BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Највећа офанзива САД у Ираку после инвазије

Највећа офанзива САД у Ираку после инвазије
20.06.2007. год.

Вашингтон, 19. јуна – Под окриљем ноћи, у првим данашњим сатима, уз ваздушно бомбардовање, трупе САД у Ираку су почеле највећу офанзиву после инвазије у марту 2003. на ту земљу. Циљ напада је, како се саопштава, уништавање упоришта Ал Каиде у зони града Бакубе, око 40 километара североисточно од Багдада. У операцији учествује око 10.000 америчких војника, чија команда тврди да су до свитања убијена 22 припадника „антиирачких снага” у које се убрајају герилци повезани са мрежом Осаме бин Ладена.

Атак је произишао из процене, како се наговештава, да је Ал Каида ојачала у Ираку, иако је тамо није било кад је рат почео пре више од четири године и кад је Вашингтон погрешно тврдио да је бивши режим у Багдаду с њом одржавао тесне везе.

Проглашени глобални рат против тероризма тако се опет враћа на почетну мету. Окривљена за атентате отетим путничким авионима 11. септембра 2001. на Њујорк и Вашингтон, Ал Каида је била повод за инвазију мултинационалне коалиције на челу са САД, под окриљем УН, на Авганистан где су јој била главна упоришта. Сада се, према овдашњим проценама, у њој види главни распаљивач сукоба у Ираку.

Ударима и на суните и на шиите, Ал Каида подстиче међуверска крвопролића како би Ирак утонуо у грађански рат – преноси данашњи „Вашингтон пост” мишљења америчких војних функционера. Аналитичари, међутим, тврде да је већ месецима тамо у току обрачун који по својим карактеристикама чак превазилази класичне дефиниције грађанског рата, пошто се међусобно уништавају и различите групе унутар истих исламских крила.

Овдашњи стратези су уважили ту процену и тврде да су сада за своје савезнике придобили више сунитских фракција за борбу против такође сунитске Ал Каиде. Недавно је објављено склапање таквих аранжмана, уз бојазан да би сунити могли да се од партнера претворе у ривале, па да у једном тренутку – нападну Американце који су их управо додатно наоружали, као и владајуће шиите.

Засад се одавде тврди да је нови савез допринео потискивању Ал Каиде из провинције Анбар, тако да су се њени припадници пребацили са запада на исток, у провинцију Дијала, чији је главни град Бакуба. Ту трупе САД нападају, извештава се, њена „склоништа, затворе као и фабрике бомби”, сугеришући да је Ал Каида „главни спонзор акција бомбаша самоубица у Ираку”.

Званичници, чије процене преноси „Њујорк тајмс”, кажу да је у Дфијали стационирано око 2.000 бораца „мешавине” у којој су поред Ал Каидиних људи још „бивши припадници армије Садама Хусеина, огорчених арапских муслимана и криминалних гангова”. Они су „добро увежбани и врло дисциплиновани”, додаје се уз упозорење да им је штаб у Бакуби „снажно брањен”, да располажу „бомбама које могу да униште оклопна возила”, да је „у многим зградама постављен експлозив”, да „вребају снајперисти”…

Американци су заједно с Британцима у офанзиви и против упоришта шиита, на југу Ирака, где нерегуларним локалним трупама, како кажу, помаже шиитска теократија Ирана. Јавља се да је јуче ту ликвидирано око 20 противника.

Најновије офанзиве су почеле, иако још није очекиване резултате дала акција за стабилизацију Багдада. Ради се о неуобичајеној примени агресивне стратегије са истовременим нападима на више фронтова, констатује „Тајмс”.

Овде је такође саопштено да је у Ирак стигао последњи контингент америчких појачања са око 30.000 војника. Та одлука председника Џорџа Буша изазвала је различите реакције – њему опозициони демократи, који превладавају у парламенту, тражили су да се одреди рок за повлачење трупа, али је шеф Беле куће ветом спречио покушај озакоњења тог захтева.

Истовремено је обелодањено незадовољство – амбасадора САД у Ираку Рајана Крокера. Писмом се пожалио шефовици дипломатије Кондолизи Рајс да нема довољно квалификованог особља за обављање сложених задатака – открива „Пост”.

Тврди да тиме није хтео да критикује ни Рајсову ни своје службенике. Познаваоци кажу да је хтео да поручи да Конгрес одобри више новца за тамошњи рад, тако да добије већи број обученијих дипломата. За њих медији извештавају, међутим, да све теже излазе из заштићене Зелене зоне која је такође изложена нападима герилаца…

Ирак при врху табеле несређених држава

Од нашег сталног дописника
Вашингтон, 19. јуна – Упркос акцијама 150.000 војника САД и милијардама долара уложених из вашингтонског буџета, Ирак је и даље при врху листе несређених држава. У најновијем рангирању, које традиционално приређује овдашњи часопис „Форин аферс”, Ираку је припало друго место, одмах иза Судана, коме су одавде заведене додатне санкције са образложењем да су тамошње власти одговорне за геноцид у провинцији Дарфур.

На трећој позицији листе нестабилних система је хаотична Сомалија. Следе Зимбабве, Чад, Обала Слоноваче, Конго па Авганистан, иако су у њему коалиционе снаге на челу са Американцима већ више од пет година…

Анализом је обухваћено 60 земаља. Са простора бивше Југославије на тој табели је само БиХ, на 54. месту.

У Багдаду 78 погинулих

Багдад – Ирачка полиција је саопштила да је јуче у експлозији камиона бомбе код шиитске џамије у Багдаду погинуло 78 људи, укључујући девет жена, а 244 човека су рањена.

Очевици су рекли да је бомбаш ударио камионом у џамију Хилани у Багдаду, срушивши један зид.



  • Извор
  • politika.co.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА