BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Гостимир Поповић

АПОЛИТИЧНОСТ

АПОЛИТИЧНОСТ
07.06.2009. год.
Аполитичност изражава равнодушност појединаца и друштвених група према политици и учешћу у политичком животу. Ово питање се, у последње време, дефинише као стање или расположење и знатно привлачи пажњу и политичке науке и политичке праксе.


Пише: Гостимир Т. Поповић, војно политички аналитичар

prota49@yahoo.com
www.gtp.ovde.com

Аполитичност изражава равнодушност појединаца и друштвених група према политици и учешћу у политичком животу. Ово питање се, у последње време, дефинише као стање или расположење и знатно привлачи пажњу и политичке науке и политичке праксе.

Врло често, малтене увек, у све процесе су умешани разни представници међународних организација и снага који ово питање растежу од спречавања политичког утицаја, па до глорификације појединих политичких лидера, или како већ они назову појединце преко којих могу да остваре своје интересе, замисли и циљеве.

На једноставном примеру система БиХ и ентитета као саставница система можемо да сагледамо однос према политици, носиоцима политичких активности али и према појму аполитичности, који се углавном злоупотребљава за остварење једнократних циљева.

Ни један политички субјект  од политичких партија до свих новоа организовања институција није се удостојио да истражи због чега су људи равнодушни, апатични, аполитични и као такви не само да су пасивни током доношења политичких одлука већ једноставно и не излазе на изборе.

На тај начин се аполитчношћу даје легалитет (да ли и легитимитет?), носиоцима у систему управљања који са малтене са 25% гласова добијеним на изборима проглашавају апсолутне победе. Ипак је то ближе апсурдним резултатима него апсолутним победама.

На простору БиХ (укључујући и РС и ФБиХ) аполитчност не само да није позитивна категорија већ може да прерасте у опасно стање у коме се преко ноћи на позицијама власти могу да нађу људи и системи који су потпуно недостојни за реализацију јавних, друштвених послова. Од таквог стања до стања угрожавања безбедности у свим облицима је само мали корак.

И на крају једно старо правило с краја деветнаестог века „Ако се ви не бавите политиком, политика се сигурно бави вама“.

 

 



  • Повезане теме


Коментара (4) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА