BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руска анализа независности Косова

Руска анализа независности Косова
26.05.2009. год.

Документ који је Русија упутила МСП представља правну анализа једностраног проглашења независности Косова, са становишта међународног права и резолуције Савета безбедности.
alksejev2.jpg

Бивши амбасадор Русије у Београду Александар Алексејев изјавио је да је документ који је Русија упутила Међународном суду правде "правна анализа ништавности једностраног проглашења независности Косова, која се разматра са тачке гледишта међународног права, и резолуције Савета безбедности".

Алексејев, који је и директор Четвртог одељења руског Министарства иностраних послова, у интервјуу за данашњу "Политику" каже да је руски документ "искључиво правни документ - нема ни политичких изјава ни било каквих елемената друге врсте".

Посебна пажња посвећена је анализи Резолуције 1244, која је основа за регулисање проблема Косова и која једнозначно одређује и потврђује територијални интегритет Србије.

У документу се, појашњава Алексејев, "демонстрира ништавност Ахтисаријевог плана и изучава главна противречност савремених међународних односа - то је однос између два принципа европске безбедности - територијалне целине и ненарушивости граница с једне стране, и права на самоопредељење, с друге".

Алексејев додаје да је проглашење независности Косова директно нарушавање међународног права због политичке сврсисходности.

"То је веома опасно не само кад је реч о међународном праву, него и о унутрашњем, јер се, полазећи од принципа политичке сврсисходности, нарушава закон. Ништа добро из тога не може да произађе", наводи бивши амбасадор у Србији.

Од Међународног суда правде у Хагу очекује се да то питање размотри непристрасно. Алексејев сматра да одлука суда, ма каква она била, носи консултативни карактер али да је руски став веома важна основа за све оне који инсистирају на међународном праву.

"Јер Косово није изолован случај, то је покушај да се измени постојећи систем безбедности у свету, да се уништи систем који је, како-тако, ипак функционисао од 1945. године. Одлука суда је веома важна и за наш рад на Косову и на глобалном плану, као и за европску безбедност која мора бити заснована на закону, а не на принципима силе према којима је у праву онај ко има више бомби са осиромашеним уранијумом", рекао је Александар Алексејев.



  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА