BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Разлози оставке хрватског премијера: Уцена или болест?

Разлози оставке хрватског премијера: Уцена или болест?
03.07.2009. год.
Медији у Хрватској после неочекиване и необјашњене оставке премијера Иве Санадера спекулишу о разлозима за такав потез, а међу њима су уцене из ЕУ и болест најближег члана породице

Дан после изненадне оставке премијера Хрватске Иве Санадера, коју није образложио, медији у тој земљи спекулишу о разлозима за повлачење председника владе из политике усред другог мандата. Теорије о мотивима оставке крећу од здравствених проблема, преко уцена, до свађе у његовој странци ХДЗ-у.

Према наводима хрватских медија, унутар владајућег ХДЗ-а настао је својеврсни пуч у којем се десна струја успротивила премијеру и одлучила да га смени с позиције. Као главни разлог хадезеовског комешања помињу се републички буџет и његов скорашњи ребаланс око ког су Иво Санадер и министар финансија Иван Шукер имали различите ставове. Због тога су се, наводно, жестоко сукобили, што је резултирало Санадеровим одступањем.

Друга теорија о Санадеровом повлачењу говори о томе да је он дословно сатеран у ћошак и присиљен на оставку неком врстом уцене. О каквој је уцени реч, да ли је она личне или професионалне природе и ко стоји иза ње, засад се нико не усуђује да нагађа. Међутим, они који заступају ту тезу кажу да ће, ако у њој има истине, проћи највише два дана док истина и детаљи не испливају у јавност.

Ултиматум из ЕУ

Међу могућим разлозима за Санадерову оставку хрватски медији помињу и притисак из Европске уније и неке ултиматуме које су након безуспешних преговора поставили челници ЕУ. Као супротна теза помиње се пословна понуда неке од европских институција. Санадер је и сам рекао да је таквих понуда било, али да ниједну није прихватио.

Неубедљив говор

Санадеровом оставком позабавили су се и стручњаци за такозвану невербалну комуникацију. Они тврде да Санадер ни сам не верује у оно што је рекао.

- Образлажући своју оставку Санадер није говорио истину, али се врло добро обукао, одабравши плаву боју као боју ризика. Агресивност, која је била присутна у Санадеровом говору, открива да досадашњи премијер намерава да влада из сенке - закључују стручњаци.

Јавност у Хрватској спекулише и да је цела прича одлично замишљен сценарио према којем Санадер с великим речима одступа с дужности, изазива стање шока и пушта сараднике да сами покушају да држе ствари под контролом. Кад њима то не буде пошло за руком, премијер ће се као витез спасилац вратити у октобру, и то као председнички кандидат.

У хрватским медијима се подједнако помиње и да је пресудно за шокантну одлуку о оставци било здравствено стање неког од чланова Санадерове породице. Наиме, већ неко време се прича да члан најуже Санадерове породице пати од тешке, прогресивне и неизлечиве болести.

Мудар потез

Још једна од теорија због којих је Санадер одступио јесте да се он заправо повукао да би Јадранки Косор препустио да потпише незгодни споразум са Словенијом о решењу граничног спора. Након што она обави тај задатак, Санадер би за годину дана могао да се вратити на чело владе.

С друге стране, политички аналитичари у Хрватској слажу се у оцени да наследнику премијера Иве Санадера, Јадранки Косор, неће бити лако.

Професор на Факултету политичких наука у Загребу и политички аналитичар Дамир Грубиша сматра да је Санадер овим потезом себи обезбедио не само кандидатуру, него и победу на предстојећим председничким изборима. Он сматра да је Јадранка Косор, премијерова наследница у странци и на врху државе, жртва.

- Да је Санадер хтео премијера који би држао ствари у својим рукама, узео би Божидара Калмету, свог најјачег министра за море, саобраћај и инфраструктуру. Санадер ће остати „краљ лутака", онај који вуче конце марионети - нагласио је Грубиша.

Европа оставила Санадера на цедилу

Светска јавност оцењује да је оставка Санадера последица лоше политике ЕУ према Балкану.

- Ако пропаст европске политике према Балкану није узрок неочекиване оставке Санадера и промена у Хрватској, онда је очигледно последица. До јуче је важило као паметно да се становницима југоисточне Европе приступање ЕУ држи пред очима као магарцу шаргарепа. Када би дошло до жељеног приступа ЕУ и да ли уопште може доћи до тога, наводно није тако ни важно - наводе листови у свету.

Они додају да је Европа своје праве пријатеље, међу којима је и одлазећи премијер Санадер, оставила на цедилу.

- Суседу Словенији дозвољено је да по жељи уцењује хрватску владу, што се Аустријанцима и Италијанима није дозвољавало када је Словенија приступала ЕУ - критикују светски медији.

Према њиховим оценама, оставке шефова извршне власти у демократским системима нису реткост, али је случај Иве Санадера јединствен.

- Оставке светских лидера биле су предвидљиве, најчешће и гласно тражене или јасно наговештаване, дакле очекиване. Оставка хрватског премијера, међутим, пала је буквално као гром из ведра неба - закључују медији.

  • Извор
  • PressOnline
  • Повезане теме


Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА