BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Скандал у Маутхаузену: Напади неонациста

Скандал у Маутхаузену: Напади неонациста
11.05.2009. год.

Комеморација поводом ослобађања концетрационог логора Маутхаузен обележена је не само вербалним, већ и физичким нападом неонациста на бивше логораше, тврди Комисија за сећање на жртве овог злогласног логора.

Најпре је у јавност доспела вест да је групу логораша у бившем логору Ебензе јуче дочекало више неонациста, одевени у црно са црним маскама на глави, који су узвикивали фашистичке пароле, уз хитлеровски поздрав.

Група италијанских бивших логораша најпре је била збуњена и запањена, а потом кренула на маскиране особе у намери да им скине маске.

Директор за безбедност Алоис Лисл је рекао да су осумњичени били униформисани и да су гласно узвикивали фашистичке пароле, што је јасан случај величања Трећег рајха, а то је забрањено законом у Аустрији.

Четворица осумњичених, након што су логораши насрнули на њих, побегли су у центар места, где су нестали.

„Нажалост, нисмо ухватили та лица, али знамо да су говорили домаћим дијалектом, тако да ћемо наставити са истрагама”, поручио је Лисл.

Овај случај био је безазленији од другог који се догодио у истом логору. Према речима председавајућег Комитета за сећање на жртве Маутхаузена Вилија Мерњиа, једну групу бивших логораша из Француске у катакомбама истог логора физички је напала четворочлана група неонациста.

„Француским логорашима претила је група од четири особе, одевене у чизме, војне панталоне, црне јакне и маске, наоружане неком врстом пушака”, рекао је он аустријским медијима.

Према изјави председника француске организације логораша Данијела Симона, камуфлиране особе пуцале су око себе, највероватније, пластичним мецима.

„Један пластични метак је једну особу повредио на глави, а друга је погођена у врат. Због шока, они нису поднели пријаву”, казао је он, додајући да је напад снимљем мобилним телефоном.

Група бивших француских логораша била је запрепашћена овим догађајем и одлучила је истог дана да се врати у Француску.

Још један инцидент, овај пут у вези са Србијом, догодио се на комеморацији у логору Маутхаузен. Захваљујући интервенцији српских дипломата на комеморацији у Матхаузену, склоњена је застава такозване државе Косова са јарбола.

Покушај да се исполитзује и искористи комеморација у злогласном логору није прошао, пошто су српске дипломате уложиле протест код надлежних из управе.

Иако су у први мах одбили да скину заставу, после разговора са директором Матхауезна уважен је захтев српске делегације.

Представници више верских заједница у суботу су, поводом 64. годишњице ослобађања логора Маутхаузен, упутили апел аустријским политичарима да делују против сваке врсте десничарског есктремизма, расизма, дискриминације и нетолеранције.

У логору Маутхаузен је од 8. августа 1938. године до 5. маја 1945, када су логор ослободили војници треће Америчке армије, било заточено више од 200.000 људи из више од 30 европских и ваневропских земаља.

Око 120.000 људи није преживело страхоте овог концентрационог логора, који је био обележен степеном три, најгором категоријом логора Трећег рајха, а степен три је значио уништење заточеника.

Међу заточеницима је било око 7.000 Срба, а више од половине није дочекало ослобођење логора.



  • Извор
  • Танјуг
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА