BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Може ли вирус еболе стићи до Европе?

Може ли вирус еболе стићи до Европе?
10.07.2014. год.


Вирус ебола као никада раније хара Африком. Актуално ширење ебола вируса је најгори показатељ од тренутка његовог открића у заиру 1976. године, и стручњаци су немоћни да нешто ураде — каже Немац Барт Јансенс из Лекара без граница. У Европи такође су биле забележене појаве ебола вируса: симптоми су откривени код људи који стижу из Африке.

Реч је о Немачкој, Италији и Шпанији. Санитарне службе и полиција не потврђују да је код људи у ствари пронађен ебола вирус. Пацијенте су уклонили из амбуланте и сместили и карантин. Сада се њима баве сарадници специјалних одреда полиције у заштитној одећи, који се у датом тренутку, по свему судећи, налазе у стању сталне приправности. СЗО и њено специјализовано одељење за ебола вирус у Женеви не одговара на питање да ли је заиста ова инфекција дошла у Европу. Стручњаци које смо контактирали одговарали су увијено, подвлачећи да све може да се прецизира само у прес-служби. Али тамо нам нико није одговорио. У прес-служби полиције су изјавили да то није ебола. Ипак, читав низ извора у Немачкој, Шпанији и Италији говори о појави вируса еболе на континенту. Потврда постојања вируса отежана је тиме што његови симптоми личе на маларију. Можда европски ресори на све снаге покушавају да сакрију информације?

Ситуација у Африци

Епидемија је измакла контроли, брине се оперативни директор Лекара без граница Барт Јансенс. Појавом нових жаришта у Гвинеји, Сјера-Леонеу и Либерији, ризик ширења инфекције данас је реалан као никада раније. Према мишљењу бившег директора УНЕЈДС и актуалног руководиоца Лондонске школе хигијене и тропске медицине Питера Пиота (овај белгијски лекар је пре 40 година открио вирус на територији бившег Заира — данашње Демократске републике Конго), пораст броја оболелих изгледа просто застрашујуће. Доктор Пиот сматра да је епидемија достигла невиђене размере и данас уопште не може да се контролише. Пре свега, ове епидемије још ни једном није било у Западној Африци, - изјавио је он у интервјуу за Си-Ен-Ен, изразивши бојазни на рачун даљег ширења болести и увећања броја жртава. Као друго, епидемија је први пут дотакла три земље одједном. Као треће, вирус раније још никада се није појављивао у престоницама. До недавно болест у ствари није излазила ван граница изолованих сеоских области. Петер Пиот се брине да вирус може масовно да захвати суседне државе попут Сенегала и Малија због лоше контролисаних државних граница (у првом реду то је везано за трговинске маршруте локалног становништва). То изазива озбиљне бојазни, изјавио је он. Све може да се претвори у озбиљну санитарну кризу, због чега, мени се чини, неопходно је увести ванредно стање.

Ситуација у Европи

Европске санитарне службе не одговарају на питања новинара или се труде на минимализују опасност. На острво Лампедузу сваке недеље долазе хиљаде избеглица из Африке и италијански морнари се труде да изведу брижљиву контролу. 30. јуна они су саопштили на Твитеру о сумњивом случају инфективне болести на броду Орион, мада власти нису потврдиле постојање ебола вируса. Лист Палермо је саопштио да је на палуби једног брода нађено 30 људских лешева, који су вероватно умрли од дима. 30. јуна италијански новианри су такође написали да је СЗО решила да пошаље у карантин све мигранте због потенцијалне опасности да су могући носиоци ебола вируса. Крајем јуна сарадници шпанске цивилне гарде који раде на аеродрому у Валенсији саопштили су да се у земљи појавио грађанин Гвинеје са сумњом на ебола грозницу. О томе је писао The Spain Report 25. јуна. Гвинејца су хоспитализовали са симптомима који личе на еболу. 13. маја лист Rhein Zeitung написао је да је задржано 30 избеглица који су се налазили у брзом возу из правца Париза. Према саопштењима, један од путника имао је симптоме тешког обољења. На лице места су дошли сарадници полиције у заштитној одећи. У прес-служби полицијске управе Сарбрјукена су изјавили да се радило о маларији, и да су возом путовали грађани Еритереје и Сирије. Нису имали документа, због чега неће бити једноставно утврдити одакле су тачно стигли у Европу. У сваком случају, неи извори потврђују пристуство ебола вируса на европском континенту. Тако се у једним италијанским новинама истиче да је у априлу ове године било регистровано 40 случајева обољења. 5. јула у репортажи Евроњуз саопштавало се о јачању епидемије.

Оливје Рено,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: en.wikipedia.org/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су извеле неколико циљаних удара на циљеве на територији под контролом ОСУ, између осталих, поново погодивши аеродром Миргород у Полтавској области.


Украјински лидер је одбацио услове Русије за окончање сукоба

Њујорк тајмс је објавио, како тврди, услове о којима су Москва и Кијев разговарали 2022. године


Руски председник је изјавио да ће Москва започети преговоре чим Кијев повуче своје трупе из Донбаса и још два региона

Ноћу су руске трупе извеле још један напад на инфраструктурне објекте на територији под контролом ОСУ. Према прелиминарним подацима, међу погођеним циљевима су војни аеродром Ст


Руске снаге су се приближиле главном граду Украјине само да би убедиле владу Владимира Зеленског да се укључи у преговоре, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА