Србе нису питали
Обнову пет кућа у Брђанима није одобрио УНХЦР, али су међународне полицијске и војне снаге ипак подржале албанске повратнике
Слика: Француски војници на протесту у селу Брђани (Фото Фонет)
Покушај Албанаца да обнове пет кућа у насељу Брђани у северном делу Косовске Митровице први је покушај повратка у протеклих десет година предузет, без учешћа УНХЦР-а, а у коме војска и полиција међународних снага пружајуасистенцију повратницима. Срби из тог насеља већ четврти дан протестују јер сматрају да је прекршен договор из 2000. године, постигнут између представника Срба и Албанацаса Унмиком, којим је прецизирано да се са реконструкцијом не може почети док обе странене буду сагласне.
Државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић каже да је овај повратак проблематичан зато што је замишљен као политички пројекат. „Представника УНХЦР-а нема нигде зато што су проценили да у овом случају не постоје безбедносни ни остали услови да би се неко вратио, али тај став се игнорише”, каже Ивановић за „Политику”.
До сада је била пракса да УНХЦР омогући да повратници посете својекуће, затим ова институција УН успостави контакт са локалном заједницом у коју се повратници враћају, формира се радна група у којој се расправља о могућем повратку и разговара са локалном заједницом. Ивановић потврђује да је таква процедура спровођена гдегод су се Срби враћали и да је упркос томе увек било много проблема, пошто су Албанци застрашивали повратнике оптужујући сваког понаособ да је ратни злочинац или криминалац.
Јуче, пошто су међународне снаге употребилесузавац, гуменеметкеишок-бомбеодржан је састанак мештана Брђана са представницима Кфораи постигнут је договороповлачењуКфораио томе да се мештани разиђу.Синиша Лазић, један од представника Срба из Брђана, рекао је за „Политику” да је на састанку Кризног штаба закључено да се од представника међународне заједнице затражи обустава градње, поштовање договора од пре девет година, али и да повратак било које заједнице у северни део Косовске Митровице мораодобрити Општина северна Косовска Митровица, али и Унмик-администрација, која ће програме реализовати уз помоћ радних група о повратку.
Косовска Митровица: Припадници Кфор-а у насељу Брђани (Фото Фонет)
У Кфору нису коментарисали да ли подржавају српску странуу тим захтевима. Саветник за комуникације команданта Кфорасектора Север Арно Дартансе за „Политику” јерекао да ће Кфор задржати појачане снаге у тој зони све док то ситуација буде захтевала. „Кфор делује као подршка Еулексу,који је надлежан за овакве ситуације. Ми делујемо на њихов позив”, био је кратак Дартансе.
Кризни штаб у Косовској Митровици позвао је представнике Владе Србије да се што пре састану са представницима Еулексаи Кфора како би се ситуација у Брђанима што пре решила мирним и дипломатским путем.
Државни секретар каже да је министарство током протеклих неколико дана имало интензивне разговоре са представницима међународних институција и да су тражили да престане обнова кућа док се две заједнице не договоре. „Сувише је прегрејана атмосфера тако да би форсирање повратка могло бити јако опасно.Тренутно су усмерени катомедасеобуставиизградњакакобисестворилиусловизаразговореиевентуалнидоговор”, кажеИвановић.Мештани Брђана,око 3.000 Србаи неколико стотина муслиманаи Рома, најавили су да ће протестовати све док Албанци необуставе реконструкцију кућа.
Б. Радомировић
-----------------------------------------------------------
Реџепи: Повећаћемо број полицајаца ако се Срби врате
Председник јужног дела Косовске Митровице Бајрам Реџепиоштро критикује групу људи која спречава Албанце да се врате у своје куће, а за „Политику” категорично тврди да Срби слободно могу да се врате у јужни део града.
„Срби који су напустили своје домове 1999. године, а били су у јужној Митровици,имају пуно право да се врате у своје куће. Реконструкцију кућа или обнову финансијски ће подржати влада Косова, али и град. Универзално и демократско је право сваког,било да је Србин било Албанац, да буде у кући и на месту у којем је живео”, каже Реџепи.
На примедбу да власти нису обезбедиле сигурне услове за повратак и да је 450 српских породица због тога већ десет година расељено, Реџепи одговарада „нигде у свету не постоји стопостотна сигурност”. Али, „бићемо спремни да повећамо број не само припадника косовске полиције већ и међународних полицајаца како би се Срби осећали безбедно и сигурно”, обећава он.
- Извор
- PressOnline
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »