Парламент РС о преношењу уставних овлашћења
Надлежности су углавном преношене , каже Додик, на основу одлука високих представника и бонских овлашћења, што је незамисливо за демократске земље.
Само три надлежности пренесене су уз сагласност институција РС.
Посланик ДНС-а Споменка Стевановић истакла је на сједници Народне скупштине Републике Српске /РС/ да је двије трећине надлежности са РС на БиХ пренесено неуставно, одлукама високог представника и на други начин, без претходне анализе могућих ефеката а под изговором реформе.
"Стварни циљ сваког преноса надлежности био је унитаризација, што више централизовати БиХ, а што више ослабити и смањити надлежности ентитета", оцијенила је Стевановићева на данашњој сједници у Бањалуци током вишечасовне расправе о Информацији о ефектима преноса уставних овлашћења са РС на институције БиХ коју је посланицима изложио предсједник Владе РС Милорад Додик.
Она је нагласила да би се враћање надлежности могло обавити на два начина - покретањем спора пред Уставним судом БиХ и споразумом међу ентитетима.
Посланик СНСД-а у Народној скупштини РС Сњежана Јокић нагласила је да приликом преноса надлежности на Високи судски и тужилачки савјет /ВСТС/ нису испоштовани сви услови под којима се дозволило укидање ентитетског и формирање ВСТС-а на нивоу БиХ.
Она је истакла да би требало испитати све што је ураћено у овој институцији прије и послије њеног формирања.
"Морало би се радити на трагу нових рјешења у правцу да послове ВСТС обављају искусне домаће судије и тужиоци који су већ завршили свој радни вијек, под одређеним условима. Они не би били у позицији да служе политици и вјероватно би могли објективније обављати ове, за државу и друштво веома важне послове“, рекла је Јокићева.
Посланик ПДП-а Зоран Ђерић рекао је да се посланици у парламенту РС не смију дијелити на валст и опозицију, већ да требају заузети заједнички став када је ријеч о преносу надлежности.
"Реформе треба да се проводе, али оне не могу бити алиби за преношење надлежности са РС на институције БиХ", рекао је Ђерић.
Он је пренио став ПДП-а да је "пренос надлежности завршен, а уколико у наредном периоду евентуално буде таквих захтјева, мора бити испоштована уставна процедура".
Ђерић каже да Влада РС мора у наредном периоду извјештавати Народну скупштину о ефектима пренесених надлежности и на основу тога предлагати њихово враћање.
Посланик СДС-а Душан Стојичић је рекао да ће ова странка у току расправе инсистирати да Народна скупштина РС дође до конкретних ставова којима би обавезала Владу РС да у континуитету информише Скупштину о ефектима пренесених надлежности и одлукама о њиховом враћању.
Стојичић је подсјетио да је СДС предложио декларацију о враћању пренесених надлежности, у којем је ова странка дефинисала своје ставове о овом питању као активности које нису вршене у складу са Уставом РС.
Шеф Клуба посланика Странке за БиХ Мухарем Мурселовић рекао је да је изненађен изјавама предсједника Владе РС о међународним институцијама и званичницима у БиХ.
Он је истакао да се у Информацији о ефектима преноса уставних овлашћења са РС на институције БиХ спомињу само негативни ефекти преноса надлежности, док се позитивни и не спомињу.
"Овдје је свакако циљ поткопавање државних институција, подривање и опстукција државе БиХ и ово је неодрживо. Не можемо подржати ову информацију, јер она има јасно одређен циљ", рекао је Мурселовић.
Посланик Српске радикалне странке РС Ново Грујић рекао је да ова странка никада није учествовала у преносу надлежности, ни када је била на власти, нити када је била у опозицији.
Шеф посланичке групе Социјалистичке партије Петар Ђокић рекао је да данашња политичка генерација не смије допустити да Срби у наредних стотину година буду доведени у ситуацију да их нема ни на просторима на којима тренутно живе у БиХ.
- Извор
- РТРС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Остале новости из рубрике »