BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Бећковић: Свијетле ријечи чисте као сузе

Бећковић: Свијетле ријечи чисте као сузе
19.06.2007. год.

Књижевницима Мирјани Митровић и Борису Јовановићу, отпуштеном професору српког језика из Никшића, у Српској академији наука и уметности уручена је награда Задужбине "Бранко Ћопић". Књижевници је награда припала за роман "Емилија Лета", а Јовановићу за поетске записе "Капи". Жири - Светозар Кољевић, Милосав Тешић, Матија Бећковић, Нада Милошевић-Ђорђевић и Душан Ковачевић, је одлуку о награђенима донио једногласно. Чланови жирија уједно су и чланови Управног одбора задужбине.
Како је истакао академик Кољевић, списатељка је награђена за "изузетно живописно приказивање потресних и различитих људских судбина у преломним временима римске и хришћанске цивилизације на балканским просторима у роману `Емилија Лета`". Кољевић је истакао и да је роман Ђорђевићеве велика химна љубави која се никад не мијења, чак ни када је суочена са промјенама.
О Јовановићевим поетским записима говорио је академик Бећковић, који се запитао како се десило да "мала кап Бориса Јовановића објављена код подгоричког "Октоиха", у 500 примјерака, толико значи у слапу оноликих звучних имена и наслова богате прошлогодишње књижевне продукције на српском језику".
По Бећковићу, то се не може објаснити без увећавања чуда писане ријечи.
- Већ се у уџбеницима тврди да нико ништа не чита, а врапци славујима преко својих мегафона поручују да су отпјевали своје. Па ипак, ко год пронађе и срећно споји двије дотад неспојене ријечи то одмах примијети свако коме душа није увела и преноси даље као најрадоснију вијест. Један графит на Дорћолу ових дана обзнањује: `Времена су тешка, али модерна!` Гдје год се насумично отвори књига Бориса Јовановића, на којој год страници се зауставе очи засвјетлуцају и ријечи чисте као сузе. И почињу да се боре за своја права и права свог аутора. Сваки ред се завршава тачком и личи на откос на рубу свијета. Ево једног записа који се нашао при крају књиге као епилог, а могао је стајати на почетку као пролог: `Неко је на размеђи свјетова запалио свијећу. Под тим пламеном написане су ове ријечи. Онај који их пише зна да ће се свијећа потрошити, да ће се потрошити и он и онај који чита. Свијећа се не пали за вријеме, него за вјечност, као што се прича не прича за трошак него за трајање. Дакле, приче су бесмртне као и душе. Или: и приче имају душу.` Свијећа и јесте свијећа зато што гори на граници свјетова. А свијећа је овдје друго име за реченицу - рекао је Бећковић, додајући да су о тим реченицама- размеђицама, граничним мотивима, граничном жанру, граничним записима упућено и разговјетно говорили рецензенти "Капи", Желидраг Никчевић и Живорад Недељковић.
- Јовановић долази до ријечи као до даха и хвата се за ријеч у посљедњем тренутку. Пјесник изводи на брид своје верзе и застаје на пола пута између живота и смрти, јаве и сновиђења да се ћћједва опредјелит може, да му биће у њима не спада.ћћ - нагласио је Бећковић. Академик је рекао и да се Ћопић оснивајући Задужбину сигурно надао да ће њена награда припасти неком младом писцу коме би могла значити онолико колико је њему значила награда Српске академије наука за његову прву књигу.
- Чини нам се да награда Борису Јовановићу представља идеално испуњење и тих нада и тог завјештања. И кап неће прелити чашу ако свему додамо и стари узвик који нисмо чули одавно: `Запамтите ово име!` Податке из биографије награђеног писца чланови Одбора су сазнали тек пошто је награђен. А кад смо нешто сазнали пошто је одлука донесена могли смо размишљати и о томе докле нас и ка коме води изведена и даровита ријеч.
Замишљајући да би писац Борис Јовановић, професор српског језика који је остао без посла зато што је одбио да на свом језику предаје неки други - за награду Задужбине Бранка Ћопића у Српској академији наука и умјетности за своје Капи могао чути у неком прашњавом аутобусу на линији Никшић- Врњачка Бања, помислио сам да би само то било довољно да повјерујемо како на овом гуравом свијету још има правде, па чак и оне коју зовемо умјетничком - рекао је Бећковић честитајући лауреату Јовановићу.



  • Извор
  • dan.cg.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА