УН наоружавале муслимане
Бивши предсједник РС Радован Караџић затражио је у писму генералном секретару УН, Бан Ки Муну, да му ова свјетска организација пружи више докумената неопходних за његову одбрану пред Хашким трибуналом, укључујући информације о кршењу ембарга на оружје УН и допремању оружја босанским муслиманима у Тузли у фебруару и марту 1995. године.
Караџић посебно тражи извјештај из 1993. године о унутрашњој истрази УН која је закључила да су босански муслимани стално кријумчарили оружје у конвојима хуманитарне помоћи, као и да су њихови војници користили камионе са ознакама невладиних хуманитарних организација.
- Тражим све информације које се тичу гранатирања пијаце "Маркале" у Сарајеву 5. фебруара 1994. и 28. августа 1995, а које указују да су босански муслимани одговорни за инциденте, као и све информције које указују да су босански муслимани одговорни за убијање свог народа у Сарајеву од априла 1992. до августа 1995. године - наводи се у писму које је у посједу Срне.
Као важне доказе он наводи извјештаје, забиљешке и преписку која се тиче коришћења особља УНПРОФОР, војних посматрача УН, УНХЦР или невладиних организација у БиХ у периоду од априла 1992. до августа 1995. године, за војне или обавјештајне активности за владе својих земаља или НАТО, као и све информације које се тичу присуства муџахедина у БиХ у периоду од априла 1992. до децембра 1995. године.
Од генералног секретара УН Караџић тражи укидање имунитета Јасушуију Акашију, пуковнику Лехардију и генералу Бертрану Делапрелу, како би их могли интервјуисати чланови тима његове одбране о запажањима и догађајима која су се догодила док су они били запосленици УН.
Бивши предсједник РС тражи све информације које се тичу оружја, муниције и војне опреме коју је УН особље, укључујући војнике УНПРОФОР, УНХЦР и војне посматраче УН, обезбјеђивало босанским муслиманима од априла 1992. до децембра 1995. године.
У писму су наведини захтјеви за све информације о оружју, муницији и војној опреми која је допремана босанској муслиманској армији у Тузли у фебруару и марту 1995. године, међу којима су забиљешке и извјештаји особља УН, укључујући припаднике норвешког батаљона, који се тичу летова авиона између 10. и 23. фебруара 1995. у Тузли.
Траже се забиљешке и извјештаји Центра за контролу летова мировних снага УН у Напуљу, за период фебруар-март 1995. године у Тузли, као и писма високих официра УН мировних снага у БиХ, потпуковника Бертрана Делапрела и пуковника Кристофера Лехардија, званичницима УН, Јасушију Акашију, изасланику УН за Балкан, и тадашњем генералном секретару УН, Кофију Анану, као и преписку између Акашија и Анана у вези с летовима у Тузли у фебруару 1995. године.
У вези с овим, Караџић тражи извјештаје или преписку влада БиХ, САД и Турске, која садрже усмена или писмена објашњења ових летова.
Он надаље захтијева све информације које се тичу кршења ембарга на оружје оних страна које су обезбјеђивале оружје, муницију и војну опрему босанским муслиманима у периоду од априла 1992. до децембра 1995. године, укључујући преписку између Акашија и Анана од јула и септембра 1994. године, затим кореспонденцију и биљешке и усмене контакте с владом Ирана, Пакистана, Турске, Саудијске Арабије и САД која се тичу кршења ембарга на оружје.
Грађански рат у БиХ био планиран
Међу Караџићевим захтјевима су сви извјештаји, забиљешке и кореспонденција која се тиче испоруке, допремања или употребе оружја које су добили босански муслимани кршењем оружја на ембарго УН од априла 1992. до августа 1995. године у заштићеним зонама УН у Сребреници, Жепи и Горажду. Караџић тражи и информације о његовим извјештајима између 9. јула и 4. августа 1995. године о Сребреници, све извјештаје или анализе за период 1988-1991. године, у којима се види да су распад бивше Југославије и грађански рат у БиХ били планирани и предвиђени прије него је он имао икакву позицију у власти или утицај.
- Извор
- Фокус
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »