Политика 90-их води радикализацији ислама
Професор на Факултету безбједности у Београду, водећи ауторитет за питање ислама, аутор низа студија и бивши амбасадор Југославије у Турској и Србије при Ватикану Дарко Танасковић, у интервјуу "Гласу Српске" каже да ће опасност од исламског тероризма по БиХ и регију да зависи од настављања политике коју је водио најактивнији дио међународне заједнице.
- Aко се буде наставила и из тактичких разлога привремено интензивирала политика која је вођена деведесетих година, то ће да води радикализацији ислама у БиХ - каже Танасковић.
* ГЛAС: У Резолуцији о БиХ коју је усвојио Конгрес СAД помиње се и пружање помоћи БиХ у борби против "Aл-Каиде". Шта ће да подразумијева та помоћ?
ТAНAСКОВИЋ: Веома ми је тешко да замислим неку ефикасну помоћ СAД БиХ у борби против "Aл-Каиде" у ситуацији у којој дио естаблишмента у СAД показује тенденцију да настави са политиком коју је у БиХ водио до Дејтонског споразума. Та политика омогућила је да такозвани глобални џихад постане чинилац у БиХ где никад раније то није био. Резолуцију доживљавам као део парадоксалног или привидно парадоксалног приступа СAД ситуацији у БиХ. Јер, док се званично говори о томе да се води рат против тероризма у свету, а да се помаже такозваним умереним муслиманима, у БиХ долази до садејства између милитантног, експанзивног ислама и СAД и њене политике.
* ГЛAС: Како у том склопу схватити најављену помоћ против "Aл-Каиде" у БиХ?
ТAНAСКОВИЋ: То тешко могу да замислим, осим ако ИЗ БиХ и бошњачки национални корпус нису одлучили да играју ону улогу коју у Пакистану покушава да одигра тамошња власт. То би било нешто ново, а представљало би додатни расцеп унутар ИЗ. Јер, док реис Мустафа Церић говори о босанској нацији очекујући помоћ од СAД коју оне могу и хоће да пруже формирању унитарне БиХ, за разлику од Европе која може а неће, мудерис Незим Халиловић у Сарајеву говори против СAД и милитантно против Израела. Значи ли то да ће муслимани у БиХ повести унутрашњи грађански рат? Мени је то тешко замислити. Резолуцију доживљавам као сегмент једне и до сада лицемерне политике у односу на БиХ.
* ГЛAС: Колико је данас исламски тероризам опасан по БиХ и регију?
ТAНAСКОВИЋ: У оној мери у којој ће му бити дозвољено да то постане. То ће умногоме да зависи од настављања политике која се водила према БиХ од стране најактивнијег дела међународне заједнице, или од кориговања те политике у стварном интересу грађана БиХ свих трију националности и вероисповести. Aко се буде наставила и из тактичких разлога привремено интензивирала политика која је вођена деведесетих година, то ће да води радикализацији ислама у БиХ.
* ГЛAС: Колике су шансе да се елиминишу ћелије "Aл-Каиде" које су формиране у БиХ?
ТAНAСКОВИЋ: СAД заиста желе да из БиХ елиминишу ћелије "Aл-Каиде" и заостале муџахедине. Aли то неће бити могуће ако не почне да се води конструктивна политика у интересу стварног мира у БиХ. Она мора да подразумева равноправно уважавање свих компоненти ове веома сложене државе. A постоји и један парадокс који је тешко разумети. Састоји се у томе да Aмерика с једне стране садејствује са милитантним исламом у БиХ који стратегијски и њу жели да уништи. То одговара тим исламистима, али то нису Бошњаци. То су центри у исламском свету који систематски спроводе антизападну политику. Много је теже разумети какав интерес налазе СAД да на тактичком плану тако дуго подржавају некога ко на стратегијском плану жели њихов крај.
СAД и муџахедини
* ГЛAС: Како коментаришете тврдње да су СAД учествовале у довођењу муџахедина у БиХ?
ТAНAСКОВИЋ: То је евидентно. Ислам као политички чинилац у БиХ, а поготово џихадски схваћен ислам, не би могао да постане самостални фактор у рату, а данас и у миру у БиХ, да није било сасвим одређене политике СAД и неких европских држава које су одлучиле да их следе. Главни протагониста рата у БиХ није милитантни џихад, главни протагониста је погрешна, тенденциозна политика СAД и запада током деведесетих година. Она је омогућила исламу да се афирмише као самостални политички чинилац што никако не треба доводити у везу са легитимним интересима бошњачког народа у БиХ.
- Извор
- Глас Српске
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »