Медведев изјавом оборио вредност долара
Долар је на највећој европској девизној берзи у Лондону вредео нешто више од 1,39 за евро, или 0,8 одсто испод јучерашњег закључног нивоа. Индекс долара према корпи шест других снажних валута опао је близу један одсто, док се „американац” истовремено размењивао по курсу од 96,95 јена, што је пад од 0,9 одсто у односу на претходни дан.
Евро је незнатно ослабио према далекоисточном конкуренту и у Лондону је мењан за 134,81 јен.
Данашње напредовање евра према долару и још неким јачим валутама у тржишним круговима се углавном приписује повољном извештају немачког института ZEW, који је саопштио да је јунски индекс економске климе у најмоћнијој европској привреди увећан, осми месец узастопно.
Инвеститори су, кад је реч о њиховом односу према долару, највише били збуњени контрадикторним порукама које у последње време, кад је реч о положају те валуте, шаљу руски званичници.
Руски вице-премијер и министар финансија Алексеј Кудрин је крајем прошле недеље рекао да Москва не доводи у питање садашњи статус долара као резервне светске валуте.
Медведев је, међутим, на скупу Шангајске организације за сарадњу, данас директно указао на намеру Москве да ради на стварању нове глобалне резервне валуте, што је на девизним берзама довело до конфузије и тренутног обарања курса долара.
Он је на самиту четири водеће државе у развоју, групе BRIC, у Јекатеринбургу, рекао да је стварање нове резервне валуте, као додатка долару, неопходно за стаблизацију светских финансија.
Руски председник је и раније предлагао резервну валуту што је идеја која одражава како напор Кремља за већим међународним утицајем на финансије тако и забринутост коју деле и друге земље да све већи буџетски дефицит САД може да подстакне инфлацију и ослаби долар.
Водећи економски саветник руске владе, Аркадиј Дворковић је рекао да ће Русија део својих девизних резерви можда уложити у хартије од вредности Бразила, Кине и Индије. Русија би то могла да уради ако три државе одговоре узвратним улагањима. Бразил, Русија, Индија и Кина су чланице групе BRIC водећих држава у брзом развоју.
Дворковић је новинарима пред почетак самит групе рекао да би такав потез мога да буде део напора у диверсификацији финансијских инструмената.
Он је такође предложио да рубља, јуан и злато буду део измењење корпе валута која ће одређивати вредност специјалних права вучења Међународног монетарног фонда.
- Извор
- Бета
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
У позадини непрекидних протеста и одређене политичке турбулентности, Драган Шутановац је званично постао нови амбасадор Србије у САД, сменивши на том месту Марка Ђурића.
Портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова прокоментарисала је изјаву председника Србије Александра Вучића, да је \"Југославија ослобођена у Другом светском рату углавном сопственим снагама, уз ограничену помоћ Црвене...
Грађанима је \"прекипело\" због многобројних накупљених промашаја власти и на унутрашњем и на спољашњем плану, али мора се разумети да знатан део људи који не оспорава грешке власти, истовремено...
Одлука се поклапа са посетом израелског премијера Бењамина Нетањахуа, за којим је Хашки суд издао налог за хапшење
За србски фактор је изузетно важно не само да поправи односе са Вашингтоном, него и да учвршћује везе са Москвом, оценио је Павић
Интерпол је одбацио захтев Суда БиХ за расписивање потерница за Милорадом Додиком и Ненадом Стевандићем након протестне ноте Србије уз образложење да нису испуњени услови
Остале новости из рубрике »