Бомбардовање РТС-а ратни злочин
Пре десет година у НАТО бомбардовању РТС-а убијено је 16 наших радника. Код споменика "Зашто?" и данас одржан помен. "Амнести интернешенал" оценио да је реч о ратном злочину. Жанка Стојановић, мајка погинулог Небојше, рекла да је време да се сви одговорни казне. Тијанић: Све што тражимо, није освета. Само истина.
Током напада НАТО снага на Савезну Републику Југославију озбиљно је прекршено међународно право, а ни после 10 година откако је бомбардована српска државна телевизија нико није изведен пред лице правде, оценила је међународна организација за заштиту људских права "Амнести интернешенел".
Помен је, испред споменика "Зашто?" одржан и данас у 14:06 часова. Породице, пријатељи погинулих и представници града положили су венце и запалили свеће испред споменика погилинулим радницима РТС-а. Одржано је опело и минутом ћутања одата пошта настрадалим радницима.
Генерални директор РТС-а Александар Тијанић је рекао:
"Смрт, овај гроб, крајпуташ, није била њихова судбина. Они су мртви јер је једна нељудска воља рекла: више ми вредите мртви него живи. Друга, зликовачка сила, рекла је: живи или мртви, нама је ионако све једно.
Тако су их заједнички убили. Онда, уједињени у злочину, сакрили су истину од живих. И данас је крију. Све што тражимо, није освета. Само истина.
Наша деца, наши очеви, пријатељи и колеге нису извршили колективно самоубиство. Они су постављени да умру у тачан сат и на тачно место где су нељуди договорили да смрт дође по њих.
Памтите то".
Жанка Стојановић, мајка погинулог Небојше, рекла је да је време да се после десет година истина открије и да се одговорни казне. "Нема вас међу нама. Ви сте жртвовани, а ми породице ускраћени за радост живота. Ни сада не можете да нам кажете шта се догодило са вама. Ваши руководиоци чекали су ту, у парку, да се разиђе дим над згариштем, да би затим извадили припремљене говоре у којима су осудили убиство колега новинара".
Међународна федерација новинара (ИФЈ) која окупља више од 600.000 новинара у 123 замаља широм света, у данашњем саопштењу поручује "да се последице овог напада без преседана још осећају".
"Када су снаге НАТО одлучиле да ударе на РТС зато што су сматрале да је њена пропаганда увредљива, направили су страховит преседан. Овај напад је отворио врата деценији напада на медије у конфликтним зонама и учинио професију новинарства опаснијом него икад", оценио је председник ИФЈ Џим Бумела.
Бумела је поручио да НАТО мора да призна грешку коју је починио 23. априла 1999. године када је циљао српску националну телевизију у борби против режима Слободана Милошевића.
"Животи су заувек изгубљени, а извињење НАТО породицама и колегама погинулих већ дуго касни", истакао је Бумел.
ИФЈ наглашава да ће пружити подршку новинарима у Србији "у њиховим напорима да се изборе за правду за своје колеге које су погинуле у овом нападу и да превазиђу наслеђе разарајуће политике која је толико дуго подривала новинарску професију".
"Бомбардовање седишта српске радио-телевизије био је намеран напад на један цивилни објекат и као такав представља ратни злочин", изјавила је стручњак ове организације за Балкан Шан Џоунс.
"Амнести" подсећа да је приликом напада на зграду РТС-а у центру Београда 23. априла 1999. године страдало 16 цивила, те да је напад био "део кампање која је трајала од марта до јуна исте године у којој је живот изгубило око 500 цивила, а повређено 900 лица".
Људи су страдали, наглашава се у чланку објављеном на вебсајту ове огранизације, углавном због тога што су напади вршени произвољно и што нису предузете неопходне мере да би се заштитило цивилно становништво.
"Амнести" наглашава да су сами званичници НАТО почетком 2000. године изјавили да су РТС бомбардовали због пропагандне улоге коју је имао, "како би ослабили морал становништва и оружаних снага", те да нису издали посебно упозорење иако су знали да се у згради налази много цивила.
С тим у вези, "Амнести" оцењује да су цивилне жртве могле да буду избегнуте да су се "снаге НАТО у потпуности држале правила ратовања".
Спровести независну истрагу
Ова организација позива Алијансу и њене државе чланице да спроведу независне истраге, преузму потпуну одговорност и обезбеде надокнаду за жртве и њихове породице.
"Амнести" наглашава да је још почетком 2000. године тражила да се жртвама обезбеди надокнада, али да то ни у ком погледу до сада није учињено, упркос судским процесима у судовима у Србији и иницирању случајева у Европском суду за људска права, који су одбачени као неприхватљиви.
Организација посебно истиче да су многи проблеми, који су подрили поштовање међународног хуманитарног закона и закона о заштити људских права током кампање против СРЈ, као што је недостатак јасне командне структуре и процеса одлучивања о избору циљева, сада присутни у операцијама Алијансе у Авганистану.
"Изгледа да НАТО ништа није научио на својим грешкама из бомбардовања Југославије. Штавише, стиче се утисак да се вратио корак уназад у погледу транспарентности, те објављује мање информација о нападима које изводи у Авганистану него што је то чинио током бомбардовања Југославије", рекла је Џоунсова.
"Најјачи војни савез на свету има обавезу да постави највише стандарде у заштити цивила према међународном хуманитарном закону. Он мора да сноси одговорност за свако кршење тог закона", нагласила је Шан Џоунс из организације "Амнести интернешенел".
СЕЕМО захтева да НАТО призна грешку
Организација медија југоисточне Европе (СЕЕМО) са седиштем у Бечу је поводом десетогодишњице бомбардовања зграде РТС, апеловала на НАТО да призна да је била грешка гађати медијску кућу и да осигура независну истрагу тог напада у циљу задовољења правде и коначног мира породицама и колегама жртава.
У саопштењу се подсећа да је у нападу 23.априла 1999. погинуло 16 радника РТС-а и да су они тог дана, према српским изворима, били позвани од стране управе РТС да наставе са радом у тој згради и поред одлуке владе да би РТС требало да евакуише особље и опрему на другу локацију.
"Чињеница да је српски државни медиј од неких схваћен као инструмент пропаганде у рату, не може бити аргумент за оправдање бомбардовања РТС као легитимне мете", подвукао је генерални секретар СЕЕМО Оливер Вујовић у саопштењу.
Вујовић је истакао да би СЕЕМО би поздравио потпуну и транспарентну истрагу од стране НАТО напада на РТС.
Медији нису војни циљ - Media is no military target
Удружење новинара Србије (УНС) и Синдикат новинара Србије (СНС) испред зграде РТС-а у Абердаревој улици обележили су, данас у 13 часова, десету годишњицу убиства 16 медијских радника.
Представници удружења носили су транспарент "Медији нису војни циљ - Media is no military target".
Председник УНС-а Нино Брајовић оценио је бомбардовање зграде РТС-а као акт "лова на медијске куће".
Очекујемо да се обнови истрага о одговорности за погибију 16 радника, а наша глобалана акција је порука коју одавде шаљемо свету да медији нису војни циљеви, рекао је Брајовић.
УНС и СНС сматрају да ни после десет година није утврђена потпуна одговорност за жртвовање радника РТС-а.
Никаквим аргументима не може се оправдати да, када је постало јасно да су и медији проглашени легитимним циљем, није учињено ништа да се радници РТС-а у Београду заштите и изместе из зграде.
Напротив, под претњом отказима наставили су да раде у згради медија са којом се лицитирало када ће бити гађана, наводи се у саопштењу две организације.
УНС и СНС истичу да ни после десет година није покренуто питање одговорности НАТО-а за бомбардовање медија, иако медијска кућа, као цивилни објекат, не сме и не може бити "легитимни војни циљ".
НУНС: Истрага и одговорност
Независно удружење новинара Србије (НУНС) саопштило је да десет година од бомбардовања зграде РТС-а породице страдалих и јавност још не знају ко је, поред НАТО, одговоран за смрт 16 радника националне телевизије.
"НАТО је дужан да призна грешку коју је починио 23. априла 1999. године, а надлежни државни и правосудни органи Србије треба да спроведу детаљну истрагу и утврде одговорност тадашњег државног и војног врха и руководилаца РТС, који нису евакуисали запослене, упркос јавном наговештају да је РТС на листи мета ратне авијације", наводи се у саопштењу НУНС.
НУНС оцењује да се пресудом бившем директору РТС-а Драгољубу Милановићу не може окончати утврђивање одговорности за погибију 16 радника, који су били жртвовани зарад државне пропаганде против
НАТО.
НАТО против истраге
Алијанса је одбацила данас позив међународне организације Амнести интернешенел да се спроведе истрага за "ратне злочине" у вези ваздушног напада Алијансе на Радио-телевизију Србије априла 1999. године, оцењујући да су те чињенице већ испитане.
"Међународни кривични суд за бившу Југославију већ је ово испитао. Није прихватио аргументе које је изнела Амнести интернешенел и оценио је да НАТО нема разлога да се брани од оптужби" у вези с тим нападом у коме је 16 људи погинуло, рекла је једна неименована портпаролка НАТО.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »