BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Неколико корака до "белог шенгена"

Неколико корака до
21.05.2009. год.

Извештај Европске комисије о испуњавању услова из "мапе пута" за визну либерализацију Србије, генерално гледано, врло позитиван. Ипак, пред Србијом и даље неколико корака до беле шенгенске листе.
ek.jpg

Извештај Европске комисије о испуњавању услова из "мапе пута" за визну либерализацију је, генерално гледано, врло позитиван, али ће Србија морати да направи још неколико корака у следећих неколико недеља ако жели да у јулу или септембру ЕК предложи Савету ЕУ да стави нашу земљу на белу шенгенску листу.

У извештају ЕК, подељеном државама чланицама Уније у уторак, а у који је имао увид новосадски "Дневник", наводи се да је Србија испунила већину услова, али не и све.

Како преноси лист, Србија је, генерално гледано, за визну либерализацију спремна само у области сигурности докумената, док у преостала три блока - илегална имиграција и реадмисија, јавни ред и безбедност, те спољни односи и фундаментална права - Београд мора да учини додатне напоре.

"Дневник" наводи да Комисија није изнела мишљење да ли, и када, Србија, али и друге земље Западног Балкана, треба да буду стављене на позитивну шенгенску листу, већ је таксативно набрајала шта је добро урађено и где је потребно поправити стање.

Читајући детаљно извештаје о сваком блоку на више од 150 страна, закључује се да су кључни проблеми за долазак Србије на позитивну шенгенску листу следећи: издавање пасоша на основу регистара општина с Косова, који за ЕК нису више веродостојни, мањкавости у процедури утврђивања идентитета за издавање пасоша, контрола границе са Косовом, техничка опрема на граничним прелазима, као и раширена корупција.

Напредак у области сигурности докумената

Када је реч о сигурности докумената, ЕК у извештају наводи да је Србија направила врло добар напредак у испуњавању услова у овој области.

Наводи се податак да је до 30. априла издато 504.225 биометријских пасоша и 527.362 личне карте, а да су безбедносне мере у биометријским документима (слике и отисци прстију) на линији са стандардима ЕУ.

Комисија, наводи "Дневник", сматра да је израда и дистрибуција пасоша сигурна и ефикасна. У извештају се поздрављају акције предузете у борби против корупције у државној управи и увођење дисциплинских санкција за корупцију везану за фалсификовање пасоша.

Додатно ангажовање потребно је посебно у сузбијању корупције међу особљем које је ангажовано на издавању или производњи нових пасоша.

Наведено је, такође, да су додатне провере неопходне код издавања извода из матичне књиге рођених за оне чије је пребивалиште на Косову и код ваљаности и сигурности процедура, од издавања крштенице до добијања биометријског пасоша.

Побољшана контрола граница

Када је у питању илегална миграција и реадмисија, Србија је, истиче се у извештају, направила значајан напредак на пољу контроле граница и политике азила и миграција, и то је најмање добра оцена у извештају за Србију.

Организација граничне полиције, наводи се у извештају, на линији је са стандардима ЕУ. Ипак, потребно је да се бројно појача састав граничне полиције и да се он још боље утренира. То је приоритет, подвлачи се у извештају.

Сарадња српских власти са Еулексом и Косовском полицијом на граничној линији с Косовом требало би да се значајно побољша.

Границу с Косовом, констатује се у извештају, не контролише гранична, већ регуларна полиција, и сарадња на контроли граничне линије није развијена а контролни пунктови су малобројни, посебно на северу Косова.

ЕК о јавном реду и безбедности

По питању јавног реда и безбедности, Србија је, како преноси "Дневник" направила суштински напредак у испуњавању услова.

Законодавна база за борбу против организованог криминала и корупције је постављена, кључне стратегије су усвојене у бројним областима, али недостају акциони планови за борбу против организованог криминала, прања новца и трговине дрогом.

У извештају се запажа да постоје мањкавости у борби против организованог криминала и препоручује се да се унапреде капацитети правосудног система и појача законодавна база.

И у области спољних односа и фундаменталних права Србија је направила суштински напредак. Законодавна база за обезбеђивање слободе кретања и приступа личним документима је успостављена, усвојене су антидискриминаторне мере и гаранције за заштиту мањина.

Србија је одрадила добар посао на интеграцији избеглица и интерно расељених лица. Обезбеђене су им личне карте и отворена могућност да остваре право на српско држављанство, наведено је у извештају.
1



  • Повезане теме


Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »