СДА ће блокирати попис становништва
"Ревидирана стратегија проведбе Анекса 7 Дејтонског мировног споразума, кредитно задужење од 500 милиона КМ за помоћ повратку избјеглих и расељених те попис становништва дио су истог пакета и једно без другог не иде. Српски делегати у Дому народа парламента БиХ срушили су у четвртак стратегију о повратку, чиме су срушили и цијели пакет. СДА неће гласати за закон о попису становништва нити у Вијећу министара БиХ нити у парламенту БиХ", рекао је јучер Тихић.
Подсјетио је да се СДА раније противила попису становништва јер би, без снажне подршке окончању процеса повратка, значио легализацију етничког чишћења. Тихић сматра да је прудски договор предсједника СДА, СНСД-а и ХДЗ БиХ који се односи на повратак и попис требало да осигура да се сви они који желе врате својим кућама те да се резултати пописа почињу примјењивати тек од 2014. године, до кад је требало да буде реализирана стратегија повратка.
"У том контексту је договорено и кредитно задужење од пола милијаде КМ за помоћ повратку. Нигдје се не говори о националности повратника или територију на који треба да се врате него се јасно каже да се ради о помоћи свима који се желе вратити. Тај договор је срушен па нема ни пописа становништва. Осим тога, овим је СНСД јасно показао да се повлачи из цијелег процеса који је почео у Пруду јер ради супротно договореном", истакао је Тихић.
Министри и посланици Странке за БиХ такођер неће подржати усвајање закона о попису становништва у БиХ.
Бериз Белкић, потпредсједник ове странке, тврди да је неприхватљив попис који ће садржавати обавезу националног изјашњавања грађана.
"Можемо подржати само попис само ако ће пописни листић садржавати податке које тражи ЕУ. Национална опредијељеност није међу тим захтјевима стога закон о попису који то садржи неће добити нашу подршку. Уз то, мислимо да је одбацивање стретегије повратка или опструкција њеног усвајања кршење људских права и снажно се противимо таквој политици", рекао је Белкић.
Душанка Мајкић, замјеник предсједавајућег Дома народа парламента БиХ и члан Главног одбора СНСД-а, каже да су њене страначке колеге гласале против стратегије јер је њом форсиран поврата, а занемарана права оних који желе остати у мјестима у која су протјерани. Њен коментар одлуке СДА да због противљења СНСД-а стратегији повратка не подрже закона о попису становништва јучер нисмо успјели добити.
"Не знам разлоге због којих су наши делегати гласали против стратегије, али сам сигуран да се не ради ни о каквим дневнополитичким поривима него о принципијелним и суштинским примједбама. Најава СДА да неће подржати закон о попису не води ничем добром јер представља политику освете. СДА би требало да води рачуна о томе је ли нешто добро за БиХ и Бошњаке, а не како је о нечему другом гласао СНСД или нека друга странка па им се светити. То није добро", рекао је Рајко Васић, извршни секретар СНСД-а.
Рачуница у парламенту
СДА и Странка за БиХ у Представничком дому парламента БиХ укупно имају 17 посланика и без њихове подршке нити један закон не може бити усвојен. СДА има девет, а Странка за БиХ осам посланика.
У Вијећу министара БиХ сви министри из реда бошњачког народа долазе из ове двије странке. Вијеће министара БиХ одлуке и законе који иду у парламент доноси простом већином, односно гласовима већине министара који гласају.
- Извор
- Независне
Коментара (3) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »