BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У залагаоницу уместо у банку

У залагаоницу уместо у банку
21.04.2009. год.

Залагаонице су, због светске економске кризе, поново популарне. Посебно у Великој Британији чији су становници међу најзадуженијима у свету. Процењује се да Британци дугују око две хиљаде милијарди евра!

После више од сто година, у Ситију, финансијском срцу Лондона, отворена је нова залагаоница. Смештена је уз елитне банке, које су, због кризе, особљу укинуле бонусе. Били Бојтон ради у инвестиционој банци и залаже ручни часовник.
Изјаве Мајкла Џулијана и Дејвида Бјуика

"Ово ми је најбржи начин да дођем до готовине. Ако узмем кеш са кредитне картице, камата је осамнаест одсто, што је много", рекао је банкарски службеник.

На поновну популарност залагаоница утицала је све мања спремност банака да дају позајмице.

Залагање је алтернатива за краткорочне кредите. Залагаоница зарачунава камату од шест одсто, а клијенти имају шест месеци да откупе заложени предмет. Уколико то не учине, он се продаје.

"Морам добро да проучим овај Картије часовник да се уверим да није копија. Његова цена у продавницама је око четири хиљаде евра. Ја сам спреман да за њега клијенту дам позајмицу од хиљаду евра", каже власник залагаонице Мајкл Џулијан.

Кроз историју су залагаонице сматране за злосрећна места и прибежиште сиромашних у градским четвртима на лошем гласу. Оне се, међутим, ослобађају тог, како кажу Британци, дикенсовског имиџа.

"Ако сте сувише поносни да бисте дошли у залагаоницу, онда не живите у реалном свету. Не мислим да је ико сувише отмен или сувише поносан кад га уздрма економска криза", каже аналитичар Дејвид Бјуик.

Пракса залагања накита и других вредности стара је више од три хиљаде година. Потиче из Кине. Предање каже да је и путовање Кристифора Колумба финансирано заложеним накитом шпанске краљице Изабеле.

Процват су доживеле у Италији у петнаестом веку док је владала породица Медичи. Тада су најпожељнија роба биле уметничке слике.



  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »