Помен за српске жртве у операцији "Бљесак"
У Градишци је данас у цркви Покрова Пресвете Богородице служен парастос за све погинуле и нестале Србе у војној операцији "Бљесак" у Хрватској 1995. године, чиме је обиљежно 14 година од страдања српског народа у тој акцији.
Положени су вијенци на спомен плочу испред улаза у цркву Покрова Пресвете Богородице као и традиционално пуштање вијенаца са моста у ријеку Саву.
Еписког хвостански Атанасије данас је, у име Његове светости патријарха српског Павла, служио парастос у цркви Светог Марка у Београду поводом 14 година од страдања српског народа у западној Славонији у акцији хрватских снага "Бљесак".
Владика Атанасије је, обраћајући се окупљеним члановима породица страдалих, рекао да се, упркос годинама које су прошле, "бол није нимало смањила, а љубав је још више узрасла".
"Враћају ми се пред очи оне слике усамљених стараца, жена, деце, који беже из својих домова. Беже раштркани по својим властитим њивама, терани наоружаним младим војницима војске Хрватске, обученим да убијају. Сећамо се бола и делимо тај страх са њима", рекао је владика Атанасије.
Истичући да се "зло не може протерати насиљем", владика Атанасије је рекао да је "једини могући лек против зла - покајање злочинца".
"Молимо се за све они који су на било који начин захваћени мржњом и завишћу, који су прљали своје руке људском крвљу да се покају. Молимо се да онима који су рањени у души одвајањем од њих њихових сродника да им Бог да снаге да наставе живот", рекао је владика Атанасије.
Владика је поручио да се молимо Богу да нас свима који живимо и у Србији, БиХ, Хрватској, Европи и свијету, да снаге да опет чујемо и следимо јеванђељску поруку коју је творац послао преко свога Архангела, уз поруку "Мир на земљи, а међу људима добра воља".
Парастосу у цркви Светог Марка присуствовали су и представници Комесаријата за избјеглице Србије и избјегличких удружења Срба из Хрватске.
Операцију "Бљесак" извеле су хрватске војне и полицијске снаге 1. маја 1995. године на територији западне Славоније која је била у саставу тадашње Републике Српске Крајине.
У избјегличкој колони Срба, који су се спашавали пред хрватском војском и полицијом на путу према Републици Српској, убијена су или нестала 283 лица, међу којима је 57 жена и деветоро дјеце. Српски збјег био је гађан авионским бомбама и топовским пројектилима.
Већина од око 80 000 Срба напустила је своја огњишта и избјегла у Републику Српску и тадашњу СР Југославију, одакле се, према подацима УНХЦР-а, вратио незнатан број избјеглих, и то углавном старијих људи.
Документационо-информативни центар "Веритас" наводи податак да се за протеклих десет година на своја огњишта у западној Славонији вратило између 1 200 и 1 500 прогнаних Срба.
Крајишки Срби су 2. и 3. маја као одговор на "Бљесак" бомбардовали Загреб, при чему је шесторо људи погинуло и око 150 рањено. За бомбардовање Загреба у Хашком трибуналу 8. октобра прошле године осуђен је тадашњи предсједник Републике Српске Крајине Милан Мартић на 35 година затвора.
У вријеме напада, подручје Западне Славоније било је под заштитом снага УН.
- Извор
- РТРС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »