BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

"Олуја" - некажњени злочин хрватских снага и НАТО-а

07.08.2014. год.


Између 3. и 4. августа 1995. године хрватске снаге су започеле војну акцију под називом "Олуја" под свестраном подршком НАТО, а као резултат ове акције настао је највећи егзодус у Европи после Другог светског рата, етничко чишћење више од 220.000 Срба са простора Републике Српске Крајине, као и 1853 погинула и нестала лица.

Хрватске снаге под покровитељством НАТО су кренуле у акцију са више од138 хиљада војника, 350 тенкова и са око 20 авиона. Авиони НАТО су изводили операције у ваздуху, координисане са хрватским снагама, уништавајући српске положаје и ракетно-радарска средства и средства телекомуникације. Акција етничког чишћења Срба је била дуго припремана и осмишљена у највишем руководству Хрватске. О томе говоре и "Брионски транскрипти" у којем је Фрањо Туђман између осталог рекао:

- Један летак овако, значи опће расуло, побједа хрватске војске уз подршку свијета. Срби, ви се већ повлачите преко... а ми вас позивамо да се не требате повлачити.. ми вам јамчимо... Значи на тај начин им дати пут и јамчити тобоже грађанска права. Ми ово требамо решити на који начин, да нанесемо такве ударце да Срби практично нестану. "

Дан касније, 5. августа, хрватска војска ушла је у скоро потпуно напуштен и претходно жестоко гранатиран Книн, а у којем је пре "Олује" живело више од 90 одсто Срба. За само неколико дана, сломљен је отпор Војске Републике Српске Крајине, а која је на подручју Книнске крајине бројала око 30.000 војника.

Снажна антисрбска пропагандна кампања се водила тих дана да би се свет одвратио од дешавања у РСК, а у то време се појављују и "сателитске" фотографије око Сребренице те се светској јавности одвлачи пажња. Зелено светло за почетак етничког чиђшења су дале САД, а што су потврдиле и дипломате НАТО.

Директор Документационо-информационог центра "Веритас", Саво Штрбац је уверен да акција "Олуја" испуњава елементе међународног кривичног дела "геноцида":

- Само "Олуја" испуњава пун капацитет из дефиниције геноцида из Конвенције УН. Надамо се да ће суд прихватити наш основни тужбени захтјев који гласи да Суд пресуди да је Хрватска над Србима 1995. године починила геноцид управо у акцији "Олуја". Очекујмо пресуду до краја ове године, а ако не до краја ове, онда до пролећа следеће. Умерени смо оптимисти управо због тога што имамо много резерве на ову међународну правду.

Тадашњи командант цивилне полиције мировних снага УН за подручје Книна, генерал Алан Горан, на крају своје мисије написао је у извештају да је полиција УН на том подручју, након доласка хрватских снага, пронашла 128 убијених србских цивила и 73 одсто уништених кућа.

Међународни кривични трибунал за бившу Југославију је операцију Олуја у првостепеној пресуди хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу окарактерисао као удружени злочиначки подухват, са циљем трајног и присилног протеривања највећег дела Срба са простора бивше Републике Српске Крајине у Хрватској. Међутим, у другостепеној пресуди су такве тврдње одбачене и генерали су ослобођени. За ове злочине нико није одговарао.

Вања Савићевић,

https://serbian.ruvr.ru/2014_08_07/Oluja-nekazhnjeni-zlochin-hrvatskih-snaga-i-NATO-a-2423/



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА