Криза мења однос снага у свету
Светска економска криза могла би да доведе до великих промена у Европској унији, али и да утиче на однос снага у свету у наредној деценији, сматра европски стручњак за стратешка питања Франсоа Есбур. Економска криза успориће и проширење Европске уније, уверен Есбур.
Саветник Фондације за стратешка истраживања из Париза Франсоа Есбур сматра да чланице Европске уније, у новонасталим околностима, морају да искажу солидарност са другим земаљама које је криза теже погодила, да и саме не би биле угрожене.
"Mислим да је очигледно да такве солидарности мора бити. Ако је не буде, земље које одбију да буду солидарне биће оштећене сломом оних економија којима није пружена помоћ на време", рекао Франсоа Есбур у интервјуу РТС-у.
"Моје мишљење је ту јасно, немамо избора, морам да будемо солидарни, знам да, политички гледано, то ће бити велики проблем у оним земљама које су биле вештије у условим кризе. То је исти проблем који имамо када на пример дајемо новац да бисмо спасили банкарски систем. Не радимо то зато што волимо банке већ зато што нам је неопходно да оне наставе да раде", сматра Есбур.
Есбур каже и да морамо очекивати појављивање врло експлозивних ситуација у земљама које су и пре кризе биле економски или политички слабе, на Блиском истоку, у неким земљама бившег Совјетског савеза, могуће и у Африци.
"Гледано на дуже стазе поставља се велико питање да ли ће економска криза приморати Кину да успостави добре односе са САД и Русијом или ће их погоршати. То ће одредити и стратешку конфигурацију света у наредних 15 до 20 година", уверен је угледни стручњак.
У скоријем периоду, каже Есбур, не очекује неке веће међудржавне сукобе, али очекује слом држава у којима би онда било неопходно присуство међународне заједнице, негде чак и војно. То је, како објашњава, претходних година био случај у неким земљама Африке "и то би могло да се понови".
Саветник Фондације за стратешка истраживања уверен је да ће се криза неминовно одразити и на даље проширење Европске уније.
"Биће тешко говорити о проширењу Европске уније док год има неизвесности око усвајања Лисабонског споразума, али добра вест је да нема повратка".
"Основни концепта Европске уније је да ће земље, којима је обећано да ће бити део Уније, у неком тренутку постати чланице, ако то желе и ако испуне критеријуме. То је обавеза на коју смо се обавезали у Солуну 2003. и нема суштинске неизвесности око тога да ли ће се проширење догодити или не, то ће се догодити", тврди Есбур.
"Постоји несигурност колико ће бити потребно да се то деси и колико ће то компликован процес бити. Наравно процес је отежан механичким ефектима кризе јер примена реформи неопходних за прикључење у земљама које желе да постану чланице много коштају", закључио је Франсоа Есбур.
- Извор
- Глас Русије
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Остале новости из рубрике »