И реис дијели Босну
Политичка идеологија необошњака, која се манифестује у изјави реис-ул-улеме Мустафе Церића, узрок је нових подјела и могућег растурања БиХ, рекао је Предраг Лазаревић, политички аналитичар, реагујући на изјаву првог човјека Исламске заједнице у БиХ, који је критиковао бошњачку интелигенцију што није до краја разрадила компоненту о неопходности стварања националне државе Бошњака
У говору на сједници Скупштине Удружења илмије Исламске заједнице у БиХ одржане прошле седмице, Церић је рекао да се ИЗ појављује као сурогат онога што су преци морали да ураде, а то је национална држава Бошњака.
- То је оно што замјерам бошњачкој интелигенцији, нису довољно уложили труда да развијају националну компоненту код Бошњака, која би произвела и потребу за националном државом. И једно од најкрупнијих питања на које Бошњаци нису дали одговор још од распада Османског царства - шта су њихови циљеви на Балкану, да ли само вјерски опстанак или да имају државу на Балкану - рекао је Церић.
Лазаревић каже да овакве изјаве поткопавају БиХ, с обзиром на то да се ради о неразумној политици којом се ништа, изузев нових подјела, не може постићи.
- Није ми јасно из којег разлога Церић напиње мишице. Уколико је подстакнут некаквим идејама из Турске, требало би да зна да садашња три центра моћи јесу Вашингтон, Европска унија и Москва. Слично виђење имао је и Алија Изетбеговић, творац Исламске декларације који, истина, није говорио о потреби стварања Бошњачке државе, јер је тврдио да нација није својствена исламском свијету. Церићеви ставови јесу, на извјестан начин, супротстављени идеји Изетбеговића о свеисламском уједињењу од Марока до Индонезије, али су нереални и дестабилизујући - рекао је Лазаревић.
Лео Плочкинић, предсједник НВО "Кроација либертас" процјењује како овакав став Церића јесте увод у уставне промјене у БиХ, чији исход ће бити формирање једне територијалне јединице с већински бошњачким становништвом.
- То је уједно и став Исламске заједнице у БиХ. Позадина јесте јак притисак САД и ЕУ са циљем да се поједностави унутрашње уставно уређење у БиХ. То је заправо увод у припремање Бошњака на федералну јединицу, која би требало да се зове Бошњачка унија. Главна странка Бошњака, односно СДА и Исламска заједница БиХ, припермају терен за будући изглед БиХ, која ће се састојати од четири федералне јединице и с дистриктом Сарајево - закључио је Плочкинић.
У СДП БиХ покушали су ублажити Церићеву изјаву, тумечећи како први човјек Исламске заједнице у БиХ више не наступа као вјерски, него као национални лидер, који Бошњацима наводно нуди алтернативу за државу БиХ.
- Бошњаци, као и друга два конститутивна народа уз све грађане наше земље, већ имају своју државу. Она је била и остала мултиетничка држава равноправних грађана и народа. Она није била, нити смије бити само бошњачка, српска или хрватска. Стога, отворено постављамо питање, има ли ико право одустати од завнобиховске БиХ. СДП БиХ се искрено нада да споменуто излагање Реис-ул-улеме није имало за циљ позивање на ново прекрајање граница и поновно отварање Пандорине кутије, те да ће то он сам и Исламска заједница на вријеме схватити - тврде у овој странци.
Приватно или званично мишљење
СДП је позвала тијела Исламске заједнице да се јавно изјасне о томе је ли ова изјава приватан став грађанина Церића или уједно представља и службени став Исламске заједнице. Скандалозну изјаву Мустафе Церића покушали су ублажити и у БОСС-у, рекавши како у томе нема ништа антиескуларно и националистичко.
- Бошњаци, као Срби и Хрвати, имају неотуђиво право да БиХ сматрају својом националном државом - процијенили су у БОСС-у.
- Извор
- Фокус
Коментара (5) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »