Претрпани затвори у Србији
Више од 10.000 затвореника, 4.000 изнад предвиђеног броја, смештено је у српским затворима. У претходних пет година, број затвореника повећан за 60 одсто. Затворски капацитети могли би да се растерете применом кућног притвора и алтернативних санкција.
За више од 10.000 затвореника у Србији брине нешто више од 2.000 стражара. "Та разлика у броју највише се манифестује кроз спорост адвокатских и породичних посета, спорост пријема пакета и одвођења на лекарске прегледе", каже управник Окружног затвора у Београду Мирослав Мицић.
Изјава Мирослава Мицића
Још ако је већи број притворених лица која се спроводе на судове, долазимо у ситуацију да се осети и недостатак људи у спровођењу тих редовних процедура", наводи Мицић.
У београдском Окружном затвору немају класично радно време, већ на послу остају док не заврше све редовне активности. Тамо је смештено око 1.100 затвореника, 200 више него што је планирано кад је објекат пројектован.
У Министарству правде најављују да би до јесени требало да буде изграђен нови објекат у Падинској скели, а планира се изградња затвора и у Прокупљу, Панчеву, Крагујевцу и Крушевцу.
Главни разлог пренасељености затвора јесте то што се у претходних пет година број затвореника повећао за 60 одсто.
Затворски капацитети могли би да се растерете применом кућног притвора и алтернативних санкција.
Главна замерка Комитета Савета Европе за борбу против тортуре управо је пренасељеност затвора у Србији. У Забели је, на пример, 40 одсто затвореника више него што би требало. У Србији, само на извршење казне чека више од 5.500 људи.
Уз нове објекте, чија изградња зависи и од економске кризе, применом кућног притвора могли би да се уштеде и место у затвору и новац.
Један затвореник државу дневно кошта најмање 1.000 динара. Кућни притвор, односно сателистско праћење затвореника преко специјалне наруквице, исплатило би се за мање од годину дана. Ипак, Србија ће на тај програм још сачекати.
"Са изградњом затвора са још 1.500 затвореника, Србија више никада не би имала проблем с притвореницима и затвореницима јер би 3.000 до 4.000 људи служило казне на алтернативни начин, а остали би имали одговарајући смештај и услове у затвору", објашњава државни секретар у Министарству правде Слободан Хомен.
Кућни притвор већ је дао добре резултате, посебно код затвореника осуђених за насиље у породици. У америчкој држави Масачусетс, где се на овај начин прати 700 затвореника није забележено ни једно кршење судске забране приласка.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »