Шљиванчанину 17 година затвора
Жалбено веће Хашког трибунала преиначило пресуду официру бивше ЈНА Веселину Шљиванчанину, због учешћа у погубљењу ратних заробљеника после пада Вуковара 1991. године, са пет на 17 година затвора. Милету Мркшићу потврђена казна од 20 година затвора. Мирослав Радић ослобођен. Национални савет сматра да пресуда смањује поверење у непристрасност Трибунала.
Жалбено веће Хашког трибунала правоснажно је осудио официре бивше ЈНА Милета Мркшића на 20, док је казна Веселина Шљиванчанина преиначена са пет на 17 година затвора, због учешћа у погубљењу ратних заробљеника на фарми Овчара након пада Вуковара 1991. године.
Тужилаштво Хашког трибунала поздравило је пресуде Жалбеног већа Мркшићу и Шљиванчанину.
Портпарол Тужилаштва Олга Кавран рекла је агенцији Танјуг да Тужилаштво посебно поздравља одлуку Већа да Шљиванчанину повећа првостепену казну са пет на 17 година затвора, подсетивши да је Веће закључило да је оптужени, у складу са Женевским конвенцијама, имао правну обавезу и дужност да заштити ратне заробљенике, а да је то пропустио да учини.
"Тај његов пропуст је значајно допринео убиству заробљеника и Шљиванчанин је тога био свестан", оценила је Кавран.
У септембру 2007. године, Претресно веће трибунала прогласило je пуковника бивше ЈНА Милета Мркшића кривим и изрекло му затворску казну од 20 година за убиство.
Шљиванчанина, који је у време догађаја имао чин мајора ЈНА, Претресно веће је прогласило кривим за мучење заробљеника и изрекло му затворску казну од пет година.
Жалбено веће потврдило је слобађајућу пресуду бившем капетану ЈНА Мирославу Радићу.
Пресуда смањује поверење у Трибунал
Национални савет за сарадњу са Хашким трибуналом изненађен је што је другостепено веће драстично пооштрило казну Шљиванчанину на основу доказа који су били познати и првостепеном већу.
"То је тешко разумљиво нашој јавности и представљаће још један фактор који ће допринети да се поверење српске јавности у непристрасност рада Трибунала додатно умањи или чак сведе на минимум", наводи се у саопштењу.
Упркос незадовољству појединим одлукама Трибунала, Србија је свесна својих међународних обавеза и наставиће да ради на окончању сарадње са Трибуналом, поручује Национални савет за сарадњу са Хашким трибуналом.
Истовремено, Национални савет истрајаће на иницијативи да се омогући да се лицима која су осуђена пред Трибуналом омогући да казне издржавају у земљама чији су држављани, каже се у саопштењу.
Адвокати незадовољни
Мркшићев адвокат Мирослав Васић оценио је да је његов брањеник осуђен на 20 година затвора за нешто за шта није одговоран, истичући да његова кривица током поступка пред Хашким трибуналом није поткрепљена ниједним изведеним доказом.
"Незадовољан сам пресудом Жалбеног већа хашког трибунала, чак и да је осуђен на годину дана затвора, јер је оглашен кривим и осуђен за нешто што није урадио. Мркшић није издао наређење да се са Овчаре повуку припадници ЈНА", рекао је Васић.
Бранилац Шљиванчанина Новак Лукић оценио је да је пресуда којом је његовом брањенику казна затвора повећана за 12 година "шокантна" и да је донета без поштовања основних правних принципа, с циљем успостављања нових међународних стандарда.
"Занемарујући принцип 'in dubio pro reo' - у случају сумње тумачити у корист оптуженог, Жалбено веће се први пут бавило утврђивањем чињеничног стања, излазећи из оквира онога што је првобитно утврдило претресно веће, и без доказа, на бази претпоставки извукло заљкучак да је Шљиванчанин сазнао за Мркшићево наређење о повлачеју трупа", рекао је Лукић.
Сматра да је својим поступањем и утврђивањем чињеничног стања Жалбено веће преко случаја његовог клијента покушало да успостави неке нове стандарде у међународном праву о командној одговорности, јер, како је навео, "Трибунал жели да прави стандарде на овом истражном праву".
СНС: Пресуда Шљиванчанину драконска
Српска напредна странка оценила је да је пресуда Хашког трибунала, којом је пуковник Веселин Шљиванчанин осуђен на 17 година затвора, драконска, чиме се потврђује пристрасан став те институције према сукобима у бившој Југославији.
Напредњаци очекују од државних институција да предузму "све што је у њиховој моћи да би заштитили грађане Србије, оптужене пред Хашким трибуналом".
СНС је оценила да "иживљавање те врсте показује да за Србе у Хагу правде нема, а да ће нешто блаже казне добити само они који су спремни да срамно пристану на договор и услове које им Трибунал буде поставио", наведено је у саопштењу.
Тодоровић: Нови преседан Хага
Шеф посланичке групе Српске радикалне странке Драган Тодоровић оценио је да је Хашки трибунал направио још један у низу преседана, пошто је утростручио затворску казну официру бивше ЈНА Веселину Шљиванчанину.
"Што се тиче Хашког трибунала нема никаквог изненађења када су Срби у питању, све преседан до преседана. Па, тако и овај најновији преседан - да је утростручена казна Шљиванчанину наводно зато што је урадио нешто што нико живи не може да објасни", рекао је Тодоровић агенцији Бета.
Према његовим речима, када се пресуда Шљиванчанину упореди са ослобађајућим пресудама Рамушу Харадинају и Насеру Орићу "онда једноставно све што је човек научио до сад у животу пада у воду".
Младеновић: Хашки суд казнена експедиција за Србе
Портпарол Демократске странке Србије Андреја Младеновић оценио је да пресуда Веселину Шљиванчанину представља још једно ругање правди.
"Хашки трибунал није суд који врши правду него најгора врста казнене екпедиције која има за циљ да што суровије казни Србе и да ослободи ратне злочинце који су починили злочине над Србима", рекао је Младеновић агенцији Бета.
Указао да Хашки трибунал нема никакав легитимитет и да би због тога власти у Србији морале пред надлежним међународним институцијама да отворе питање тог суда и његовог "отвореног ругања свакој правди".
Случај "Овчара"
Мркшић је осуђен за мучење и окрутно поступање са 194 несрпска ратна заробљеника одведена из болнице у Вуковару. Жртве су биле превезене на пољопривредно добро "Овчара", где су премлаћиване, мучене и убијене.
Мркшић је проглашен кривим за помагање и подржавање убистава, пошто је повукао војнике ЈНА који су чували заробљенике. Суд је установио да је припадницима српске Територијалне одбране и паравојних јединица повлачење војске омогућило да затворенике касније поубијају.
Снаге ЈНА под његовом командом су, како је утврдио суд, претходно успоставиле нечовечне услове притвора, а он није деловао ефикасно како би обезбедио да заробљеници буду адекватно заштићени.
Шљиванчанин је проглашен кривим за помагање и подржавање мучења јер "није обезбедио адекватну стражу ЈНА на Овчари или се побринуо да стражари ЈНА на Овчари под његовом контролом предузму мере како би спречили српске снаге да премлаћују заробљенике".
И Тужилаштво и одбрана Мркшића и Шљиванчанина поднели су жалбе на првостепену пресуду 29. октобра 2007. године.
Првобитна оптужница против Мркшића, Шљиванчанина и Радића подигнута је 7. новембра 1995. године. Мркшић се налази у притвору Међународног суда од 15. маја 2002. године, а Шљиванчанин од 1. јула 2003. године.
Шљиванчанин је био на привременој слободи до изрицања пресуде Жалбеног већа.
Од свог оснивања Међународни суд је подигао оптужнице против 161 лица за тешке повреде међународног хуманитарног права почињене на подручју бивше Југославије од 1991. до 2001. године. Поступци против 117 лица су окончани.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »