BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Стријеле на нишану

Стријеле на нишану
30.04.2009. год.

Трговина оружјем и војном опремом у БиХ није престала ни више од деценије након завршетка рата, а у прилог тој тврдњи иде и понуда компаније "Defense System Limited", упућена крајем прошле године Министарству одбране БиХ, у којој се наводи да су најозбиљније заинтересовани за куповину оружја СА- 7/стријела сам манпадс.

Ово је "Фокусу" потврдио члан Експертског тима Југоисточне Европе за борбу против тероризма и организованог криминала Домагој Маргетић, уз напомену да строго повјерљиви докуменат који је достављен Министарству одбране БиХ говори да сарајевска канцеларија ДСЛ и данас води мутне послове трговине оружјем.

- Учествовали су у наоружавању исламистичких паравојски у БиХ, у тренирању њихових официра, опремању бошњачких обавјештајних служби, попут АИД, чија мрежа, опремљена опремом набављеном преко ДСЛ, и данас илегално дјелује у БиХ - тврди Маргетић.

У документу, који је у посједу Експертског тима, поред осталог, стоји да су у ДСЛ спремни да се договоре о фер цијени за њих, базирану на њиховој старости, и да могу наћи сигуран дом за њих.

- Можемо, такође, имати дозволу од једне земље НАТО, како би били сигурни да неће пасти у погрешне руке. Можемо имати техничара да их деактивира и онда извози инертне моделе за вјежбу, односно обуку. У овом случају, можемо поновно обезбиједити дозволу за ово, чак и инертно, односно деактивирано - наводи се у допису, који је 30. децембра 2008. године ДСЛ упутио Министарству одбране БиХ, а који су потписали Кристофер С. Бакстер, предсједник и извршни директор ДСЛ, те представнице сарајевске канцеларије ДСЛ Емира Хускић и Амра Мирашчија.

Маргетић упозорава да овај документ не доказује само да ДСЛ и данас тргује оружјем и војном опремом у БиХ, већ и да Министарство одбране у својим складиштима скрива оружје, које према договору с међународном заједницом Оружане снаге БиХ уопште не би требало да посједују.

- Министарство одбране БиХ илегално скрива стријеле, иако службено Сарајево тврди како не посједује такво оружје. Штавише, очигледно је како тим наоружањем и тргују, те оно врло лако може доспјети у руке не само трећих држава као купаца него и криминалног подземља и терористичких група и организација - упозорио је Маргетић.

Министар одбране БиХ, Селмо Цикотић, казао је нашем листу да на њихову адресу стиже много понуда за откуп вишка наоружања, које ће, међутим, бити распродано само у оквиру законом предвиђених процедура.

- Ова опрема биће понуђена на међународном јавном тендеру, како је и предвиђено законом. Понуда ДСЛ једна је од многих које су нам пристигле, а не желим да спекулишем о томе чиме се бави та компанија и у чијим би рукама могло да заврши то оружје. Ми ћемо са своје стране све урадити законито - истакао је Цикотић.
Чиме се бави ДСЛ

Домагој Маргетић појаснио је да је ДСЛ основана 1981. године, те да послује и води операције у најтежим подручјима на свијету, а подстиче своје клијенте и припрема их за сигуран и ефикасан рад у непријатељском и промјењивом окружењу. Један од главних пословних задатака ДСЛ јесте проналазак и примјена рјешења за комплексне безбједносне проблеме у подручјима високог ризика, навео је Маргетић, уз напомену да су на листи ДСЛ клијената, поред осталих, Хрватска, БиХ, Аустралија, САД и Француска.



  • Извор
  • Фокус
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА