Неопходно је разрадити нове стандарде регулисања финансијских тржишта и институција
За успешно извлачење из глобалне економске кризе неопходно је разрадити нове стандарде регулисања финансијских тржишта и институција, као и реализовати одлуке Групе 20 о реформисању медјународних финансијски организација – изјавио је председник РФ Дмитриј Медведев у данашњем говору на Петербуршком економском форуму.
Али пре тога је руски лидер приметио да за сада светска економија успева да избегне развој према најгорем сценарију.
Штавише, последњих недеља пре Форума на основним финансијским тржиштима почело је да се бележи извесно оживљавање, што је омогућило низу аналитичара да говори да је дно економке кризе достигнуто, да се њена најтежа фаза ближи крају и да је на помолу обнова. Медјутим, по мом мишљењу, прерано је отварати шампањац – нагласио је Дмитриј Медведев. Са тим у вези, он је подсетио на речи једног економисте да је финансијска криза вишегодишња и врло витална биљка.
Па ипак, према речима шефа државе, треба поздравити испољену спремност влада разних земаља да у условима кризе делују сложније, него раније. Створене су, на пример, неке институције које омогућују водјење отвореног дијалога, уз узимање у обзир интереса свих кључних учесника, са циљем израде узајамно корисних одлука.
У овом процес ће бити потребно проћи измедју 2 крајности – конзервације формираних система и осетног повећања улоге регулисања. Први пут може да буде врло привлачан пошто се криза ублажи. Медјутим, у крајњој линији, то ће бити пречица ка новој кризи. Други пут ће неминовно изазвати битно успоравање економског развоја чак и у стабилном периоду уколико битно појачамо све механизме за регулисање – објаснио је председник Русије.
Дмитриј Медведев сматра да оптимално решење треба тражити на пољу обнове медјусобног поверења и стварања ефикасних и транспарентних правила игре. Према његовим речима, рад на овим питањима на нивоу експерата треба да крунише медјународна конференција ради одобравања израдјених предлога. Руски лидер је потврдио прошлогодишњи позив да се оваква конференција одржи у Русији, и то са циљем разматрања не концептуалних ставова, већ, можда, сасвим конкретних предлога. Нове финансијске институције ће морати да се баве координацијом макроекономске политике у светским размерима и да врше функције надзора над функционисањем медјународног монетарног система.
- Извор
- Глас Русије
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »