Туђман: Очекивати је да дође до економског и политичког колапса БиХ
Да Хрвати у БиХ требају добити трећи ентитет Монгомери схватио живећи посљедњих година у Хрватској / Политика САД-а стално је назочна на југоистоку Еуропе, ништа битно се није догодило и неће се догодити без Американаца. Зато је логично очекивати већи утјецај америчке политике и у БиХ / Хрватска је завршила у дужничком ропству с преко 40 милијарди еура дуга / Волио бих да се Санадер кандидира за предсједника
Biznis.ba: Ви сте први у региону управо у разговору за Бизнис.ба још прије пола године рекли да Американци требају повећати своју улогу у региону. Како видите посјету Бидена БиХ и Србији и да ли се Америка вратила у пуном капацитету или тек то покушава?
Туђман: Очито је да избором предсједника Обаме, влада САД ради "инвентуру" кризних подручја. Али и наставља претходну вањску политику. Постојање америчке војне базе на Косову, осамостаљење Косова, а претходно и Црне Горе, само потврђује чињеницу да је политика САД-а стално назочна на југоистоку Еуропе, те да се ништа битно није догодило и неће догодити без Американаца. Зато је логично очекивати већи утјецај америчке политике и у Босни и Херцеговини.
Biznis.ba: Прудски договор у БиХ је готово пропао. Предсједник СДА Сулејман Тихић је након побједе на конгресу СДА направио радикалан заокрет у својој политици и прекинуо повлађивање Додику. Како видите расплет ове теме?
Три стране у БиХ могу постићи договор само на темељима "Цутилелировог плана"
Туђман: Расплет је једино у договору трију страна око начела уставног уређења Босне и Херцеговине. Особно сам увјерен да је једина основица на којој се може градити тај договор оно што је познато као "Цутилелиров план", а што је био увјет за међународно признање БиХ. Било која страна која ће тражити више од тога може на крају добити мање него што јој се нуди, поготово ако ће ти преговори трајати годинама. На такав закључак упућују примјери из сувремене повијести. Што се прије три народа у БиХ договоре, и са што мање уплитања са стране, по боље по будућност БиХ, и за сва три народа.
Biznis.ba: Србија и њен предсједник Борис Тадић све чешће у посљедње вријеме говоре о БиХ. Хрватска се више – мање готово потпуно држи по страни. Шта би по вашем мишљењу Хрватска требала учинити у погледу положаја Хрвата у БиХ али и у односу на свој геополитички стратешки положај у региону?
Туђман: Већ сам неколико пута рекао да Хрватска има троструку обвезу према БиХ. Прво Уставну обвезу према својим грађанима и Хрватима ма гдје живјели у свијету, а то значи и у БиХ; друго као потписница Wасхингтонских и Даyтонских споразума Хрватска је преузела низ обвеза, и треће и Хрватска и БиХ имају неке развојне планове који се међусобно требају усклађивати. То значи да се развој и РХ и БиХ из географских, и политичких и стратешких разлога дјеломично увјетује. Хрватска Хрватима у БиХ треба пружати потпору, а с БиХ као цјелином развијати добросусједске, партнерске односе.
Монгомеријеве изјаве више немају посебну тежину, он је врло далеко од Wасхингтона и можда говори само као "српски лобиста"
Biznis.ba: Врло врућа тема претходних дана било је изненадно јављање бившег амбасадора УСА Монгомерија. Његово јављање у ауторском тексту за Неw Yорк Тимес био је потпуни контраст Биденовим тезама. Подсјећам вас - он је рекао да РС треба ићи према референдуму о независности те да Косово треба подијелити.
Туђман: Изјаве бившег велепосланика САД-а Монгомерyија, немају посебну тежину. Он је данас приватна особа врло далеко од Wасхингтона. Према томе он можда заговара ону опцију која му је данас политички блиска. Из његове изјаве није јасно из којих је разлога промијенио своја политичка увјерења. Најмање ту промјену може објаснити његова тврдња да не познаје или да не разумије "балкански" менталитет.
Biznis.ba: У интервју нешто касније Монгомери је отишао даље и потврдио Вашу процјену коју сте такођер изрекли у разговору за Бизнис.ба да Хрватима у БиХ треба дати трећи ентитет, да постојеће уређење БиХ није рјешење што значи да се треба вратити Кутиљеровом плану па можда и Венс – Овеновом плану. Јесте ли изненађени оваквим Монгомеријевим иступом?
Туђман: Заговарање Цутиллеировог плана вјерујем да је реална основа за будућност БиХ. Монгомерy је то могао схватити након толико година проведених као велепосланик у Загребу и Београду, те што живи годинама након тога у Хрватској. Нејасно је зашто је дао прву изјаву у форми и на начин коју је објавио у Неw Yорк Тимесу, осим ако није наступио као лобист српских интереса.
Biznis.ba: Ако се присјетимо изјава Монгомерија из 1998. године у вријеме кад је био амбасадор УСА у Загребу онда ћете се присјетити да је снажно критиковао политику вашег оца у БиХ и уопће политику Загреба према Херцег – Босни (финансијску обавјештајну и војну помоћ Хрватима у БиХ). Што бисте сада имали поручити господину Монгомерију у односу на те године када је он био извршилац политике Клинтонове владе у региону и Хрватској.
Туђман: Монгомарy је дошао као велепосланик у РХ након што су потписани Wасхингтонски и Даyтонски споразуми. Хрватска је до тог периода била у партнерским односима са САД-ом. Првог хрватског предсједника почело се критизирати по другој основи након 1995. Он није био да се Хрватска политички утопи у западни Балкан, већ је био за самостални улазак Хрватске у Европску унију. А то значи да је и повјесничар и државник др. Фрањо Туђман далеко боље познавао и прилике али и могућа рјешења за кризу на подручју бивше Југославије, него што су то могли и знали поједини, било амерички било европски, чиновници и бирократи који су те проблеме сагледавали само у радијусу својега мандата.
Након Црне Горе и Косова, на реду је проналажење трајног рјешења и за БиХ
Biznis.ba: Каква је ваша процјена развоја ситуације у региону? У Србији се све брже развија питање статуса Војводине, Косово је још врло вруће питање као и његова евентуална подјела, у Санџаку се одмјеравају у све жешчим сукобима двије фракције Исламске заједнице. Очекујете ли да би могло доћи до ескалације у БиХ уколико би се повукао ОХР, како то захтјева РС и како то жели ЕУ.
Туђман: Након осамостаљења Црне Горе те Косова, очито је на реду проналажења и трајног рјешења и за Босну и Херцеговину. Пројект Европске Уније не може се завршити без интеграције југоистока Еуропе у Европску Унију. Када би то схватили Бошњаци, Срби и Хрвати у БиХ вјерујем да би се брже договорили о властитој будућности. Но исто тако морају схватити да промјене међународног поретка одређује међународна заједница. Како се то збива зорно говоре примјер Црне Горе, али у већој мјери и Косова. Не вјерујем да у БиХ може доћи до нових ескалација. Реалније је за очекивати да дође до господарског и политичког колапса, а биједа и неимаштина никада нису били добри савезници. У таквим би околностима опет међународна заједница наметнула своје рјешење за БиХ.
Хрватска је распродала најважније потенцијале и завршила у дужничком ропству са 40 милијарди еура дуга
Biznis.ba: Како у овом трену процјењујете своју позицију као предсједничког кандидата у Хрватској?
Туђман: Хрватска је изгубила десет година, а да се није укључила у Европску унију. Штовише, она је завршила у дужничком ропству с преко 40 милијарди еура дуга; распродала је своје најважније развојне потенцијале. Остала је без поноса и достојанства. Младима није дала шансу да судјелују у креирању властите будућности. Зато су подједнако одговорне владе и СДП-ове и ХДЗ-ове коалиције од 2000. до данас.
Према томе, вријеме је да "поданички менталитет", замијенимо с реалном политиком промицања националних интереса као партнери у преговорима с ЕУ, те да у ЕУ уђемо када и ако потпишемо споразуме који неће бити на нашу штету. Односно, да у ЕУ уђемо не због својих слабости, већ снаге коју реално имамо и које можемо развити. Зато што заговарам такву политику, која није страначка, дакле ни лијева ни десна, него за Хрватску, увјерен сам да ћу добити повјерење хрватских бирача.
Волио бих да се Санадер кандидира за предсједника
Бизнис.ба: Сматрате ли да је Санадер током година на челу Владе изгубио шансу за Пантовчак. Како видите садашњу позицију Санадера.
Туђман: Особно бих волио да се Санадер кандидира за предсједника. Тада бисмо видјели хоће ли се бирачи одлучити за наставак његове политике поданичког менталитета, задуживања и распродаје Хрватске, или ће се одлучити за моју политику обнове поносне и јаке Хрватске, политике која ће Хрватску очистити од корупције и самовоље, а Хрватску учинила партнером и ЕУ и свијету.
Biznis.ba: Колико је јавност у Хрватској измијенила слику о ЕУ након словенске блокаде ?
Туђман: Јавност је схватила оно што је од увијек требало и политици бити јасно. Европска унија није хуманитарна организација него картел интереса. Словенија је то зорно доказала. Зато и Хрватска мора водити рачуна како заштитити и промицати хрватске националне интересе у ЕУ. Водећи рачуна да се мора и живјети и повезивати с другима. Хрватска јесте Еуропа, па зато увијек и у свакој ситуацији има партнера с којима треба сурађивати. Али и противника и конкурената с којима мора водити утакмице за опстанак и престиж.
Потребан заједнички наступ држава које желе ући у ЕУ
Biznis.ba: Мислите ли да би све земље бивше еx-yу требало потакнути да потпишу меморандум којим ће се обавезати да једна другој неће правити сметње при уласку у ЕУ?
Туђман: Све земље бивше еx-yу требају развијати добросусједске односе. А када и да ли ће бити примљене у ЕУ о томе одлучују земље чланице ЕУ – које воде рачуна првенствено о својим интересима. Земље које претендирају учи у ЕУ требале би успоставити такве међусобне односе (али и односе с земљама чланицама ЕУ које имају сличне господарске проблеме), да према ЕУ имају заједнички наступ како би себи осигурали своје интересе - не само обвезе које им се намећу - него и осигурали права као будуће чланице ЕУ.
- Извор
- Biznis.ba
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »