Тим Фреј: БиХ би могла бити федерална држава
"Говоримо о држави, а не о партији покера. Људи у БиХ требају снаге да сједну и да пажљиво размисле о свим аспектима како би на крају донијели најбоље одлуке", каже он.
НН: Швајцарски модел организације је донекле примијењен на БиХ кроз Дејтонски споразум. Међутим, скептици кажу да је Швајцарска успјешна држава зато јер је богата, а не због система који има.
ФРЕЈ: То је мит! Швајцарска је постојала много прије него што је постала богата земља. Подсјетићу вас да смо имали сурове ратове између протестаната и католика, либерала, републиканаца и аристократа. Након тога је створена савремена швајцарска држава. Тада смо рекли - ОК, хајде да направимо модерну државу у коју ћемо привући све кантоне, а као противтежу даћемо кантонима велика овлаштења. Рекли смо, нека људи из разних подручја са својим специфичностима и својим различитим интересима сами организују своју свакодневицу како они желе. То је била наша стратегија за рјешење конфликта. Тада, када смо успоставили тај систем, Швајцарска је била јако сиромашна земља. Њемачка, Француска, Италија, то су биле богате земље. Швајцарска се прилично касно индустријализовала. Међутим, наша предност је била способна радна снага, а то је оно што краси и све народе бивше Југославије. Новац је у Швајцарску дошао углавном из Велике Британије. Швајцарци се и данас сјећају енглеских инвеститора који су тада инвестирали овдје. Тако је почела индустријализација Швајцарске.
НН: Централизација или децентрализација БиХ? Неки су против децентрализације јер кажу да ентитети и кантони пуно коштају.
ФРЕЈ: То изгледа као инстант рјешење, а инстант рјешења нема. Постоје централизоване државе које су веома успјешне и постоје федералне државе које су такође веома успјешне. Нема гаранције да ће један модел у БиХ бити бољи од другог. Предност централизоване државе је у брзом доношењу одлука. Мана је да се лако доносе лоше одлуке са далекосежним негативним посљедицама. Не смијете се заносити брзим рјешењима. Говоримо о држави, а не о партији покера. Људи у БиХ требају снаге да сједну и да пажљиво размисле о свим аспектима како би на крају донијели најбоље одлуке.
НН: Мислите ли да би увођење институције референдума, који је карактеристика Швајцарске, функционисало и у БиХ?
ФРЕЈ: Ми у ЦВП-у смо опредијељени за ту врсту демократских инструмената и не видимо никакав разлог зашто то не би функционисало и у БиХ. А разлог је врло једноставан. Модерна Швајцарска настала је 1848. године након бројних ратова и нестабилности. Овај модел је спријечио даље ратове. Мана директне демократије је да политичке процесе чини јако спорим. Предност је да даје држави врхунски легитимитет. Јер, када народ директно донесе одлуке, оне буду прихваћене. Ја сам увјерен, а то је моје лично мишљење, да би елементи директне демократије обогатили бх. политички систем јер они присиљавају људе на сарадњу. Директна демократија присиљава политичаре да добро размисле шта народ жели, јер се народ о одлукама које донесу политичари може изјаснити директно, а народ не мора увијек подржати одлуке политичара!
НН: Постоји страх у БиХ да би увођење референдума довело до тога да би људи донијели одлуке о отцјепљењу, што би могло изазвати нестабилност. Какво је Ваше мишљење?
ФРЕЈ: Ја не видим ниједан разлог да се људи у БиХ, који су толико пропатили и који се брину за будућност, држе даље од процеса доношења одлука. Вјерујем у плурализам. Познајем много људи с Балкана. Дуго сам радио на грађевини као инжењер, а када радите на грађевини гарантовано ћете срести много Бошњака, Срба, Хрвата и Косовара! Имам много пријатеља међу њима. То су јако мудри људи који доносе мудре одлуке ако их не засљепљујете. Међутим, мислим да се директна демократија не може увести преко ноћи. Треба на рјешењима радити без журбе. Дискусије некад могу потрајати годинама. Одлучујући циљ мора бити да сљедећој генерацији, вашој дјеци која данас одрастају, осигурате добру будућност. Знам да су многи Босанци и Херцеговци нестрпљиви. Желе брза рјешења. Али понекад једноставно нема брзих рјешења.
НН: Ако сам схватио, Ви сте поборник федерализације БиХ?
ФРЕЈ: Ја нисам мјеродаван говорити вама како ви треба да организујете своју државу. Али БиХ је млада као самостална држава, а такве државе имају потребу стварања властитог идентитета који се стиче само кроз легитимитет водства. А легитимитет се стиче брже ако се људи директније укључе у доношење одлука. Рецимо, и Југославија је била федерална држава. То је модел који је прилично познат у политици. Ја лично не видим никакав проблем у томе да БиХ буде федерална држава. Са друге стране, мени су јасне специфичности БиХ. Ви сада имате ОХР, који управља земљом. Ја јесам за директну демократију, али ја не бих у БиХ директну демократију увео преко ноћи. У овом тренутку у БиХ потребно је брзо дјеловати, а то некад значи централизованија рјешења. Ево вам конкретан примјер из Швајцарске. У неким стварима и Швајцарска се помало удаљила од федерализма, попут образовања. Нема никаквог смисла да сваки кантон има властите високе школе и универзитете. Нема смисла да земља са седам милиона становника има 26 универзитета. Ми смо то ријешили кроз мултилатералне уговоре између кантона, значи централизованије.
У Швајцарској нема "краљева"
НН: Шта Швајцарску чини тако успјешном земљом?
ФРЕЈ: У првој линији то је политичка стабилност. Сви наши институционални оквири су постављени да донесу стабилност. Нема "краљева" који одлучују о свему. Нема брзих одлука. И то људе присиљава да воде дискусије о свему, до исцрпљивања. Присуствовао сам сједницама на којима су побиједили они који су остали задњи да сједе усправно на својим столицама! И то је оно што даје легитимитет јер тјера усијане главе на хлађење. Истина, то доноси одређене потешкоће, али у исто вријеме се показује да систем функциониште, да он изњедрује добра рјешења.
- Извор
- Независне
Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »