BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Предмет Косово: У Хагу 18 контра 15?

Предмет Косово: У Хагу 18 контра 15?
21.04.2009. год.

Међународни суд правде у Хагу треба данас да објави које су државе доставиле поднеске у поступку за утврђивање легалности проглашења независности Косова.

Према незваничним сазнањима Б92, у процесу ће учествовати 18 држава од оних које су признале и 15 од оних које не признају независно Косово.

Министар иностраних послова Вук Јеремић каже да је велики број земаља са свих континената најавио учешће у овом процесу и оцењује да због тога Београд може бити оптимиста.

Душан Јањић из Форума за етничке односе не очекује да ће Међународни суд правде донети коначну одлуку када је независност Косова у питању.

Јањића, међутим, изненађује брзина с којом суд реагује, с обзиром на то да неки случајеви већ годинама чекају на почетак процеса.

„Очигледно је да је велики интерес у међународној заједници, односно у оним земљама које су се умешале у процес признавања Косова, да се ствар што пре рашчисти”, оцењује Јањић.
 

Лајчак: Погажено међународно право

Шеф словачке дипломатије Мирослав Лајчак изјавио је у Лондону да чврсто верује да ће Међународни суд правде у оцени легалности независности Косова поштовати међународно право и нагласио да Словачка није признала нову државу управо зато што је оно погажено.



„Словачка није признала једнострано проглашену независност Косова, јер је тај чин спроведен без договора са српском страном и погазио је међународно право”, казао је Лајчак у уводном иступању на конференцији о праву народа на самоопредељење у Краљевском институту за међународна питања у Лондону.



Лајчак је навео да је у косовском случају погажен принцип да се право на самоопредљење односи само на народе, а не на мањине.



Критиковао је такође и то што је процес признавање те независности препуштен државама, а УН није претходно решила сукоб два кључна принципа - права на самоопредељење и права на територијални интегритет.



„То је тешко прихватљиво”, казао је Лајчак и додао је да „у случају када две стране имају проблема да се договоре важно је да међународна заједница представљена Уједињеним нацијама и Саветом безбедности преузме иницијативу у том процесу”.



„Сигурни смо да ће Међународни суд правде потврдити кључне принципе међународног права”, казао је Лајчак агенцији ТАСР објашњавајући шта Словачка, која Косово не признаје и како за сада тврди ни неће, очекује од оцене легалности независности Косова коју је пред судом затражила Србија.



Шеф словачке дипломатије је као примере мирног разлаза у којима није погажено међународно право навео распад Чехословачке и осамостаљење Црне Горе, додајући да званична Братислава не признаје отцепљење Абхазије и Јужне Осетије из истих разлога због којих не признаје Косово.



  • Извор
  • МОНДО
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА