Сећање на жртве холокауста
У Израелу се обележава Дан сећања на шест милиона Јевреја који су страдали у нацистичком погрому у Другом светском рату. Опште негодовање због излагања иранског председника Махмуда Ахмадинежада на Конференцији УН о расизму. У Пољској одржан традиционални Марш живих.
Продоран звук сирене широм Израела означио је тачно у 10 часова по локалном времену почетак двоминутног одавања поште жртвама холокауста у Другом светском рату, када су нацисти убили шест милиона Јевреја.
Сећање на жртве холокауста
Живот на улицама на трен је замро, саобраћај је заустављен, а запослени су на својим радним местима стајали у тишини.
Званична церемонија полагања венца одржава се у Меморијалном центру "Јад Вашем" у Јерусалиму где се читају имена жртава нацистичког геноцида.
Дан сећања на холокауст обележиће се и у парламенту - Кнесету у присуству израелског премијера Бенјамина Нетанијахуа и председника Израела Шимона Переса.
Ове године тема је сећање на милион и по деце погубљене у холокаусту. Тим поводом отворена је изложба цртежа малишана из концентрационих логора који су преживели нацистички погром.
Отварајући церемонију у "Јад Вашему" израелски премијер Бенјамин Нетанијаху поручио је онима који поричу холокауст да неће бити дозвољено да понове масакр над јеверејима.
Нетанијаху је критиковао председника Швајцарске јер се у Женеви састао са иранским председником Махмудом Ахмадинежадом.
У израелским медијима жестоко се осуђује што је на Конференцији Уједињених нација о расизму, Ахмадинежаду који пориче холокауст, омогућено да буде главни говорник.
Израел је позвао свог амбасадора у Швајцарској Илана Легарија на консултације протестујући тако због учешћа иранског председника на скупу УН о расизму.
Ватикан и УН придружиле су се осуди иранског председника који пориче погром јевреја.
Поводом Дана сећања на холокауст сви ресторани и места за забаву затворени су још од синоћ.
Израелска штампа објавила је бројне критике упућене властима због односа према онима који су преживели холокауст, а којих данас у Израелу има око 240.000.
У фокусу сећања су жртве, а не преживели, а многи од њих живе испод границе сиромаштва, наводе писани медији.
Марш живих у Пољској
Готово 8.000 младих, махом Јевреја али међу њима и 1.500 Пољака, кренуло је данас у традиционални Марш живих кроз највећи нацистички концентрациони логор Аушвиц да одају пошту милионима жртава холокауста.
Са заставама Израела и Пољске у рукама, млади Јевреји и Пољаци кренули су у свој поход од главне капије логора, испод циничног натписа "Рад ослобађа", путем смрти дугим три километра до гасних комора.
"Ово је начин да покажемо да је упркос холокаусту наш народ преживео", изјавили су млади из Израела.
Марш живих у Аушвицу одржава се редовно од 1988. године а највећи до сада је прошао злогласним комплексом Аушвиц-Биркенау 2005. године, на 60. годишњицу ослобађања логора, када се у Маршу живих окупило 20.000 људи на челу са тадашњим премијерима Израела и Пољске.
Нацистички концентрациони логор Аушвиц фашисти су претворили 1942. године у главно место ликвидације европских Јевреја у оквиру свог монструозног "коначног решења јеврејског питања".
За пет ратних година у логору је, према подацима Државног музеја бившег нацистичког логора Аушвиц, смрт нашло до 1,5 милиона људи, од тога 1,35 милион Јевреја.
У логору су нацисти убили или је страдало од болести и нељудских услова око 70.000 Пољака, 20.000 Рома, 15.000 совјетских војних заробљеника и десетине хиљада логораша, припадника других европских народа.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Kolektivna izložba 'UMETNIČKI IZRAZ ZA DRUŠTVENI SVET' , biće otvorena 10. januara u galeriji Medina Roma u samom srcu Rima, u Galeriji 'Medina Roma' (na adresi
Украјинске формације извеле су масован напад дроновима и беспилотним чамцима на Крим, као и напад на нафтну базу у Јарцеву у Смоленској области. Руске снаге су извеле нападе на...
Остале новости из рубрике »