BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

The Los Angeles Times: Амерички систем ПРО за $40 милијарди – неефикасан

The Los Angeles Times: Амерички систем ПРО за $40 милијарди – неефикасан
18.06.2014. год.


Копнени систем противракетне одбране који је коштао $40 милијардии требао је да заштити Американце од претњи, које долазе од такозваних „непоузданих држава“ као што су Северна Кореја и Иран. Међутим, како је показало истраживање, које су спровели новинари The Los Angeles Times – не треба се ослањати на тај ракетни штит.

The Los Angeles Times је стигла у посед докумената у којима пише да је осам од 16 тестирања способности система ПРО да пресретне бојеву главу на обуци било неуспешно. Стручњаци су више од десет година покушавали да исправе различите техничке грешке, али су се показатељу система од 1999. године само погоршавали.

Систем је ушао на наоружање када је 2002. године председник Џорџ Буш наредио да се што пре доведе у бојну готовост „главни систем противракетне одбране“. „Систем је непоуздан“, изјавио је новинарима недавно пензионисани чиновник министарства одбране, који је радио у администрацији Буша-јуниора и Обаме.

„Узели смо систем који још није био завршен. Она је проглашена спремном за улазак у наоружање по политичким мотивима“.

Претпостављало се да ће систему бити потребне 1-3 ракете за ликвидацију бојеве главе. Значи да се њена ефикасност у старту оцењивала на 90%. Међутим, пракса је показала да су за пресретање бојеве главе потребне четири, а некада и пет ракета. Тако се систем, који је требало да постане ракетни штит САД, показао као рањив.

„Опасност може бити још већа, ако ракете противника поседују лажне нишане или су способне да избацују металне честице, које могу „уплашити“ радарски систем“. Без обзира на све то, министар одбране САД Чак Хејгел позива да се до краја 2017. године постави 14 нових система за пресретање.

Власти САД се тако не држе правила: „Прво пробај, па онда плаћај“. О журби говори и то да је тестирање првог модела противракете изведено тек у септембру 2006. године – две године након што је ушла у наоружање.

Имајући у виду да ракете, које се користе на тестирању, изгоре приликом враћања у атмосферу или падају у океан, научници не могу да пронађу тачан разлог неуспеха.

Бил Клинтон је потписао „Акт о националној противракетној одбрани“ још у јулу 1999. године. Тај документ је предвиђао инсталирање ефикасног система ПРО, чим потребне технологије постану доступне. Пошто су два од три лансирања била неуспешна, администрација је одлучила да одложи пријем система у наоружање. Међутим, већ у децембру 2002. године Буш-јуниор је наредио да се систем ПРО инсталира до 2004. године.

Тако да тестирања нису била завршена, а систем је објављен спремним за експлоатацију. Пентагон је касније признао грешку. „Признајемо да смо имали проблема са пресретачима. Главни разлог је што смо желеле да га што пре ставимо на наоружање и да то буде што јефтиније…Поштено говорећи, ми видимо много недостатака и грешака инжењера. А, све због те журбе“, цитира The Los Angeles Times једног чиновника Пентагона.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су извеле неколико циљаних удара на циљеве на територији под контролом ОСУ, између осталих, поново погодивши аеродром Миргород у Полтавској области.


Украјински лидер је одбацио услове Русије за окончање сукоба

Њујорк тајмс је објавио, како тврди, услове о којима су Москва и Кијев разговарали 2022. године


Руски председник је изјавио да ће Москва започети преговоре чим Кијев повуче своје трупе из Донбаса и још два региона

Ноћу су руске трупе извеле још један напад на инфраструктурне објекте на територији под контролом ОСУ. Према прелиминарним подацима, међу погођеним циљевима су војни аеродром Ст


Руске снаге су се приближиле главном граду Украјине само да би убедиле владу Владимира Зеленског да се укључи у преговоре, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА