испитима за упис на факултете бити исте или сличне тежине као прошлогодишњи тестови.
Пожелевши срећу будућим бруцошима пред данашњи почетак пријављивања за упис, Ковачевић је рекао да ће и ове године црногорски држављани моћи да се упишу под истим условима као и држављани Србије. „Црногорски држављани су прошле године третирани као и наши држављани, тако ће бити и даље док се другачије не реши”, рекао је Ковачевић истичући да од Министарства просвете није добијена никаква одлука која би за њих наговестила другачије услове студирања.
- Извор
- politika.co.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »