Кривокапић одузима светиње Митрополији
Предсједник Социјалдемократске партије Ранко Кривокапић заложио се да се рука Светог Јована Крститеља, честица Часног крста и икона Богородице Филермосе, које треба да буду изложене у храму Свете Тројице на Цетињу чија је изградња недавно договорена, учине неоспорним државним власништвом, као и сам вјерки објекат. Кривокапић је, потврђено је "Дану" у СДП-у, овакав захтјев изнио прошлог понедјељка на састанку који је на његов захтјев у вили "Горица" у Подгорици, одржао са предсједником Републике Филипом Вујановићем и премијером Жељком Штурановићем.
Овакав став Кривокапића отворио је нови сукоб у владајућој коалицији, јер се гледиште Вујановића, који је и један од потпредсједника Демократске партије социјалиста, саопштено на састанку, битно разликује. Наиме, према информацији коју је објавио као незваничну подгорички Радио Антена М, а која је "Дану" потврђена у СДП-у, Вујановић је на састанку саопштио да би храмом требала да управља Фондација, док би надлежност над тим вјерским објектом била подијељена. Вујановић је упозорио и да су припреме за градњу храма Свете Тројице на Цетињу "сувише одмакле да би се сада тражило друго рјешење".
Вујановић је недавно на Цетињу био покровитељ промоције Фондације за изградњу светилишног храма Свете Тројице. На свечаности у предсједничкој резиденцији Вујановић је изразио задовољство "што ће, коначно и у Црној Гори, као што су миленијумима биле заједно, три велике хришћанске светиње добити заједнички дом". Вујановић је изразио и задовољство сагласјем које су постигли Митрополија црногорско-приморска и Народни музеј Црне Горе о обједињавању светиња.
-Задовољан сам што је Митрополија одлучила да из цркве, која је у самом језгру Цетињског манастира измјести двије светиње и омогући да се споје са трећом-иконом Богородице Филермосе-казао је Вујанови.
Он је пред бројним угледним гостима додао да је задовољан што је за обједињавање светиња био и Народни музеј, који је "оцијенио, након четворогодишњег излагања иконе, да јој треба дати, прије свега, религијски, уз њен неспорни историјски, умјетнички и културолошки значај".
Премијер Штурановић се по овом питању, потврдио је наш извор, на састанку са Кривокапићем и Вујановићем, није изјашњавао.
Некадашњи потпредсједник црногорске Владе и предсједник Комисије за односе са вјерским заједницама Радивоје Брајовић казао је у изјави радију Антена М да је држава три хришћанске реликвије уступила на коришћење Митрополији црногорско -приморској и цетињским музејима.
- Те реликвије нијесу пренешене у њихово власништво, већ су дате на коришћење. Држава Црна Гора је државином стекла право на те предмете јер су они били у њеном посједу од 50-тих година прошлог вијека, па и сада су -казао је Брајови.
Он је истакао да је, након што је 1978. министар полиције обавијестио Владу да се у њиховом трезору чувају вриједни предмети, формирано стручно тијело "које је одлучило да се рука Светог Јована Крститеља, за коју се тада мислило да је рука Еванђелисте Луке и честица Часног крста предају на употребу, чување и коришћење Митрополији црногорско – приморској, а икона Богородице Филермосе, цетињским музејима.
Како је додао, у пратњи тадашњег секретара за односе са вјерским заједницама Радивоја Радмиловића, крајем јануара 1978.године је отишао на Цетиње и уручио предмете митрополиту Данилу Дајковићу и директору Музеја Станиславу-Ранку Вујошевићу". Брајовић је додао и да подржава идеју да се реликвије изложе, али "да то треба учинити по неким музеолошким принципима, а не у строгорелигијским, мистичним.
- Одлучујућу улогу ту треба да има власт Црне Горе и предмети ове врсте морају остати у власништву државе-закључио је Брајови.
И тзв ЦПЦ хоће да се пита
Такозвана ЦПЦ поручила је са јучерашњег протеста на Цетињу да "општехришћанске реликвије које је СПЦ узурпирала треба повратити под државно власништво и увести посебне мјере заштите и врховни надзор. Са протеста присталица тзв ЦПЦ је поручено и да се питање иградње храма за три хришћанске светиње неће рјешавати без њих. Секретар тзв ЦПЦ Борислав Цимеша је казао да би храм требао да буде државни објекат чији ће приходи ићи у буџет Општине Цетиње, "а да духовна власт над црквом припадне ЦПЦ".
Алексић: Митрополија неспорни власник
Историчар религије Будимир Алексић казао је да су реликвије власништво Митрополије црногорско-приморске. Како је истакао, ту нема никакве дилеме код оних који правилно и логички расуђују.
- Као што је познато, краљ Петар други Карађорђевић је приликом одласка из земље 1942. године реликвије дао на чување Митрополији црногорско- приморској. Према томе ствар је сасвим јасна и то је крај сваке приче. То што данас имамо ситуацију да се све релативизује и наопако поставља, то је потпуно друга прича. Имамо у Црној Гори изопачену логику која може да каже да мој стан није мој него неког другог и да то буде легитимно и пропраћено снажном кампањом јавног сервиса и осталих медија под контролом режима. Немогуће је у нормалној држави и друштву да се од нечега што је очигледно, правно историјски и логички јасно, прави дилема. Нема тог мађионичара који може смислити логички трик по коме би те три светиње биле власништво било које државе а најмање Црне Горе. По тој логици, најбоље би било, ако држава треба да буде власник реликвија, да буде уставом одређено да све буде у државној својини , да цркве ни појединци немају ништа већ да све припада држави. И ово потврђује опасну тенденцију а то је деификација, односно обожење државности и државе. То није ништа друго до фашизам. Као што је познато, нацизам је представљао обожење расе, комунизам обожење класе, а фашизам деификацију државе. Те три тоталитарне идеологије су прошлост свуда у свијету, али нажалост у Црној Гори имају још снажно упориште и то у структурама власти и моћи - казао је Алекси.
- Извор
- dan.cg.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »