РС има право на отцјепљење
Словеначка народњачка странка сматра да би у догледно вријеме требало организовати нову мировну конференцију, на којој би се коначно ставила тачка на међународне границе земаља насталих распадом бивше Југославије. Овај приједлог упутили су словеначкој влади, Савјету Европе и другим европским институцијама.
- На овим просторима никада неће бити мира, ако се то не заврши на међународном нивоу. Ту конференцију требало би да организује ЕУ или УН, уз помоћ суперсила, као што су Америка, Русија и Кина. Неопходно је да се утврде границе држава које су биле у међусобним сукобима, а поред тога, треба да се зна да Јадранско море никада у историји није било хрватско већ југословенско, тако да је неопходна и његова сукцесија - рекао је у интервјуу за "Фокус" Змаго Јелинчич, предсједник Словеначке народњачке странке, напоменувши да Хрватска не смије забрањивати БиХ излазак на отворено море.
ФОКУС: Стиче се утисак да то све чините због Хрватске, која је у граничном спору са Словенијом, БиХ, Србијом и Црном Гором?
ЈЕЛИНЧИЧ: Хрвати по принципу усташке НДХ имају агресивне претензије на територије свих земаља око њихове државе. Док год Хрватска не буде имала одређене потписане границе на међународном нивоу, толико дуго ће Хрвати агресивним и унилатералним потезима узимати територију од других земаља и ту неће бити мира. Плашим се да би, поготово у БиХ, опет могло доћи до оружаних сукоба.
ФОКУС: Због чега мислите да би могло доћи до оружаних сукоба?
ЈЕЛИНЧИЧ: Питање БиХ није питање саме државе, то су посебна питања ФБиХ, РС и унутрашњих ствари, које као не постоје, али у стварности постоје. Размирице Мостара могу се смирити само на међународном нивоу. Тек након што се одржи мировна конференција о границама, све земље некадашње Југославије могу заједно у ЕУ. Ако Хрватска сада сама уђе у ЕУ, она никад неће дозволити да у ЕУ уђу Србија и Црна Гора.
ФОКУС: Да ли би се границе земаља о којима разговарамо поклапале с АВНОЈ-ским границама?
ЈЕЛИНЧИЧ: АВНОЈ-ских граница никад није ни било. То је прогурана прича. Ако се погледа Прво и Друго засједање АВНОЈ-а, нећете наћи ни ријеч о унутрашњим границама. Говорило се само о границама са земљама које су окруживале Југославију, а ништа о унутрашњим, које су договаране на неким комунистичким манифестацијама.
ФОКУС: Како ви видите уређење границе БиХ према сусједима?
ЈЕЛИНЧИЧ: Потребно је да БиХ послуша своје стручњаке, односно да их пусти да они кажу гдје треба да буду границе, а гдје су сада. БиХ апсолутно има право на отворено море, што Хрватска оспорава. БиХ има и проблеме с неким министрима, као што је Свен Алкалај, министром спољних послова БиХ, који је и босански и хрватски држављанин и који због куће у Сланом неће направити ништа против Хрватске или, боље да кажем, за добробит БиХ.
ФОКУС: Рекли сте да би, уколико не дође до мирног рјешења путем међународне конференције, могло звецкати оружје?
ЈЕЛИНЧИЧ: Руси имају жељу да дођу до Јадранског мора. Један од начина јесте да се направи споразум између Русије и РС. РС, и по руском а и по мом мишљењу, има право на самосталност, јер је самосталност додијељена и Косову. То се касније видјело и у Абхазији и Јужној Осетији, а то се може десити и у РС.
Инцко као Ешдаун
Међународна заједница превише се петља у унутрашње послове БиХ и ради против народа који живе тамо. Очекивао сам да ће Инцко паметније да ради, а не као Педи Ешдаун. Мислим да је то лоше и да се тај Гордијев чвор једино може распетљати мировном конференцијом. Европа не зна шта даље. Европа не зна историју и менталитет на тим просторима, иако је високи представник Инцко у ствари Словенац, али заступа Аустрију и не разумије наше односе.
- Извор
- Фокус
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »