Русија оборила Штит у Европи
Свега 12 сати пошто је руски председник Дмитриј Медведјев, у име свих земаља БРИК (Бразил, Русија, Индија, Кина), саопштио да је за превазилажење финансијске кризе неопходно стварање резервне валуте, десиле су се две важне ствари. Долар је пао (и то после првих сат времена од говора, прекјуче, у Јекатеринбургу), а амерички Стејт департмент је током ноћи саопштио да уопште није одлучио да у Пољској и Чешкој гради антиракетни штит. Реч је о истом оном штиту који Русија сматра директно упереним против ње и који је до прексиноћ био предмет најоштријих спорења две дипломатије.
Администрација америчког председника Барака Обаме, изашла је, дакле, са саопштењем да „није донела одлуку о плановима претходне владе Џорџа Буша, да постави антиракетни систем у Чешкој и Пољској“.
- Никаква коначна одлука није донета о антиракетном штиту у Европи. Бушов план да постави десет пресретача ракета у Пољској и радарску станицу у Чешкој само једна опција коју треба размотрити - рекао је заменик америчког секретара за одбрану Вилијам Лин.
Амерички званичник рекао је и да Вашингтон разматра сарадњу са Русијом на пољу антиракетне одбране, као могућу меру против евентуалне претње од иранских балистичких ракета. - САД ће радити на томе да пронађе нове начине да наше две земље унапреде сарадњу на пољу ракетне одбране. На пример, постоје руски радари у близини иранске територије, који би рано могли да региструју и упозоре, у случају да иран лансира балистичку ракету - рекао је Лин.
Могућности коришћења ових радарских станица у јужној Русији и Азербејџану, од којих су неке само 100 километара удаљене од Ирана, биће једна од тема током посете Барака Обаме Москви 6. и 7. јула, рекао је Лин.
Нова архитектура света
На састанку БРИК договорено је и да ће бити дефинисани параметри нове глобалне финансијске архитектуре, изјавио је Медведјев. - Ми смо се сложили око параметара нове финансијске архитектуре. Наложићемо нашим министрима финансија, руководиоцима централних банака и других релевантних институција да о томе доставе предлоге. Они ће бити озбиљно проучени и спроведени у дело кад добију општу подршку - рекао је Медведјев.
- Извор
- Глас јавности
Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост
У позадини непрекидних протеста и одређене политичке турбулентности, Драган Шутановац је званично постао нови амбасадор Србије у САД, сменивши на том месту Марка Ђурића.
Портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова прокоментарисала је изјаву председника Србије Александра Вучића, да је \"Југославија ослобођена у Другом светском рату углавном сопственим снагама, уз ограничену помоћ Црвене...
Грађанима је \"прекипело\" због многобројних накупљених промашаја власти и на унутрашњем и на спољашњем плану, али мора се разумети да знатан део људи који не оспорава грешке власти, истовремено...
Одлука се поклапа са посетом израелског премијера Бењамина Нетањахуа, за којим је Хашки суд издао налог за хапшење
За србски фактор је изузетно важно не само да поправи односе са Вашингтоном, него и да учвршћује везе са Москвом, оценио је Павић
Интерпол је одбацио захтев Суда БиХ за расписивање потерница за Милорадом Додиком и Ненадом Стевандићем након протестне ноте Србије уз образложење да нису испуњени услови
Остале новости из рубрике »