Инцко гази по демократији
Професор Универзитета за националну одбрану у Вашингтону Стивен Мејер сматра да је захтјев високог представника у БиХ, Валентина Инцка, за повлачење закључака Народне скупштине РС о преносу надлежности досљедан начину на који су поступали његови претходници, произвољан, неетичан и недемократски.
Мејер је у интервјуу Срни истакао да би евентуална употреба бонских овлаштења била неумјесна.
- Инцков захтјев једино може много да нашкоди односима међу етничким заједницама у БиХ. То је неспретан, деспотски покушај да испољи моћ и утицај и да примора креирање државе БиХ - истакао је Мејер.
Мејер сматра да су бонска овлаштења остатак прошлости и да је неумјесно да високи представник покуша да се ослања на овлаштења која је требало елиминисати много година раније.
- Бонска овлаштења јесу покушај провођења лажне стварности, она су покушај одржавања западне империјалне контроле над БиХ, а јасно је да је империјална контрола неуспјешна. То је лажна стварност, то је остатак интереса мале групе западних политичара, али не и грађана у БиХ - истакао је Мејер.
Професор вашингтонског универзитета истиче да је јасно да неће бити специјалног америчког изасланика за Балкан.
Мејер сматра да ће они који желе већи амерички утицај и укљученост у БиХ веома снажно покушати да контролишу ток догађаја, али да ће много зависити од тога како ће се лидери и грађани БиХ одупријети притиску.
Он је подсјетио да постоји група одређених појединаца у администрацији америчког предсједника, Барака Обаме, који су заинтересовани да се ојача амерички утицај и учешће у БиХ, али да, такође, постоји много људи у администрацији који то не желе.
Мејер је навео да утицај у БиХ желе углавном званичници из администрације бившег америчког предсједника Била Клинтона, који су се вратили на власт у новој Обаминој администрацији, и који осјећају да нису били способни да заврше посао "изградње" БиХ за вријеме Клинтона, па желе да наставе тамо гдје су стали.
Он је рекао да је релативни економски и политички успјех РС у поређењу са ФБиХ неважан за ове појединце и да их, ако ништа друго, вријеђа успјех РС због тога што чини да ФБиХ изгледа горе.
Њихов разлог да врше притисак, сматра Мејер, јесте покушај да заврше оно што нису били способни да ураде осам година раније, да створе одрживу државу БиХ.
- За њих је неважно што је то немогућ циљ нити их брине шта народ и лидери у региону заиста желе - истакао је Мејер.
Он је нагласио да је Устав БиХ неодређен у вези с односима међу владама ентитета и Савјета министара БиХ.
- Устав је остављен неодређен у вријеме када је написан једноставно због тога што није било договора међу странама у вријеме када је писан. У суштини, могло би се расправљати о томе да је легитимитет Устава споран у РС, јер нико из тог ентитета није био потписник Дејтонског споразума - нагласио је Мејер.
- Извор
- Фокус
Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »