Додик: Срби из РС да бирају посланике у Србији
„Ми не тражимо интеграцију која би подразумевала неко снажно учешће у политичком животу Србије, али бисмо волели да наши људи овде могу да изаберу два-три посланика и да они буду интегрисани у Скупштину Србије”, казао је Додик у разговору са групом новинара из Србије која је била у дводневној посети Бањалуци.
Наглашавајући да има довољно националних интереса за такво решење, Додик је додао да је коначна одлука на парламенту Србије.
„То је нешто што бисмо ми волели. Није непознато то никоме од политичара у Србији, све смо ми то говорили. Ми овде имамо могућност за двојно држављанство, али су процедуре око годину и по дана да неко оствари (то право), што је непотребно”, казао је премијер РС.
Као пример на који се треба угледати, навео је да сви Хрвати у БиХ имају и држављанство Хрватске и да врло активно учествују у изборима у матичној држави.
Додик је најавио и да ће РС и Србија градити на Дрини од Фоче до Бијељине систем хидроелектрана. Он, међутим, није прецизирао када ће почети реализација тог пројекта.
„Ми смо објавили да желимо да интегришемо одређене функције наших (Србије и РС) електроенергетских система и један од тих сегмената интеграције је заједничка изградња система хидроелектрана на Дрини”, казао је Додик.
Према његовим речима, тренутка финансијска криза може, међутим, да одложи реализацију тог пројекта пошто је потребан и стратешки партнер.
„С руководством Србије сам пре десетак дана разговарао како то (градњу) интензивирати и сагласни смо да, поред електропривреда Србије и РС, потражимо још једног партнера који би с нама градио. Идеја је да ми дамо права, а да тај партнер буде довољно способан да на финансијском тржишту обезбеди новац за изградњу, уз одређену поделу власништва и деоница”, казао је Додик.
Одлука о томе „како ићи на Дрину” већ је донета - „иде се заједно”, додао је премијер РС, подсећајући на пропали пројекта градње Бук Бијеле који је захтевао потапање дела кањона Таре.
„Стајали смо због Владе Црне Горе која је раније донела одлуку да се не дозволи потапање кањона Таре. У међувремену су слали сигнале да би то могло да се промени због тешке енергетске ситуације у самој Црној Гори. Тек пре можда месец дана дефинитивно су рекли да остају при првобитној одлуци што нас доводи у ситуацију да можемо да уђемо у пројектовање”, казао је Додик.
Како је нагласио, раније урађени пројекат за Бук Бијелу је постао непотребан јер више нема могућности градње те велике хидроелектране.
„Морате да правите потпуно нови пројекат као да се ништа није десило. У таквим пројектима невидљиви послови пројектовања више (времена) односе него сама градња”, казао је Додик.
Дрина има велики енергетски потенцијал, а градња новог система подразумева и реконструкцију постојећих хидроелетрана Бајина Башта и Вишеград и њихово интегрисање у нови систем.
Додик је подсетио да РС једина у региону има вишак електричне енергије и навео да може сачекати са реализацијом пројекта.
Захваљујући тој природној погодности, цена електричне енергије у РС нижа је за 35 одсто него у Федерацији БиХ, а 45 одсто мања него у Хрватској.
- Извор
- Бета
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »