Свечана парада у Москви
Русија је обележила 64 године од победе над фашизмом у Другом светском рату, централном војном парадом на Црвеном тргу код московског Кремља.
Русија је обележила 64 године од победе над фашизмом у Другом светском рату централном војном парадом на Црвеном тргу код московског Кремља.
"Победа над фашизмом је велика лекција за све људе, лекција за данашње време у коме поједини крећу пут војних 'авантура'", рекао је председник Русије Дмитриј Медведев, обраћајући се бројним учесницима параде коју прате и други највиши руски званичници, укључујући и премијера Владимира Путина.
"Јасно је да је безбедан мир могућ једино уз поштовање међународног права", поручио је Медведев.
Русија је предузела иницијативу и за склапање новог споразума о евроатлантској безбедности, истакао је председник Медведев, а пренела руска агенција Итар тас.
На овогодишњој паради, другој по реду, у којој после 14-годишњег прекида учествује борбена техника и готово 9.000 припадника руских оружаних снага, за разлику од прошле када је учествовало 6.952.
Скоро двоструко повећан је и број летелица, са 32 на 69 авиона и хеликоптера.Број чланова војног оркестра повећан је са прошлогодишњих 550 на 1.000 учесника.
И ове године централним московским тргом пролазе колоне пешадије и механизоване јединице, са оклопним транспортерима, тенковима Т-90, противтенковским наоружањем, најновијим противракетним системом С-400 "тријумф", ракетама "искандер-М" и "топола".
Прелетање авиона у парадном поретку свега неколико стотина метара над Црвеним тргом увек је завршни и најживописнији део параде.
Центар Москве прелетају и чувени "антонов-124", "Руслан", авион за удаљено радарско осматрање А-50, стратешки бомбардери "тупољев-95" "медвед" и "тупољев-16" "лабуд", као и најновији бомбардер "сухој-34".
За публику ће и ове године бити приређен спектакуларни прелет пет "сухоја-27" и четири "мига 29", пилотских група "Руски витезови" и "Стрижи".
Прва парада јединица Црвене армије била је одржана 1. маја 1918. године на Ходинском пољу, а на Црвеном тргу 7. новембра.
Дан који је донео мир
Дан победе над нацистичком Немачком - 9. мај 1945. био је званично крај Другог светског рата у Европи, иако је коначно завршен тек месецима касније безусловном капитулацијом Јапана након трагичне употребе атомских бомби на Хирошиму и Нагасаки.
Тог 9. маја 1945. године, петнаестак минута после поноћи, потписан је Споразумум о безусловној капитулацији нацистичке Немачке.
Документ су потписали совјетски маршал Георгиј Жуков, у име западних савезника британски ваздухопловни генерал Артур Тедер, а за Трећи Рајх фелдмаршал Вилхелм Кајтел.
Тиме је формално окончан Други светски рат у Европи, али су остаци немачких трупа још неколико дана пружали отпор, који је у тадашњој Југославији трајао до 15. маја.
У шест година дугом рату, учествовала је 61 држава и око 110 милиона војника, при чему је погинуло између 55 и 60 милиона људи, а око 35 милиона је рањено.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Обично се сматра да је СССР дуго био изолован иза „гвоздене завесе“ и да је његова економија функционисала независно од остатка света. Стварно стање, међутим, није било баш тако...
Генерал Ратко Младић, који је у притворској болници у Хашком трибуналу, све је слабији, а ситуација је прилично лоша, изјавио је Срни његов син Дарко Младић.
Берлин је обуставио пријем имиграната који траже заштиту, усред преговора о формирању владајуће коалиције, преноси агенција DPA
Украјина континуирано крши мораторијум на нападе на енергетска постројења, саопштило је Министарство одбране Русије
Одлука долази у светлу све напетијих односа са Паризом
Под западним утицајем, нација је упала у „друштвену амнезију“, заборављајући своје руске корене и идеале, тврди руски министар спољних послова
Остале новости из рубрике »