Предмет Косово: У Хагу 18 контра 15?
Међународни суд правде у Хагу треба данас да објави које су државе доставиле поднеске у поступку за утврђивање легалности проглашења независности Косова.
Према незваничним сазнањима Б92, у процесу ће учествовати 18 држава од оних које су признале и 15 од оних које не признају независно Косово.
Министар иностраних послова Вук Јеремић каже да је велики број земаља са свих континената најавио учешће у овом процесу и оцењује да због тога Београд може бити оптимиста.
Душан Јањић из Форума за етничке односе не очекује да ће Међународни суд правде донети коначну одлуку када је независност Косова у питању.
Јањића, међутим, изненађује брзина с којом суд реагује, с обзиром на то да неки случајеви већ годинама чекају на почетак процеса.
„Очигледно је да је велики интерес у међународној заједници, односно у оним земљама које су се умешале у процес признавања Косова, да се ствар што пре рашчисти”, оцењује Јањић.
Лајчак: Погажено међународно право
Шеф словачке дипломатије Мирослав Лајчак изјавио је у Лондону да чврсто верује да ће Међународни суд правде у оцени легалности независности Косова поштовати међународно право и нагласио да Словачка није признала нову државу управо зато што је оно погажено.
„Словачка није признала једнострано проглашену независност Косова, јер је тај чин спроведен без договора са српском страном и погазио је међународно право”, казао је Лајчак у уводном иступању на конференцији о праву народа на самоопредељење у Краљевском институту за међународна питања у Лондону.
Лајчак је навео да је у косовском случају погажен принцип да се право на самоопредљење односи само на народе, а не на мањине.
Критиковао је такође и то што је процес признавање те независности препуштен државама, а УН није претходно решила сукоб два кључна принципа - права на самоопредељење и права на територијални интегритет.
„То је тешко прихватљиво”, казао је Лајчак и додао је да „у случају када две стране имају проблема да се договоре важно је да међународна заједница представљена Уједињеним нацијама и Саветом безбедности преузме иницијативу у том процесу”.
„Сигурни смо да ће Међународни суд правде потврдити кључне принципе међународног права”, казао је Лајчак агенцији ТАСР објашњавајући шта Словачка, која Косово не признаје и како за сада тврди ни неће, очекује од оцене легалности независности Косова коју је пред судом затражила Србија.
Шеф словачке дипломатије је као примере мирног разлаза у којима није погажено међународно право навео распад Чехословачке и осамостаљење Црне Горе, додајући да званична Братислава не признаје отцепљење Абхазије и Јужне Осетије из истих разлога због којих не признаје Косово.
- Извор
- МОНДО
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »